Wielka Brytania wycofuje się z Erasmusa

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 14:23
Wielka Brytania wycofuje się z programu Erasmus. Studenci i nauczyciele z Polski, Niemiec czy Francji nie będą już mogli wyjeżdżać na dotychczasowych warunkach na brytyjskie uczelnie.
Studenci brytyjskiego Oxfordu
Studenci brytyjskiego OxforduFoto: iLongLoveKing / Shutterstock.com

studentka indeks east news 1200.jpg
Zimowa walka o indeksy. Podejdź do rekrutacji w lutym

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podkreślił, że wycofanie się Londynu z programu Erasmus "to była trudna decyzja". - Wszystkie umowy, które zostały podpisane z Wielką Brytanią w ramach tej fazy programu, czyli w roku 2020, działają. Wyjazdy zarówno studentów, jak i pracowników odbędą się na dotychczasowych zasadach - Renata Decewicz, koordynator Zespołu Mobilności w Szkolnictwie Wyższym Erasmus. - Umowy trwają 24 miesiące, czyli w praktyce współpraca z Wielką Brytanią realizowana będzie do końca maja 2022 roku. 

Posłuchaj
03:46 Czwórka/Pierwsze słyszę Erasmus 29.12.2020.mp3 Program Erasmus w Wielkiej Brytanii - co się zmieni? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Nowe umowy podpisywane będą w 2021 roku i oczekiwać można - jak przekonuje ekspert - że Wielka Brytania będzie traktowana jako kraj partnerski. Na ostateczne decyzje trzeba jeszcze poczekać, jednak jeśli do tego dojdzie, zmiana dotknie m.in. polskie uczelnie, które będą musiały specjalnie wnioskować o dodatkowe fundusze. - Ale w perspektywy samych studentów niewiele się zmieni - tłumaczyła ekspert. - Jeśli chodzi o rodzaje wyjazdów, obowiązują ich te same zasady: wyjazd na studia musi trwać minimum trzy miesiące, a na praktykę - dwa miesiące. Tych wyjazdów może być mniej ze względu na warunki finansowe - podkreślała gość Czwórki.

Sprawdź także:

Jak dodała Małgorzata Bonikowska, prezes e-centrum Stosunków Międzynarodowych, fakt, że Wielka Brytania opuszcza program Erasmus to "wielka szkoda dla Europejczyków". Jednak w zamian Brytyjczycy chcą zaoferować swoim żakom alternatywny program - Turing, który ma być globalny, czyli dostępny dla nich na całym świecie. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 29.12.2020

Godzina emisji: 8.15

kd

Czytaj także

Święta w cieniu pandemii. Jakie prezenty wybieramy w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 12:30
To ostatni dzwonek, żeby kupić prezenty świąteczne. W tym roku wręczymy prezentów na pewno mniej, bo spędzimy święta w ograniczonym gronie. Sprawdzamy, co będziemy kupować i ile wydamy na podarunki dla naszych bliskich. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzaje testów na koronawirusa - co musisz wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 12:57
Objawy, jak wysoka gorączka, brak węchu czy smaku, kontakt z osobą zakażoną, lub wyjazd za granicę - powodów, by przeprowadzić test na koronawirusa jest wiele. Pytanie, który z tych dostępnych na polskim rynku wybrać.
rozwiń zwiń