"Życie codzienne w czasach koronawirusa". Jak wygląda dziś nasze życie?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 11:28
Trwa druga odsłona konkursu "Życie codzienne w czasach koronawirusa", na który nadsyłać można swoje "pandemiczne pamiętniki". - Po przeczytaniu wielu prac mogę powiedzieć, że to nie są łatwe historie - tłumaczył koordynator wydarzenia Paweł Kubicki. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shuttertosck

pandemia koronawirus COVID-19 dystans maseczka shutter 1200 Josep Suria.jpg
Rok pandemii - jak nas zmienił?

Zgłoszenia, w których należy opisać, jak wyglądało nasze życie w ostatnich miesiącach - przyjmowane są do 16 kwietnia, a nadsyłać je można po wypełnieniu specjalnego formularza w sieci. - Prace nadesłane na konkurs pokazują niczym w kropli wody, jak Polacy naprawdę reagują na to zagrożenie i jak sobie z nim radzą - tłumaczył gość Czwórki Paweł Kubicki.  

Posłuchaj
11:08 czwórka koronawirus poranek 08042021.mp3 Jak Polacy radzą sobie z pandemią? O specjalnym konkursie na pamiętnik opowiada Paweł Kubicki (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Pierwsza edycja trwała od marca do połowy lipca 2020 i obejmowała początek pandemii. Nadsyłane wówczas pamiętniki ukazywały życie codzienne z koronawirusem w tle, jako "czymś groźnym, ale raczej nieznanym". Obecny konkurs trwa od listopada zeszłego roku i miał się skończyć w marcu, ale organizatorzy podjęli decyzję o przedłużeniu go do połowy kwietnia, by móc jeszcze objąć czas Wielkanocy i obecny szczyt zachorowań. - Ta odsłona różni się znacząco od poprzedniej. Rok temu koronawirus czaił się i atakował znienacka. A teraz to jawny wróg. W niektórych zgłoszeniach widać spustoszenia, jakie wywołał: śmierć najbliższych, utrata dorobku całego życia. Z koronawirusem jest ciężko i to widać w tych pamiętnikach - opowiadał Paweł Kubicki.

Pieniądze para oszczędzanie 1200.jpg
Konsekwencje koronawirusa - Polacy zaczęli oszczędzać?

Czytaj także:

Jak podkreślał, zmieniło się nasze podejście do wirusa. - Są ludzie, którzy wybierają ignorowanie zagrożenia i z premedytacją chodzą na przykład do oficjalnie zamkniętych restauracji, w których jednak można "na zapleczu" zjeść obiad - wyliczał Paweł Kubicki. - Zdecydowana większość rozumie, że wirus jest śmiertelnym zagrożeniem i ludzie ci respektują obostrzenia. Zakładają jednak, że życie musi trwać dalej, więc jeśli na przykład zaplanowali sobie przeprowadzkę do innego mieszkania, zrobią to - mówił. Jak podkreślał, są "śladowe ilości" konkursowiczów, którzy zupełnie negują występowanie koronawirusa. - Choć sam, przeglądając zgłoszenia, jeszcze nie trafiłem na taką pracę - podkreślał gość Czwórki. 

W ubiegłym roku historie o koronawirusie były dramatyczne. W tym roku już po prostu wypalamy się czytaniem tych opowieści. Paweł Kubicki

Czytaj także:

Wśród zgłoszeń pojawia się także wątek szczepionkowy. - Choć rzadko, bo dla wielu z nas szczepienie pozostaje na razie w sferze nadziei - mówił Paweł Kubicki. Jak podkreślał, w zgłoszonych na konkurs pamiętnikach, zapisy przebiegu choroby są bardzo nieprzyjemne. - Są oczywiście ludzie, którzy nie sprawdzili, czy w ogóle mieli wirusa, ale nadsyłane są także do nas opisy śmierci, utraty najbliższych, pogrzebów w rodzinie - wymieniał gość Czwórki. - Oczywiście nie brak historii, w których na horyzoncie lśni światełko nadziei. Ludzie szukają też w życiu drobnych przyjemności i uczą się je doceniać. 

ZOBACZ TAKŻE Koronawirus w Polsce - serwis specjalny >>>

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Paweł Kubicki (koordynator i członek jury konkursu "Życie codzienne w czasach koronawirusa")

Data emisji: 08.04.2021

Godzina emisji: 8.14

kd

Czytaj także

Maseczki - zagrożenie dla Ziemi. "Używajmy tych wielorazowych"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 12:04
W ubiegłym roku wyprodukowano na świecie 52 mld maseczek jednorazowych polipropylenowych. Jak wynika z raportu Ocean's Asia, to zabójcze dla organizmów żyjących w morzach i oceanach, a w konsekwencji - dla naszego klimatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpania i Wielka Brytania w pandemii. Co się zmieni na święta

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 14:37
Świat przygotowuje się do świąt wielkanocnych - kolejnych w czasie pandemii. Czy w Hiszpanii bądź Wielkiej Brytanii spędzimy je z dala od bliskich?
rozwiń zwiń