Studenckie staże dostępne tylko dla zaszczepionych?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 14:20
Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dziekan jednego z wydziałów ogłosił, że do zajęć terenowych i praktyk zostaną dopuszczeni wyłącznie zaszczepieni studenci. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Zobacz
studenci nauka praktyka uczelnia shutter 1200 goodluz.jpg
Praktyki studenckie - jak odbyć je w pandemii?

Władze uczelni podkreślają że zależy im wyłącznie na bezpieczeństwie niezaszczepionych jeszcze studentów i pracowników firm, u których będą oni praktykować. - Nie pozbawiamy nikogo możliwości studiowania, a ci którzy z jakiś powodów nie będą się szczepić, mają szansę odbyć staż w przyszłym roku akademickim - zaznacza Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik prasowy uczelni. 

Posłuchaj
03:28 CZWÓRKA Pierwsze slysze - agh 27.05.2021.mp3 Staże dla zaszczepionych studentów. O pomyśle krakowskiej AGH (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Rozmówczyni Weroniki Puszkar przyznaje, że sygnały o konieczności szczepień napływają od samych pracodawców. - Jesteśmy trochę między młotem a kowadłem, bo program kształcenia musi być zrealizowany, ale musimy liczyć się też ze zdaniem właścicieli firm, w których odbywają się staże - dodaje.

Posłuchaj także:

Zobacz
praca 1200.jpg
Studenci na rynku pracy. Czas pandemii stawia przed nimi nowe wyzwania

Taka decyzja wzbudziła duże kontrowersje wśród studentów. Część z nich uważa, że to bardzo dobre rozwiązanie, inny mają wątpliwości co do jej słuszności. - Nie ma tutaj mowy o żadnym dyskryminowaniu czy skreślaniu z list, bo mamy świadomość, że szczepienia są dobrowolne i działamy z literą prawa - wyjaśnia rzecznik uczelni. - Do szczepień namawiamy, ale nie zmuszamy. A dla chętnych w czerwcu uruchamiamy na uczelni punkt szczepień, z którego będą mogli korzystać studenci, pracownicy administracyjni, doktoranci.

Na ten moment uczelnia nie ma narzędzia do weryfikacji tego, kto został zaszczepiony, a nowy rok akademicki stoi pod znakiem zapytania. - Nie jest wykluczone, że będziemy musieli liczyć się z pewnymi uciążliwościami, z którymi teraz mamy do czynienia. Dystans, maseczki i dezynfekcja mogą zostać z nami na dłużej - podsumowuje Żmuda-Muszyńska.  

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 27.05.2021

Godzina emisji: 07.45

kul

Czytaj także

"Zadłużony jak polski student". Dlaczego żacy nie mają pieniędzy?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 10:44
Brak finansowej wiedzy, ale też niefrasobliwe gospodarowanie budżetem - to główne przyczyny zadłużenia polskich żaków. Ponad 135 tys. dłużników w Polsce to osoby między 18. a 35. rokiem życia, a ich łączny dług wynosi prawie 555 mln złotych - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co studiować na UJ? - dowiedz się w tydzień!

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 18:12
Uniwersytet Jagielloński zaprasza kandydatów na studentów na "Tydzień z Wydziałem", wyjątkową inicjatywę, dzięki której maturzyści od podszewki poznają 16 wydziałów krakowskiej uczelni. 
rozwiń zwiń