Ekocentryczka w kuchni gotuje sezonowo

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 10:30
- Ogranicz rzeczy, których nie potrzebujesz, korzystaj z tego, co jest ci niezbędne, segreguj przetwarzaj i kompostuj - to jest mój przepis na gotowanie - mówi Daria Rogowska, autorka książki "Ekocentryczka w kuchni. Sezonowo, roślinnie, less waste". 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Jak najwięcej rzeczy staram się kupować na wagę. W sezonie wiosenno-letnim ten sposób sprawdza się najlepiej Daria Rogowska

Warzywa i owoce są wdzięcznym obiektem kulinarnych eksperymentów. Żeby w pełni cieszyć się ich smakiem, trzeba jeść je wtedy, kiedy jest na nie sezon. - Mamy wysyp świeżych owoców i warzyw, które za chwilę będą też dostępne w bardziej rozsądnych cenach - mówi gość Czwórki. - Polecam sezonowe kalendarze, które bez trudu znajdziemy w internecie. Tam są szczegółowe informacje co i kiedy pojawi się na rynku.

Posłuchaj
10:46 CZWÓRKA Pierwsze slysze - ekocentryczka 03.06..2021.mp3 Daria Rogowska o sezonowych warzywach i przepisach na wiosenne dania (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Zobacz
zakupy sklep market żywność jedzenie 1200.jpg
Czy jedzenie może kłamać? Jakie mity ukrywają się w Twojej diecie?

Moda na to, by jeść sezonowo, nie jest żadną nowością. Tyle, że kiedyś robiliśmy to intuicyjnie. Dziś - wczasach marketów, mrożonek i truskawek dostępnych przez cały rok - wracamy do tradycji i do przepisów naszych babć czy ciotek. - Najlepiej kupować produkty polskie, zwłaszcza, że rolnicy naprawdę starają się, żeby dostarczyć nam dobre i zdrowe produkty - przekonuje rozmówczyni Kamila Jasińskiego. - Mieszkańcy dużych miast mogą posiłkować się lokalnymi kooperatywami spożywczymi. Są też targi ekologiczne, ale tu zachowałabym dużą czujność, bo nie wszyscy sprzedawcy mają odpowiednie certyfikaty - dodaje Daria Rogowska.

Sprawdź także:

Polecam kiełki, bo mają najwięcej składników odżywczych. Roślina kumuluje w nich wszystko, co najlepsze i najzdrowsze dla naszego organizmu Daria Rogowska

W książce "Ekocentryczka w kuchni" nie brakuje też przepisów na sezonowe dania. Wśród nich jest m.in. budyń gryczany. - Robię go ze skiełkowanej kaszy gryczanej i z mleka roślinnego. Blenduję składniki, żeby uzyskać budyniową konsystencję i dodaję sezonowe owoce. To jest bardzo smaczne i bardzo zdrowe - poleca autorka bloga Ekocentryczka.pl.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Daria Rogowska (autorka bloga i książki "Ekocentryczka w kuchni. Sezonowo, roślinnie, less waste")

Data emisji: 03.06.2021

Godzina emisji: 08.15

kul


Czytaj także

Klimatarianizm. Dieta, która może pomóc Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 10:26
Klimatarianizm to coraz bardziej popularna dieta, której celem jest zatrzymanie zmian klimatycznych. Jej zwolennicy wybierają m.in. produkty lokalne, bo liczy się w niej przede wszystkim to, jaki ślad węglowy pozostawia produkt, który kupujemy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Więcej warzyw, mniej mięsa. Czy organizm będzie ci wdzięczny?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 11:00
Dyskusja na temat tego, czy jeść mięso, czy nie, trwa od dawna i każda ze stron dysponuje własnymi argumentami. Ostatnio mocny atut wegetarianom dostarczyli naukowcy z Uniwersytetu Glasgow.
rozwiń zwiń