Piąty ocean. Gdzie leży Ocean Południowy?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 11:10
Naukowcy z National Geographic ogłosili, że wody okalające Antarktydę zasługują na oficjalne miano oceanu. Choć głosy na ten temat pojawiają się już od dłuższego czasu, to nowy ocean, nazywany Oceanem Południowym, został oficjalnie uznany dopiero 8 czerwca 2021 roku.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/pixuberant

Naukowcy z National Geographic oficjalnie wyodrębnili Ocean Południowy. Obecnie mamy więc teraz pięć oceanów: Spokojny, Atlantycki, Indyjski, Arktyczny oraz właśnie Południowy.


Posłuchaj
03:51 Czwórka/Pierwsze Słyszę - oceany 21.06 2021.mp3 Oceanograf Bartłomiej Jerzak opowiada o Oceanie Południowym (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

- Termin Ocean Południowy nie jest niczym nowym, funkcjonuje już od ponad 100 lat. Po raz pierwszy, w 1928 roku, wody na południe od 60 równoleżnika zaczęła tak określać Międzynarodowa Organizacja Hydrograficzna - tłumaczy Bartłomiej Jerzak oceanograf i biolog morza z Gdyńskiego Centrum Eksperyment. - Z map Ocean Południowy zniknął w 1953. W 2002 roku ta sama organizacja wprowadziła projekt określenia granic wszelkich akwenów na kuli ziemskiej i nazwa ponownie się pojawiła, jednak wobec spornych kwestii oficjalnie terytorium nie zostało wyodrębnione.

Strefa oceanu, mimo że dosyć płynna, jest wyraźna - przebiega tam, gdzie wody antarktyczne spotykają się z cieplejszymi wodami północnymi. - W nauce termin ten jest powszechnie uznawany od lat i o akwenie i wodach okalających Antarktykę mówi się Ocean Południowy - wyjaśnia ekspert. - Ocean Południowy przebiega przez południowe krańce wszystkich innych oceanów. Mówi się o atlantyckim sektorze, indyjskim sektorze, czy pacyficznym sektorze Oceanu Południowego.

Czytaj także:


shutterstock sargassum morze 1200.jpg
Morze Sargassowe - miliony roślin, węgorze i Trójkąt Bermudzki

Jak tłumaczy Bartłomiej Jerzak, wody Oceanu Południowego są specyficzne. W tym akwenie płynie prąd, który staje się niemalże mechaniczną barierą, wody nie opuszczają granic Oceanu Południowego, dlatego w naturalny sposób można było go wyodrębnić.

- Oświadczenie National Geographic jest bardzo ważne, bo uznaje ten akwen mimo sporów międzynarodowych i niejasności - opowiada specjalista. - Na przykład Australia już od dłuższego czasu uznaje wszystkie wody na południe od południowych wybrzeży Australii i Nowej Zelandii do Antarktyki za Ocean Południowy.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Mateusz Kulik  

Data emisji: 21.06.2021

Godzina emisji: 7.15

aw

Czytaj także

Nietypowe rekiny: dywanowy, kieszeniowy, a może raszpla?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 13:08
Raszpla, która przypomina płaszczkę, a może "pocket shark", który na głowie ma kieszenie? Są też rekiny, które świecą w ciemnościach, albo powiększają się po wypiciu wody. Na liście najdziwniejszych rekinów świata są i takie, które żyją w... Bałtyku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekin wielorybi, żarłacz ludojad - dlaczego nie każdy potrzebuje zębów?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 13:08
- Nie wszystkie rekiny potrzebują zębów, by polować. Choć wszystkie je mają, w przypadku trzech gatunków narząd ten jest bardzo zredukowany - tłumaczyła Monika Wiśniewska, edukatorka z Akwarium Gdyńskiego.
rozwiń zwiń