Pierogi z kimchi - nowe życie koreańskich dań w polskiej kuchni

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 14:04
- Tradycyjne koreańskie dania można wykonać w każdym polskim domu z łatwo dostępnych składników - mówi Wiola Błazucka, nawiązując do swojej książki "Pierogi z kimchi".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

karolina jasińska kimiko hime 1200.JPG
Kimiko Hime: "koreańska fala" dotyczy każdej sfery życia

Kuchnia koreańska jest w naszym kraju coraz bardziej popularna. Znacznie jednak różni się od polskiej. - Przede wszystkim tam nie ma rozróżnienia na śniadanie, obiad i kolację, wszystkie dania oparte są na bazie ryżu i różnią między sobą wyłącznie dodatkami - zdradzała w rozmowie z Czwórką Wiola Błazucka. 

Posłuchaj
13:03 czwórka kimchi 2021_11_02-08-14-47.mp3 O tajnikach kuchni koreańskiej opowiada Wiola Błazucka (pierwsze słyszę/Czwórka) 

Do każdego posiłku dodajemy kimchi. - To dodatek, który zawsze gości na koreańskich stołach, może to być nie tylko kapusta kiszona, ale także inne warzywa - mówiła gość Czwórki. - Kolejne przystawki to kiełbaski, wołowina czy inne mięso marynowane - wyliczała. Bardzo często, szczególnie jesienią, Koreańczycy jadają także zupy. - Nie są one gęste, zwykle będą wodniste i o delikatnym smaku. To rozgrzewający dodatek, raczej do popicia posiłku niż jako pełnoprawne danie - tłumaczyła ekspert. Jak przekonywała, choć ekologiczna świadomość w tym regionie świata rośnie, wśród Koreańczyków raczej rzadko spotkać można wegetarian i wegan. - Mięso jest bardzo ważne w koreańskiej kulturze i je się go bardzo dużo, więc ciężko będzie przekonać mieszkańców Korei do rezygnacji z niego - podkreślała gość Czwórki. 

W kuchni koreańskiej są potrawy pikantne, których nie znajdziemy w łagodnej wersji. To, co dla nas smakuje bardzo pikantnie, na nich nie robi żadnego wrażenia. Wiola Błazucka

Czytaj także:

Koreańskie kimchi to jednak danie, które smakuje także Polakom. - To właściwie kiszona kapusta, więc świetnie wpisuje się w nasze gusta kulinarne. Zwłaszcza czerwone kimchi, czyli ta klasyczna odmiana - podkreślała ekspert. - To jednak nie działa w dwie strony. Koreańczykom w naszych ogórkach kiszonych czy kapuście brakuje ostrości. 

Sprawdź także:


sajgonki 1200.jpg
Przyjemność chrupania. Jaka jest historia sajgonek?

By przygotować samodzielnie tradycyjne kimchi, należy zaopatrzyć się w paprykę w proszku i sezam. - To przyprawy konieczne, właściwie nie powinno się używać ich zamienników - opowiadała gość Czwórki. - Dodatkowo warto kupić dobry ryż. Koreańczycy starają się kupować ryż jak najlepszej jakości, i oczywiście w ogromnych ilościach, na kilogramy - opowiadała. - Dla początkujących adeptów sztuki kulinarnej polecałabym jednak przygotowanie tradycyjnej wołowiny bulgogi, która jest prosta, a jednocześnie smaczna. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Wiola Błazucka (vlogerka, autorka książki "Pierogi z kimchi")

Data emisji: 02.11.2021.

Godzina emisji: 08.15

kd


Czytaj także

Sfermentowane warzywa czy tortilla - co będą jeść kosmonauci?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 13:13
Jedzenie w kosmosie to jedno z największych wyzwań, z którymi mierzyć się muszą organizatorzy i uczestnicy wypraw w kosmos. Niegdyś w podróże pozaziemskie zabierało się po prostu tubki z żywnością, dziś szuka się innych rozwiązań i smaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzikie rośliny w jesiennym menu: grzyby, żołędzie i pokrzywa

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 14:00
Marmolada z dzikiej forsycji, pokrzywowe kluseczki albo chleb na liściach łopianu - to wszystko możemy sami przygotować w domu, o czym w książce "Smak dzikich roślin" przekonuje Patrycja Machałek. 
rozwiń zwiń