Chcesz mieć zdrowszy sen? Wyłącz ekran przed zaśnięciem

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2022 10:15
Jak dowodzą naukowcy z Northwestern University Feinberg School of Medicine, nawet umiarkowana ekspozycja na światło podczas snu sprzyja cukrzycy i chorobom serca.
Zasypanie przy ekranie smartfona ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Zasypanie przy ekranie smartfona ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.Foto: shutterstock/Marcos Mesa Sam Wordley

Uczeni z Northwestern University Feinberg School of Medicine udowadniają, że zasypianie przed ekranem lub w świetle lampy może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Według nich organizm, zamiast się regenerować, przechodzi w stan zbliżony do czuwania. Tętno przyśpiesza, skurcze serca są silniejsze, krew krąży szybciej. Takie rozregulowanie rytmu okołodobowego zaburza nasz metabolizm i prawidłowe działanie serca i układu hormonalnego. W efekcie może to prowadzić do przewlekłych chorób, w tym do cukrzycy typu drugiego.

- Kiedy przed snem oglądamy seriale bądź przeglądamy internet, zanika poczucie czasu - mówi Martyna Marciniak, ekspert Fundacji Insulinooporność. - Badania pokazują, że niedobór i nadmiar snu może rozregulować rytm dobowy kortyzolu oraz melatoniny. Kortyzol jest potocznie zwany hormonem stresu, a melatonina odpowiada za sen.

Jak mówi rozmówczyni Martyny Ogonek, badania wskazują, że jednym ze skutków ubocznych rozregulowania rytmu okołodobowego kortyzolu i melatoniny może być większą ochota na przekąski bogatotłuszczowe w ciągu dnia. Wtedy chętniej sięgamy po chipsy niż sałatę.

Osobom, które mają zwyczaj zasypiania przy włączonym telewizorze, eksperci radzą, żeby starały się go jednak wyłączyć przed zaśnięciem. Najlepiej też, żeby codziennie kładły spać się o tej samej porze. - Radziłabym, żeby zaplanować sobie konkretną godzinę, o której wyłączamy ekran i nieważne czy film się skończył, czy nie - radzi specjalistka. - Oglądając go na komputerze i różnego rodzaju platformach można dokończyć oglądanie w bardziej dogodnym czasie. 

Zobacz także:

Przed zaśnięciem warto także zminimalizować ekspozycję na światło, zwłaszcza białe i niebieskie, które działają na mózg pobudzająco. Jeśli nie chcemy wyłączyć ekranu, możemy przejść na tryb nocny, który jest dostępny w smartfonach i laptopach. Zmniejsza on emisję niebieskiego światła, co powoduje mniejszą aktywację układu nerwowego.

Naukowcy wskazują jednocześnie, że bursztynowe, pomarańczowe czy czerwone światło jest zdecydowanie mniej pobudzające dla naszego mózgu, więc jeżeli ktoś już musi spać przy włączonym świetle, to dobrze postawić na te kolory.


Posłuchaj
03:29 Czwórka/Pierwsze słyszę - sen 28.03.2022.mp3 W audycji mówimy o negatywnych skutkach zasypiania przy zapalonym świetle (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 28.03.2022

Godzina emisji: 6.21

aw

Czytaj także

Więcej warzyw, mniej mięsa. Czy organizm będzie ci wdzięczny?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 11:00
Dyskusja na temat tego, czy jeść mięso, czy nie, trwa od dawna i każda ze stron dysponuje własnymi argumentami. Ostatnio mocny atut wegetarianom dostarczyli naukowcy z Uniwersytetu Glasgow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 16:00
Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
rozwiń zwiń