Nordic Talking - miłośnicy Północy w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 09:31
Nordic Talking Festival to impreza organizowana już po raz piąty. W najbliższy weekend do Gdyni przybędą goście z krajów nordyckich: blogerzy, tancerze, muzycy. To wydarzenie dla fanów kultury Norwegii, Szwecji, Finlandii, Danii, ale i Islandii oraz Wysp Owczych. 
Szwecja, zdjęcie ilustracyjne
Szwecja, zdjęcie ilustracyjneFoto: Klaus Reiser/Pixabay

Nordic Talking to całoroczny projekt, skupiający miłośników kultur krajów nordyckich, wielbicieli świata dalekiej Północy.

- Naszym celem jest przybliżenie wszystkim fanom tego regionu kultury tych krajów, ich tradycji i zwyczajów - mówi Aleksandra Wiśniewska, organizatorka Nordic Talking Festival. - Piąta edycja jest nieco inna niż poprzednie, których plan został pokrzyżowany przez pandemię. W tym roku zdecydowaliśmy się na formę hybrydową. Główne wydarzenia będą transmitowane w sieci, ale nie zabraknie też atrakcji stacjonarnych, jak warsztaty, pokazy walk wikingów w plenerze, projekcje filmów i koncerty - dodaje. 

Celem organizatorów jest dotarcie do wszystkich entuzjastów klimatów skandynawskich. Z tego względu w programie znalazły się wydarzenia i dla dorosłych, i dla dzieci. - Staraliśmy się bardzo urozmaicić program, żeby każdy mógł "liznąć tematu" i przenieść się na chwilę do krajów nordyckich - mówi gość Czwórki. 

Temat wikingów w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularny. Pojawia się w grach, serialach, aplikacjach. Organizatorzy Nordic Talking nie zapominają też o fanach historii, ciekawego folkloru i dziedzictwa kulturowego. - W programie są liczne prelekcje, wykłady, warsztaty dla dzieci i dorosłych, prezentacje blogerów związanych z krajami nordyckimi, dwa pokazy filmów Kuby Witka, wystawa poświęcona wikingom, żywe lekcje historii dla dzieci, rekonstrukcje walk i nordycka miniwioska na placu Grunwaldzkim - wymienia Aleksandra Wiśniewska. - Nie zabraknie też muzyki. W programie są aż cztery koncerty. Zagrają The wind from the North - Sebastian Zawadzki (Dania), Mellom Himmel og Jord - Roy Einar Dreng & Friends (Norwegia), Music for Wolves and Trees - Torgeir Vassvik & Łukasz Sabat (Norwegia) i Sounds of Valhalla - Tomasz Chyła Special Project (Polska) - dodaje. 

Każdy z nas bez problemu w grupie krajów nordyckich wymienia Danię, Szwecję, Norwegię i Finlandię. Organizatorzy podkreślają jednak, że nie powinniśmy zapominać o Islandii i Wyspach Owczych. - Nie można ich pomijać. Historia nordycka jest wspólna, doskonale widać, jak się zazębia - zaznacza gość Mateusza Kulika. - Do Gdyni na Nordic Talking przybędą goście ze wszystkich krajów dalekiej Północy.


Posłuchaj
09:25 czwórka pierwsze słyszę 25.05.2022.mp3 O atrakcjach Nordic Talking opowiada Aleksandra Wiśniewska, organizatorka wydarzenia (Pierwsze słyszę/Czwórka)

  


Nordic Talking - spotkanie miłośników Północy/Pofikasz

Nordic Talking Festival odbędzie się od 27 do 29 maja w Gdyni. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Mateusz Kulik

Gość: Aleksandra Wiśniewska (organizatorka Nordic Talking Festival)

Data emisji: 25.05.2022 

Godzina emisji: 7.15

pj

Czytaj także

Autostopem za koło podbiegunowe

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 08:00
Michał Łęgowski postanowił przejechać autostopem 10 tysięcy kilometrów i dotrzeć na najdalej wysunięty na północ punkt Europy. Udało się. - Gdy postawiłem tam nogę, wzruszenie odebrało mi mowę - wspomina gość Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyspa Uløya czeka na polskich humanistów

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 10:31
Na przełomie 2021 i 2022 roku sześciu autorów literackich pojedzie na norweską wyspę Uløya. To nagroda i cel wyprawy w konkursie "Bez maski. Warsztaty w Arktyce". Organizuje go Fundacja Identitas. I to właśnie w osamotnionej bazie za kręgiem polarnym odbędą wyjątkowe warsztaty. 
rozwiń zwiń