Żywe Biblioteka - narzędzie do oswajania inności

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2022 12:00
Żywa Biblioteka - uznana na świecie metoda uczenia akceptacji dla inności i szanowania praw człowieka - obchodzi 15-lecie działalności w Polsce. Co w programie jubileuszowej odsłony?
Żywa Biblioteka To bezpośredni sposób na poznanie uchodźcy, mamy dziecka z niepełnosprawnością, osoby z chorobą dwubiegunową, ateisty, Amazonki czy osoby queer.
Żywa Biblioteka To bezpośredni sposób na poznanie uchodźcy, mamy dziecka z niepełnosprawnością, osoby z chorobą dwubiegunową, ateisty, Amazonki czy osoby queer.Foto: Shutterstock/Rawpixel.com

Projekt narodził się w Danii - pierwsze wydarzenie z cyklu Human Library (Żywa Biblioteka) zorganizowane zostało w 2000 roku podczas festiwalu Roskilde. Cztery lata później to rewolucyjne narzędzie dialogu stało się oficjalną metodą edukacji o prawach człowieka, a popularność zdobyło dzięki podręcznikowi wydanemu przez Radę Europy. Celem projektu jest pomoc lokalnym społecznościom w wyzbyciu się uprzedzeń związanych m.in. z kolorem skóry, pochodzeniem, orientacją seksualną czy statusem społecznym. To bezpośredni sposób na poznanie uchodźcy, mamy dziecka z niepełnosprawnością, osoby z chorobą dwubiegunową, ateisty, Amazonki czy osoby queer. O Żywej Bibliotece opowie Dora Mołodyńska-Küntzel ze Stowarzyszenia Diversja.

Historia zamku w Łapalicach to fascynująca opowieść, w której mieszają się marzenia, klęski, spiski i plotki. To wszystko sprawia, że monstrualny, niedokończony zamek na Kaszubach przyciąga dziś setki turystów. Czy polska samowola budowlana może być atrakcją dla zagranicznych gości? Sprawdzi to Marta Zinkiewicz.

W audycji także:

  • "Przyjaciele, dziękujemy! Ukraińcy – Polakom". Po 24 lutego Polacy otworzyli dla uchodźców swoje granice i serca. Ponad 3 mln Ukraińców, głównie kobiet z dziećmi, znaleźli w Polsce dach nad głową, zrozumienie i wsparcie. Przemarsz Wdzięczność to symboliczny gest, dzięki którym Ukraińcy mogli wyrazić to, jak bardzo doceniają naszą pomoc w tym najtrudniejszym czasie.
  • Jedne z największych amerykańskich korporacji, zapowiedziały pomoc dla Ukrainy, zarówno finansową jak i technologiczną. Oprócz przekazania dziesiątek tysięcy komputerów dla nauczycieli nasz sąsiad może liczyć też na pomoc w dokumentowaniu zbrodni wojennych.
  • Czy małpia ospa to nowe zagrożenie? Przez lata występowała głównie w centralnej Afryce, ale w 2003 roku zdiagnozowano pierwszy przypadek w USA. Obecnie odnotowuje się coraz więcej zachorowań w Europie. 

***

Na "Pierwsze słyszę" - w poniedziałek (30.05) o godz. 6.00 - zaprasza Kamil Jasieński.

kul


Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Influencer. Gdzie nauczyć się tego "fachu"?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 12:20
Dla wielu młodych ludzi bycie influencerem to spełnienie marzeń. Kiedyś liczba lajków i followersów zależała od pomysłowości właściciela danego konta w mediach społecznościowych, ale także od szczęścia. Dziś tego, jak zostać influencerem, można nauczyć się w szkole albo na studiach. 
rozwiń zwiń