Bitwa Warszawska 1920. Historie wielkiego formatu

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 10:35
Murale uzupełniają tkankę miejską i zmuszają przechodniów do przemyśleń. Te współczesne do niedawna głównie kojarzone były z kulturą hip-hopu, ale dziś upamiętniają także wydarzenia historyczne.
Mural z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej - ul. Prosta 24 w Warszawie.
Mural z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej - ul. Prosta 2/4 w Warszawie.Foto: PAP/Marcin Obara

Mural w Pleszewie

W 2020 roku, w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, na ulicach wielu miast w Polsce powstały murale upamiętniające to wydarzenie. W Pleszewie takie malowidło zostało wykonane na ścianie sali sportowej Zespołu Szkół Technicznych i można je oglądać do dziś. - Mural zajmuje ponad 200 metrów kwadratowych i kiedy powstawał, był jednym z największych projektów realizowanych w ramach konkursu Ministerstwa Obrony "Historyczny mural - 1920 polskie zwycięstwo dla wolności i Europy" - opowiada Tomasz Wojtala, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Pleszewie. - U góry muralu widnieje napis "100. rocznica Bitwy Warszawskiej", z lewej strony - obraz przedstawiający polskie stanowisko obronne pod Warszawą w sierpniu 1920 roku wzorowany na historycznym zdjęciu z okopów z Miłosnej pod Warszawą. Z prawej strony mamy atak kawalerii sowieckiej, a pośrodku linia frontu, w centralnej części rok bitwy - "1920". Autorem pleszewickiego muralu jest Oskar Andrzejewski, muralista i artysta plastyk z Konina.

Bitwa Warszawska jak z komiksów Marvela

W Warszawie mural poświęcony Bitwie Warszawskiej powstał na ścianie 10-piętrowego budynku w centrum stolicy, przy ul. Prostej 2/4. Liczył 360 metrów kwadratowych i w komiksowej estetyce, nawiązującej do Marvela, przedstawiał postacie związane z Bitwą Warszawską. Takie prace pojawiły się także przy bulwarze im. Bohdana Grzymały-Siedleckiego na warszawskim Powiślu. - Artyści zaproszeni do naszego projektu dostali wszystkie materiały, które dotyczyły Bitwy Warszawskiej i wojny polsko-bolszewickiej, które mamy u siebie w zasobach - opowiadała w Czwórce Malwina Rozwadowska z Narodowego Archiwum Cyfrowego. - Mariusz Libel przesłuchał kilkadziesiąt godzin nagrań, wspomnień uczestników wojny i bitwy, a Karolina Breguła zainspirowała się filmem "Polonia Restituta 1918-1920".

100-lecie Bitwy Warszawskiej 1920. Wyjątkowy mural KGHM w centrum Warszawy i wystawa w stylu Marvela | KGHM Polska Miedź SA

Serwis specjalny Polskiego Radia: Bitwa Warszawska 1920 >>>

Obrona Terespola w centrum współczesnego miasta

Cały czas powstają też nowe murale, które upamiętniają Cud nad Wisłą. Prace nad kolejnym trwają właśnie w Terespolu w województwie lubelskim. - Mural powstaje w centrum miasta, przy ul. Wojska Polskiego 130, a jego powierzchnia to ponad 50 metrów kwadratowych - mówi Krzysztof Badalski, lider Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol. - Zatytułowany jest "Kontrofensywa nad Bugiem. Obrona Terespola 1920 roku" i nawiązuje do bitwy, która rozegrała się w okolicach miasta podczas kontrofensywy po zwycięskiej Bitwie Warszawskiej. Po niej wojska polskie napierały na Armię Czerwoną, która wycofywała się w szybkim tempie na wschód. Uroczyste odsłonięcie muralu odbędzie się 28 sierpnia.  

Sprawdź także:

Historyczny mural, który myśli o przyszłości

Dziś podobne dzieła powstają przy użyciu farb antysmogowych, co jest odpowiedzią na potrzeby współczesnego świata. - Dawniej walczyliśmy o niepodległość, a dziś - w kryzysie ekologicznym - walczymy o naszą przyszłość - tłumaczy Magdalena Mańkowska z Fundacji EcoEvolution.org. - Miasta, w których w 2050 roku będzie żyć 70 proc. ludzkości, muszą się zmienić. Muszą być bardziej ekologiczne. Farba wykorzystana przy malowaniu muralu w Terespolu ma mniejszą zawartość groźnych dla nas tlenków azotu. Ten mural ma podwójne znaczenie - historyczne i współczesne, ale też jest to mural, który myśli o przyszłości.  

Posłuchaj
04:37 CZWÓRKA Pierwsze slysze - murale 15.08.2022.mp3 Jaka jest historia murali historycznych w Polsce? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 15.08.2022

Godzina emisji: 08.15

kul

Czytaj także

Łata Miasta w Katowicach. Gdzie znajdziesz ich murale?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 16:40
Łata Miasta to projekt streetart'owy, który wykorzystuje elementy multimedialne. Główną ideą jest łatanie ubytków w poniszczonej tkance miejskiej i nadawanie jej nowego charakteru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat rekonstrukcji historycznych. Jak to jest być rycerzem w XXI wieku?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 18:02
Studenci, których pasjonuje historia, biorą udział w rekonstrukcjach, zakładają zbroje i z mieczami albo inną bronią w dłoniach odtwarzają najbardziej znane bitwy i wojenne akcje. - W tej pasji kluczowa jest znajomość detali i treningi, które pozwalają udoskonalać umiejętności - tłumaczyli Paweł Tokarz i Jakub Stopa z warszawskiej WAT.
rozwiń zwiń