Wioska Kalevala - od sauny do turystycznego Oscara

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 13:15
- Kalevala to miejsce, które powstało z pasji do gór, Finlandii oraz survivalowego trybu spędzania czasu - mówi Michał Makowski, właściciel fińskiej wioski Kalevala w Karkonoszach. Teraz to miejsce ma szansę zdobyć World Travel Award, nazywaną turystycznym Oscarem.
W wiosce Kalevala gospodarzami są także renifery
W wiosce Kalevala gospodarzami są także reniferyFoto: shutterstock/Andrew Angelov

Zaczęło się od sauny, a skończyło na wiosce, którą zafascynowani Finlandią właściciele stworzyli w Borowicach, w Karkonoszach. Inspiracją były wpływy fińskie i lapońskie. Nazwa także nie jest przypadkowa - Kalevala nawiązuje do fińskiego poematu epickiegoWszystkie elementy konstrukcyjne Kalevali zostały wykonane w Finlandii, a przy budowie wioski zatrudniono fińskich fachowców. Wśród atrakcji w tym szczególnym miejscu znajdują się lapońskie wiszące namioty, dom Muminka oraz fińskie domki i sauny. Współgospodarzami są psy husky oraz renifery.

- Mamy tutaj połączone dwa światy i ten eklektyzm jest wartością dodaną. Chyba w Finlandii nie ma wioski, która łączy cechy lapońskie i fińskie. Chcieliśmy pokazać całą Finlandię na kawałku ziemi, więc łączymy to, co można zobaczyć na północy i na południu tego kraju - opowiada rozmówca Marty Zinkiewicz. - Lapońskie namioty, przypominające indiańskie tipi, są zrobione przy użyciu drewna i są ogrzewane. Fińskie domki wydają się niepozorne. Z zewnątrz wyglądają na niewielkie, jednak są świetnie zaprojektowane i pojemne.

Do Borowic także docierają nowe technologie, bo w Kalevali można podziwiać też zorzę polarną, jednak nie tę prawdziwą, ale w innowacyjnym wydaniu technologii VR.

Utrzymana w jaskrawej kolorystyce wioska rzuca się z daleka w oczy, jej niezwykłe położenie i klimat przyciągają turystów z całego kraju. Teraz Kalevala ma szansę powalczyć o nagrodę World Travel Award. Te przyznawane od lat 90. XX wieku wyróżnienia nazywane są turystycznymi Oscarami. Nagradzane są nimi atrakcje turystyczne z całego świata w różnych kategoriach.


Polska Kalevala nominowana jest w kategorii atrakcja przygodowa i będzie rywalizować z miejscami z Francji, Portugalii i ze Szwajcarii. O zwycięzcy zadecydują menadżerowie z branży turystycznej, a także turyści. Głosowanie odbędzie się przez internet, a gala finałowa będzie miała miejsce na Majorce.  


Posłuchaj
04:16 Czwórka/ Pierwsze Słyszę - Kalevala - fińska wioska w Polsce 16.08.2022.mp3 Kalevala. O finlandzkiej wiosce w Polsce opowiada jej twórca Michał Makowski (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Myślę, że o nominacji zadecydował fakt, że trudno spotkać takie miejsce, które by łączyło aspekty fińskie i lapońskie - tłumaczy Michał Makowski. - Oprócz wypoczynku wioska pełni funkcję edukacyjną. Można w niej prowadzić warsztaty, a także zobaczyć renifera. Dochodzi charakterystyczna dla tych regionów architektura. Myślę, że chodziło o całe to połączenie i to ono zadecydowało o wyborze.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Marta Zinkiewicz 

Data emisji: 16.08.2022

Godzina emisji: 07.25

aw


Czytaj także

NieMAPY lasu łódzkiego - atrakcje w wakacje

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 14:25
NieMAPY to seria ilustrowanych przewodników, które pomagają poznawać świat. Ostatnio pojawiła się publikacja o łódzkich lasach. - Chcemy pokazywać miejsca czasem nieoczywiste, w których można fajnie spędzić czas, także z dziećmi - mówi Magda Dyrdończyk, współtwórczyni projektu. - Jadąc do nich, na pewno się nie zawiedziecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kopenhaga. Jak wygląda życie w najszczęśliwszym mieście na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 13:45
Kiedyś targowisko Wikingów, dziś - jedno z najszczęśliwszych miast na świecie. - Zwiedzając je, warto być czujnym, by nic nam nie umknęło. Bo Kopenhaga jest piękna, ale jej urok kryje się także w detalach - mówi podróżniczka Martyna Matwiejuk. 
rozwiń zwiń