Gdy dymią kopciuchy - ratuj się jedzeniem

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 08:09
Za oknami robi się coraz szarzej i chłodniej. Coraz chłodniejsze wieczory oznaczają jedno - rozpoczęcie sezonu grzewczego, a co za tym idzie - gwałtowne pogorszenie jakości powietrza. Drobne zmiany w naszych jadłospisach pomogą nam zmniejszyć zagrożenie, jakie niesie ze sobą brudne powietrze. 
Sezon grzewczy oznacza większe zanieczyszczenie powietrza
Sezon grzewczy oznacza większe zanieczyszczenie powietrzaFoto: Mike Mareen/Shutterstock

Szacuje się, że nawet 100 tysięcy Polaków umiera rocznie wskutek chorób spowodowanych smogiem, a tego w najbliższych miesiącach będzie niestety więcej. Warto niwelować jego wpływ na nasze zdrowie wszelkimi możliwymi sposobami, w tym dietą. 

- Dieta antysmogowa to taki fajny sposób na zwrócenie uwagi na to, że te wszystkie negatywne składniki, które się w smogu znajdują, oddziaływają w jakiś negatywny sposób na nasze ciało. Dietą możemy próbować "sprzątać" na bieżąco ten nasz organizm i wzmacniać go, żeby negatywne oddziaływanie nie było aż tak szkodliwe - mówi dietetyk Magdalena Kartasińska-Kwaśnik. 

Jak podkreśla rozmówczyni Martyny Ogonek, podstawą takiej diety antysmogowej są składniki, dzięki którym nasz organizm będzie walczył z wolnymi rodnikami, które powodują stany zapalne i są wytwarzane w naszym organizmie właśnie pod wpływem zanieczyszczeń. Kluczowym składnikiem diety antysmogowej będą produkty bogate w antyoksydanty, bo one łagodzą stany zapalne. 

- Jeśli mówimy o witaminach, które pełnią funkcję antyoksydacyjną, to należy tu wymienić witaminę C, A D, E - mówi dietetyk. - Witamina C jest w owocach i warzywach - jedzmy ich jak najwięcej. E - to zdrowe tłuszcze. Tam dodatkowo znajdziemy kwasy Omega 3. Są w oleju lnianym, oliwie z oliwek, tłustych rybach morskich, awokado, orzechach, pestkach, nasionach. W rybach morskich znajdziemy też witaminę D i kwasy Omega 3, EPA DHA z grupy Omega 3, które świetnie wspierają nasz organizm - dodaje. 


Posłuchaj
03:43 czwórka pierwsze słyszę 03.10.2022.mp3 Co jeść, by zminimalizować wpływ smogu na nasze zdrowie? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Wśród składników mineralnych wspierających naszą odporność najczęściej wymieniane są cynk i magnez. 

Jedzmy owoce, w dużych ilościach. Im bardziej kolorowo na talerzu, tym lepiej. - Im mamy więcej wybarwienia, kolorowości na talerzach, tym mamy więcej związków flawonoidowych o bardzo silnym potencjale antyoksydacyjnym - wyjaśnia ekspertka. - Ciemne owoce, jak aronia, borówka amerykańska, mają ich więcej. Polecam pić codzienne sok z aronii,  to polski owoc, który związków o potencjale antyoksydacyjnym ma najwięcej na świecie - dodaje.

Nie bez znaczenia w sezonie grzewczym dla naszego zdrowia są też zioła i przyprawy. Magdalena Kartasińska-Kwaśnik, kierownik działu dietetycznego Dailyfruits, szczególną uwagę zwraca na kurkumę, suszone oregano i cynamon. - Przyprawiajmy dużo, smacznie i różnorodnie - poleca. 

***

Tytuł audycji: "Pierwsze słyszę"

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 03.10.2022

Godzina emisji: 7.19

pj/kor

Czytaj także

Więcej warzyw, mniej mięsa. Czy organizm będzie ci wdzięczny?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 11:00
Dyskusja na temat tego, czy jeść mięso, czy nie, trwa od dawna i każda ze stron dysponuje własnymi argumentami. Ostatnio mocny atut wegetarianom dostarczyli naukowcy z Uniwersytetu Glasgow.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Picie kawy szansą na lepsze i dłuższe życie?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 14:24
Badania na temat tego, jak picie kawy wpływa na nasze zdrowie, prowadzą naukowcy z różnych stron świata. Swoje zdanie mają też kawosze, którzy twierdzą, że nic tak nie poprawia humoru o świcie, jak filiżanka małej czarnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zamień sól na zdrowie". Jak ograniczyć spożycie soli?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 13:45
- Oregano, bazylia, tymianek, rozmaryn i czosnek - te przyprawy wzbogacą smak potraw, a jednocześnie pomogą nam ograniczyć spożycie soli - mówiła dietetyk kliniczny Marta Woźniak. 
rozwiń zwiń