Czwartek zamiast piątku. Będzie krótszy tydzień pracy?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2023 10:01
Rozwiązania idące w tym kierunku wprowadzano już m.in. w Wielkiej Brytanii, Szkocji, ale także Nowej Zelandii. - Ludzie, mając świadomość, że będą mieli dłuższy weekend, pracują bardziej efektywnie, są bardziej wydajni i szybciej się mobilizują do wykonywania obowiązków - wyliczała Justyna Ciećwierz, psycholog biznesu.
Czterodniowy tydzień pracy wystarczy, by realizować swoje obowiązki?
Czterodniowy tydzień pracy wystarczy, by realizować swoje obowiązki?Foto: Shutterstock/Jacob Lund

Projekt ustawy dotyczący skrócenia tygodnia pracy z pięciu dni do czterech w tygodniu, czyli z 40 godzin do 35, trafił do Sejmu. Zmiana ma na celu poprawę stanu zdrowia pracowników, walkę z wypaleniem zawodowym, obniżoną motywacją, ale też zmniejszenie śladu węglowego. - Takich eksperymentów jest już na świecie całkiem sporo. Dużo firm, bez oczekiwania na odgórne przepisy, samodzielnie je wprowadza. To jeden ze sposobów na przyciągnięcie utalentowanych pracowników, a z perspektywy zatrudnionych - sposób na poradzenie sobie z nadmiernym stresem i metoda na równoważenie życia zawodowego i osobistego - mówiła Justyna Ciećwierz, psycholog biznesu, trenerka rozwoju zawodowego ze "Zmianazawodowa.pl. 

Polacy pracują długo, ale nie zawsze efektywnie

Według danych opublikowanych przez OECD Polacy w 2020 roku przepracowali średnio 1766 godzin, natomiast Niemcy w tym czasie pracowali o 434 godziny mniej. Wprowadzenie rewolucji w postaci skrócenia tygodnia pracy jednak wymagałoby czasu. - Tymczasem i tak badania wskazują, że około pięciu godzin tygodniowo poświęcamy na "puste przebiegi", czyli marnujemy te godziny. W różnych okresach mamy mniejszą lub większą wydajność, a nasza aktywność nie może być bez przerwy na najwyższym poziomie - mówiła Justyna Ciećwierz.

Posłuchaj
06:08 _PR4_AAC 2023_01_19-07-29-26.mp3 Czterodniowy tydzień pracy - czy to się sprawdzi? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Różne branże - różne potrzeby. Będzie jeden sposób dla wszystkich?

Wiele zależy od branży, w której pracujemy. O ile skrócenie tygodnia pracy w IT może być prawdopodobne, o tyle w branży budowlanej czy medycznej, ale także w handlu byłoby problematyczne. Pandemia pokazała, że można pracować z różnych miejsc na świecie, w różnych godzinach, m.in. w agencji marketingowej. Tu liczy się wykonanie zadania i bycie w gotowości do podjęcia kolejnego. Jak opowiadała Joanna Ciećwierz, firmy na świecie testują więc różne rozwiązania dotyczące zwiększenia liczby wolnych godzin swoim pracownikom. - To nie musi być wolny piątek, może być równie dobrze środa. Chodzi wyłącznie o "rozłożenie w czasie" dni pracujących i niepracujących - tłumaczyła ekspert. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 19.01.2023

Godzina emisji: 07.35

kd

Czytaj także

Przebranżowienie. Kolejny skutek pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 17:30
Wystarczył rok, by ludzie, którzy od lat pracowali w jednym zawodzie, musieli zmienić branże i pomyśleć o nowej ścieżce kariery. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wielka rezygnacja" z pracy - nowy globalny trend?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 17:40
Wielu pracowników na całym świecie rzuca posady. "Wielka rezygnacja" i "wielka rotacja" to terminy, na które coraz częściej możemy się natknąć. Sprawdzamy, co one znaczą i jakie są przyczyny zmian na rynku pracy. 
rozwiń zwiń