Powstanie bariera elektroniczna na granicy z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 09:30
Wojna na Ukrainie, a wcześniej kryzys migracyjny na granicy Polski i Białorusi, uświadomiły nam jak ważne stało się pilnowanie granic. Trwają prace nad barierą elektroniczną z obwodem kaliningradzkim. Jej instalacja ma się niedługo rozpocząć.
Granicę Polski z Obwodem Kaliningradzkim już niedługo będzie zabezpieczała bariera elektroniczna
Granicę Polski z Obwodem Kaliningradzkim już niedługo będzie zabezpieczała bariera elektronicznaFoto: shutterstock/Michele Ursi

Zabezpieczenie bez wysokiego płotu

Elektroniczne zabezpieczenia już niedługo będą rozciągać się na całej długości granicy naszego państwa z obwodem kaliningradzkim. Zamiast wysokiego płotu, bariera zostanie wyposażona w system perymetryczny. - Dzięki temu, nie będąc fizycznie na granicy będziemy mogli ją monitorować przez dwadzieścia cztery godziny, siedem dni w tygodniu - mówi por. Anna Michalska, rzeczniczka Straży Granicznej. - Będziemy mieli informację o każdym ruchu.

System składa się z dwóch warstw - kamery dziennej i termowizyjnej. Dzięki nim obraz będzie widoczny zarówno w dzień jak i w nocy, a także przy złych warunkach pogodowych. - Mamy systemy detekcji ruchu, które będą sygnalizowały o tym, że ktoś się porusza na granicy - tłumaczy Mariusz Marszałkowski, redaktor portalu biznes alert.pl.

- Informacje o alarmach, są przesyłane do centrum nadzoru, gdzie funkcjonariusze na bieżąco monitorują, co się dzieje. W razie potrzeby wysyłają patrole w miejsce, w którym dochodzi do próby naruszenia granicy państwowej - wyjaśnia Anna Michalska. - Takie zabezpieczenie i system znacznie przyśpieszy reakcję i zwiększy skuteczność ochrony granicy.

"Mysz się nie przeciśnie"

Nowoczesne systemy perymetryczne mają możliwość przetwarzania odebranych sygnałów, dzięki temu, w przypadku pojawienia się zwierząt na granicy, system nie zgłosi zagrożenia. - Zwierzęta będą mogły swobodnie tą barierę przekraczać - zapewnia rzeczniczka Straży Granicznej. - Nasze systemy perymetryczne reagują na ruch najmniejszych zwierząt, więc można powiedzieć, że "mysz się nie przeciśnie", ale są odpowiednio skalibrowane. Po to też jest monitoring funkcjonariuszy, żebyśmy mogli reagować na próby przekroczenia granicy przez ludzi.

Bariera ułatwi pracę pogranicznikom, ale także zwiększy bezpieczeństwo państwa. - Świadomość tego, że graniczymy z Rosją nie pozwala nam stracić czujności - podkreśla por. Anna Michalska. - Tego typu zabezpieczenia na pewno ułatwią naszą służbę.


Posłuchaj
03:42 Czwórka/Pierwsze Słyszę - zapora elektroniczna na granicy 15.02.2023.mp3 W audycji mówimy o b barierze elektronicznej na granicy z Obwodem Kaliningradzkim (Czwórka/Pierwsze Słyszę)

 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 15.02.2023

Godzina emisji: 7.30

aw

Czytaj także

Zapora na granicy z Rosją. Sawicki: patrzymy na tę inicjatywę z wyrozumiałością i życzliwością

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 09:35
- Jeśli szef MON ma informacje, że ze strony kaliningradzkiej jest zagrożenie jakąś wojną hybrydową czy znów inwazją "turystów" z Bliskiego Wschodu, to oczywiście powinien zrobić wszystko, żeby Polska była bezpieczna - ocenił w Programie 1 Polskiego Radia Marek Sawicki, poseł PSL.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Musimy być przygotowani". Wiceszef MON o powodach budowy zapory na granicy z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 16:45
- Nie chcemy zostać postawieni przed faktem dokonanym, że nagle pojawią się setki migrantów, którzy będą szturmować naszą granicę z Rosją. Musimy być przygotowani - właśnie dlatego prowadzimy działania zapobiegawcze - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
rozwiń zwiń