Praca zdalna - jakie mogą być skutki uboczne pracy w domu?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2023 13:02
Niedawno w sieci pojawiła się wizualizacja przedstawiająca, jak zmienia się nasze ciało pod wpływem pracy zdalnej. Wywołała ona kontrowersje, ale także skłoniła do dyskusji na temat zagrożeń, jakie może za sobą nieść taki rodzaj pracy.
Jedna z brytyjskich firma meblarskich stworzyła wizualizację 3D przedstawiającą, jak w przyszłości będą wyglądać pracownicy zdalni.
Jedna z brytyjskich firma meblarskich stworzyła wizualizację 3D przedstawiającą, jak w przyszłości będą wyglądać pracownicy zdalni.Foto: shutterstock/ iona didishvili
  • Brytyjska firma meblarska przedstawiła drastyczną wizję pracownika przyszłości wykonującego pracę zdalną.
  • Bohaterka wizualizacji pracuje w łóżku, otoczona jest niezdrowymi przekąskami, ma m.in. nadwagę i opuchnięte nogi. 
  • Eksperci alarmują - podczas pracy siedzącej powinno się zadbać o aktywność fizyczną i właściwą dietę. 

Jedna z brytyjskich firm meblarskich stworzyła wizualizację 3D przedstawiającą, jak w 2100 roku będą wyglądać pracownicy zdalni. Bohaterka wizualizacji o imieniu Anna, otoczona przekąskami pracuje, siedząc z laptopem na łóżku. Ma nadwagę, zauważalny garb, opuchnięte nogi, zaczerwienione oczy i dłonie przypominające szpony.


Niepochlebna wizja przyszłości 

Jak tłumaczą autorzy modelu, Anna ma odwzorowywać osobę, której ciało ewoluowało pod wpływem korzystania z technologii, kiepskiej diety i niedbałości o posturę. - Miałem okazję przyjrzeć się tej wizualizacji i spośród wszystkich wizualizacji, które widziałem, ta nie jest taka zła - mówi Jakub Kozłow, fizjoterapeuta Centrum Zdrowego Ciała. - Takie rzeczy jak wdowi garb, który rośnie z każdym następnym rokiem siedzenia, bóle pleców, bóle barków to wszystko jest konsekwencją naszego osiadłego trybu życia, bo ciało jest stworzone do ruchu.


W pracy siedzącej ważny jest ruch

Wizualizacja powstała na podstawie badań specjalistów Uniwersytetu w Leeds, z których wynika, że aż jedna trzecia pracowników zdalnych nie ma w domu przestrzeni przeznaczonej do pracy, czyli pracuje, np. siedząc jak Anna na łóżku. - Wydaje mi się, że jedna trzecia to trochę niedoszacowanie, bo z tego, co słyszę, mało kto ma ten komfort, żeby korzystać w domu z biurka - zauważa fizjoterapeuta. - Są jednak tacy, bardziej ambitni, którzy do umieszczonego biurka dodają bieżnię, żeby w trakcie pracy chodzić, a nie cały czas siedzieć.

Rozmówca Martyny Ogonek podkreśla, że nawet komfortowe warunki i wygodne krzesło nie zastąpią aktywności fizycznej. Warto o nią dbać także w trakcie pracy i robić sobie przerwy na ćwiczenia fizyczne.

Zobacz także: 

Zgubne przekąski

W wizualizacji rzucają się także leżące obok Anny niezdrowe przekąski. Badania pokazują, że choć pracownicy na home office deklarują, że częściej gotują, to też chętniej sięgają po niezdrowe jedzenie. - Większość także za późno je śniadanie. Często "zalewają" głód kawą i potem orientują się w okolicach południa, że nic jeszcze tego dnia nie zjedli - tłumaczy Magdalena Kartasińska-Kwaśnik, dietetyk kliniczny firmy Dailyfruits. - W przyszłości może też to skutkować przyrostem masy ciała. Mamy badania, które pokazują, że osoby, które nie jedzą śniadań, wybierają w ciągu dnia gorszą jakościowo żywność.

Dlatego, jak radzą eksperci, jeżeli wolimy pracę zdalną, to powinniśmy zadbać o zdrową dietę i ruch.

 

Posłuchaj
04:45 CZWORKA/Pierwsze słyszę - praca zdalna - wizja - 28.06.2023.mp3 W audycji mówimy o wizji pracownika przyszłości pracującego zdalnie (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Wizualizacja wywołała wiele kontrowersji i spotkała się z krytyką internautów za sianie propagandy mającej zniechęcić ludzi do pracy zdalnej. W konsekwencji firma, która stworzyła wizualizację, ostatecznie usunęła ją ze swojej strony.  

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 28.06.2023

Godzina emisji: 07.20

aw

Czytaj także

Spotkania online - jak wygląda digitalowy savoir-vivre?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 11:50
Jak przygotować się do spotkania online, co gdy w trakcie do drzwi zadzwoni kurier? Dlaczego wirtualne tło powinno być ostatecznością? Na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź w poradniku "Savoir-vivre w czasie spotkań online i webinarów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dla planety pożegnamy Facebooka? Jak ekologicznie korzystać z nowych technologii?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 10:11
Nieodłączona od prądu ładowarka, oglądanie śmiesznych filmików z kotkami, kopanie kryptowalut czy przechowywanie w skrzynce starych, niepotrzebnych już maili - wszystko to ma wpływ na nasz cyfrowy ślad węglowy. Okazuje się, że Polacy chętnie zdecydują się na zmiany nawyków, by pomagać planecie. 
rozwiń zwiń