Przedwojenna Warszawa, atrakcje Trójmiasta i szkolenie pilotów w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 09:40
W audycji m.in. zaprosimy na spacer po przedwojennej Warszawie, sprawdzimy, co warto zobaczyć w Trójmieście i powiemy, jak szkoli się pilotów lotnictwa.
Zawsze jest dobra pora, żeby słuchać Czwórki
Zawsze jest dobra pora, żeby słuchać CzwórkiFoto: shuterstock/Model Republique

Poniedziałkowe wydanie audycji "Pierwsze słyszę" rozpoczniemy od podróży w czasie. Wraz z gościem Czwórki Łukaszem Ostoją-Kasprzyckim, autorem profilu "Po Warszawsku" sprawdzimy, jaka była przedwojenna Warszawa. Nazywana "Paryżem Północy", pod koniec XIX wieku Warszawa miała dość dobrą infrastrukturę. W mieście były dobrze prosperujące filtry, wodociągi, kanalizacja i telefony. W stolicy kwitło życie towarzyskie, a liczne restauracje i kabarety dostarczały rozrywki, starając się dorównać zachodnim trendom. 

W Czwórce powiemy, jakie były atrakcje międzywojennej Warszawy i wskażemy najbardziej znana miejsca spotkań. Podpowiemy także, co ciekawego w dzisiejszej stolicy można pokazać turystom i w których miejscach najbardziej widać ślady historii.

Po godzinie 9.00, z Warszawy przeniesiemy się nad morze, a konkretniej do Trójmiasta. Naszą przewodniczką będzie Klaudia Połom, czyli Pani z Pomeranii, która opowie, co warto zobaczyć w Trójmieście i jakie nieodkryte jeszcze miejsca można spenetrować.

W Czwórce także wraz z Oliwią Krettek sprawdzimy, jak dzisiaj szkoli się pilotów. Obserwacje muchy latającej po hangarze.- to było jedno z pierwszych zadań, które otrzymywał kandydat na pilota prawie sto lat temu. Dziś osoby marzące o pracy za sterami samolotu szkoli się za pomocą okularów VR, symulatorów i innych nowoczesnych urządzeń. Jakie są jeszcze wymagania wobec kandydatów? O tym w audycji powiemy przed godziną 10.00.

W porannym paśmie Czwórki nie zabraknie także serwisu kulturalnego i sportowego.

Zobacz także:


***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w poniedziałek (28.08) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński.

aw/gs


Czytaj także

Bądźmy czujni - by wakacje były cyberbezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023 10:14
Wszyscy lubimy wakacje, niestety w tej grupie są też cyberprzestępcy. Dla nich to czas, gdy potencjalne ofiary wyłączają czujność, nastawione są na relaks i wypoczynek. NASK podpowiada, jak być cyberbezpiecznym w czasie letniej laby. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od Gadu-Gadu do cyfrowego bezpieczeństwa komunikatorów

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2023 12:05
Komunikator Gadu-Gadu powstał 23 lata temu, w szczycie popularności miał ponad 7 milionów użytkowników. Dziś wielu go nawet nie pamięta, ale chętnie korzysta z jego następców. Ważne by z internetowych komunikatorów korzystać bezpiecznie. 
rozwiń zwiń