Jak robić dobre zdjęcia smartfonem? Trzy zasady od Oliwiera Uchmańskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 09:40
Każdy z nas może zrobić dobre zdjęcia swoim smartfonem. Oliwier Uchmański, fotograf i montażysta, zwraca uwagę, że w tym celu warto poznać swoje urządzenie. Zdradza trzy zasady dobrej fotografii. 
Oliwier Uchmański w studiu Czwórki podpowiada, jak robić dobre zdjęcia smartfonem.
Oliwier Uchmański w studiu Czwórki podpowiada, jak robić dobre zdjęcia smartfonem.Foto: Oliwier Uchmański
  • Oliwier Uchmański już w wieku 13 lat zaczął swoją przygodę z fotografią i filmowaniem. Dziś pracuje jako profesjonalista. 
  • Aby zrobić dobre zdjęcie smartfonem, powinniśmy panować nad ekspozycją, czyli nad światłem, jasnością. 
  • Nawet starym smartfonem możemy zrobić dobre zdjęcia. 
  • Warto poznać ustawienia swojego aparatu i zmienić je pod swoje preferencje. 
  • Trzy zasady robienia dobrych zdjęć to: czysty obiektyw i znajomość swojego smartfona, stabilne trzymanie urządzenia, panowanie nad ekspozycją i ostrością. 
  • Oliwer Uchmański zdradza też zasady nagrywania rolek do mediów społecznościowych. 

Oliwier Uchmański zaczął fotografować już jako chłopiec, potem do fotografii dołączyła sztuka filmowania i montażu. Dzisiaj pracuje jako profesjonalny kamerzysta i fotograf i uczy innych - jak szukać dobrych ujęć, kadrować i korzystać ze zdjęć i filmów - także w mediach społecznościowych. Wie, jak robić dobre zdjęcia smartfonem. 

Może dziwić młody wiek Czwórkowego gościa, bo jak na swoje 20 lat ma ogromne doświadczenie. - Zaczynałem moją przygodę z aparatami i kamerami w wieku 13 lat - przyznaje. - Miałem kilka kanałów na YouTubie, później zrezygnowałem z ich prowadzenia. Był moment, że wstydziłem się tych swoich początków, ale teraz zdobyte doświadczenie wykorzystuję w swojej pracy - dodaje. 

Ciekawostką jest, że 95 procent Polaków uważa, iż robi dobre zdjęcia, jedynie 5 procent z nas nie jest zadowolonych z uzyskanych efektów. Wszystkim jednak mogą się przydać rady naszego eksperta. 

Dobre zdjęcia smartfonem

- Filmowcy i fotografowie lubią jesień. To jest pora roku bardzo kolorowa, bardzo fajna do fotografowania - ocenia Oliwier Uchmański. - Przy robieniu zdjęć sprawdza się zasada, że najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie. Oczywiście im lepszy, nowszy aparat, tym więcej możliwości, ale nawet 5-, 6-letni smartfon zrobi dobre zdjęcia. 

Profesjonaliści w dziedzinie fotografii zgodnie twierdzą, że fotografia dzienna jest prostsza, ale i przy niej warto zastosować kilka zasad. 


Posłuchaj
13:34 czwórka pierwsze słyszę 27.09.2023 oliwier uchmański.mp3 Jak robić dobre zdjęcia smartfonem - podpowiada Oliwier Uchmański (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Światło to słońce, trzeba panować nad światłem, czyli nad ekspozycją. Niewiele osób wie, że można ekspozycję ustawić manualnie - mówi gość Jeremiego Angowskiego. - Kiedy nakierujesz aparat swojego smartfona bezpośrednio na słońce np. przy fotografowaniu zachodu słońca, to tryb automatyczny będzie próbował ustawić ekspozycję. Nawet w droższych modelach nie działa to idealnie. Trzeba skorzystać z funkcji manualnych - "klikając" na to słońce na naszym ekranie. Najczęściej działa to w ten sposób, że po kliknięciu na ekran przesuwasz palcem w górę lub dół i wtedy ustawiasz jasność. 

Sprawdź też:

Dziś większość zdjęć wykonywanych jest w pionie. To trend wykreowany przez media społecznościowe. Zdjęcie pionowe łatwiej wykadrować do kwadratu, a filmy do rolek czy relacji wyświetlane są w pionie. 

- Robiąc zdjęcia, fajnie jest mieć coś na pierwszym planie. Przy fotografowaniu zachodu słońca może być to plaża, drzewo, jakaś osoba - poleca Oliwier Uchmański. - Ja jestem fanem zdjęć wielu planów. Fotografia jest ciekawsza, gdy mamy pierwszy, drugi, a nawet trzeci plan.

Jak zrobić dobre zdjęcie nocą?

Noc kusi wielu amatorów fotografii, ale takie zdjęcia są dużo trudniejsze do wykonania. - Gdy jest ciemno, trzymajcie swoje smartfony stabilnie - to bardzo istotne - podkreśla ekspert. - Im mniej światła, tym każdy aparat i kamera działają gorzej. Żeby zapisywać obraz, potrzebne jest światło, które wpada do obiektywu - w nocy mamy go mniej. Można użyć statywu, ale też stanąć stabilnie, "przykleić" smartfona do siebie albo przyłożyć go np. do drzewa. 

Jak ustawić aparat w telefonie, aby robił dobre zdjęcia?

Ważne jest, żeby sprawdzić ustawienia swojego smartfona, zanim zaczniemy robić zdjęcia. Oliwier Uchmański zdradza, że ustawienia fabryczne nie są najlepsze. - Zdarza się, że mamy ustawioną jakość jako 720p, a w ustawieniach dostępną opcją jest nawet 4K - mówi. - Czasem dostępna jest też opcja ustawienia ilości klatek na sekundę. Ja preferuję wybranie opcji 60, jeśli nie macie, to zostańcie przy 30. 

Trzy zasady robienia dobrych zdjęć

Aby zrobić dobre zdjęcia, musimy pamiętać o trzech zasadach:

  • czysty obiektyw i znajomość ustawień smartfona
  • stabilne trzymanie urządzenia
  • panowanie nad ekspozycją i ostrością, po naciśnięciu na dany punkt na ekranie.

- Dziś okazuje się, że kluczem do robienia lepszych zdjęć jest poznanie swojego smartfona i jego ustawień, a także praktyka - podkreśla gość Czwórki. 

Jak nagrywać rolki?

W mediach społecznościowych rolki rosną w siłę. Wcale nie jest łatwo je nagrać, bo w tym przypadku, tak jak przy tworzeniu profesjonalnego filmu, trzeba zgrać trzy elementy: dźwięk, obraz i światło. - Ważne są tu techniczne umiejętności, ale najważniejszy jest pomysł - ocenia ekspert. - Dziś to pomysły, trendy, wpasowanie się w dany czas tworzą internetowe zasięgi. 

Oliwie Uchmański podpowiada też, że najlepszym sposobem nagrywania samego siebie jest korzystanie z tylnych aparatów w smartfonie. - Obiektyw wpasowany w ekran smartfona jest zawsze gorszej jakości niż ten z jego pleców - zdradza. - Kiedy nagrywam jakąś relację do mediów społecznościowych, to robię to aparatami umieszczonymi z tyłu. Nie mam wtedy podglądu, ale mam lepszą jakość. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Oliwier Uchmański

Data emisji: 27.09.2023

Godzina emisji: 09.18

pj

Czytaj także

Do portretu wyciągnij szyję, jak żółw

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 13:08
Kompozycja zdjęcia, czyli sposób ułożenia elementów, które się na nim znajdują, jest ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale może też ułatwić odbiorcy zrozumienie tego, co autor chce przekazać. Warto poznać kilka zasad, które sprawią, że nasze smartfonowe zdjęcie będzie lepsze. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Higiena cyfrowa - jak o nią zadbać?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2022 15:30
- Nowe technologie przenikają wszystkie dziedziny naszego życia i mają silny potencjał uzależnieniowy - mówi Magdalena Bigaj, prezeska Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. - Dlatego dzisiaj wszyscy potrzebujemy higieny cyfrowej.
rozwiń zwiń