Świat influencerów. Czy naprawdę jest tak kolorowy?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 10:10
W audycji m.in. gościem będzie Janek Strojny, były tiktoker i autor książki "Nie zostawaj influencerem". W Czwórce opowie o tym, jak to jest być influencerem i czy ten świat jest tak kolorowy jak w sieci?
W audycji Pierwsze słyszę m.in. porozmawiamy o ciemniejszych stronach bycia influencerem.
W audycji Pierwsze słyszę m.in. porozmawiamy o ciemniejszych stronach bycia influencerem.Foto: shutterstock/Rawpixel.com

W czwartkowym wydaniu audycji "Pierwsze słyszę" porozmawiamy o influencerach. Gościem Czwórki będzie Janek Strojny, były tiktoker, autor książki "Nie zostawaj influencerem", który pokazuje świat socialmediów, jakiego nie znamy. Janek był jego częścią - nagrywał filmiki na toktoka, które miały po 80 milionów wyświetleń. Wie, jak być influ, ale wie też, dlaczego nie warto wchodzić do tego świata. Na to spotkanie zapraszamy po godzinie 8.15.

Program zaczniemy jednak od cyklu Czwórki "Ojczysty - dodaj do ulubionych", w którym poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem nasza reporterka Martyna Matwiejuk weźmie pod lupę słowo "łyżwy”. Jak się okazuje słowo to nie zawsze oznaczało, to co obecnie pod nim rozumiemy. Czym była łyżwa dawniej, zanim nabrała dzisiejszego znaczenia? O szczegółach więcej powiemy już po godzinie 7.30.

W audycji także powiemy o konkursie Interstudent. To konkurs na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce, który od kilku lat organizowany jest przez Fundację Perspektywy. Poszukiwani w nim są nie tylko ambitni studenci osiągający wysokie wyniki w nauce, ale też ludzie zaangażowani w życie społeczne. Są oni najlepszymi ambasadorami polskich uczelni za granicą. Naszym gościem będzie Heyet Naghiyev z Azerbejdżanu, student Wydziału Nauk Ekonomicznych, zdobywca tytułu Interstudent 2023 w kategorii studia magisterskie. 

Przed godziną 10.00 pojawi się temat smartfonów i poufności danych. "Zanim pozbędziesz się starego smartfona, usuń z niego swoje dane" - apelują spece od cyberbezpieczeństwa. Mały sprzęt elektroniczny zazwyczaj wymieniamy co 1-3 lata, wynika z badania TME. Co dziesiąty Polak wyrzuca taką elektronikę na śmietnik, ponad połowa korzysta z usług wywozu e-odpadów, a jedna czwarta oddaje je w specjalnym punkcie.

Tymczasem nawet ekologiczne pozbycie się zużytego sprzętu nie uchroni nas przed kradzieżą zawartych na nim danych. Jak wskazują eksperci ChronPESEL.pl, jeśli skutecznie ich nie usuniemy, przestępcy z łatwością mogą zrobić użytek z naszych danych do logowania, aktywnych aplikacji, notatek z prywatnymi informacjami czy zdjęć dokumentacji medycznej w galerii, pozostawionych w starej elektronice. Więcej na ten temat powie nasza reporterka Martyna Ogonek.

W audycji nie zabraknie także serwisu kulturalnego i sportowego. 

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w czwartek (15.02) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński.

aw


Czytaj także

"Zero-click". Co musisz wiedzieć o nowym ataku cyberprzestępców?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2024 20:20
Cyberprzestępcy nie próżnują i robią wszystko, by utrudnić nam życie. Wymyślają coraz to nowsze sposoby na wyłudzenie naszych danych i dostęp do kont. Ostatnio stosują metodę "zero-click". To atak, który odbywa się bez jakiejkolwiek aktywności ze strony potencjalnej ofiary.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziewczyna influencera" - cała prawda o świecie internetowych celebrytów

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 21:30
Niedawno do kin wszedł film w reżyserii Szymona Gonery "Dziewczyna influencera". W Czwórce o produkcji rozmawiamy z jego twórcą oraz odtwórczynią głównej roli Kariną Rezner.
rozwiń zwiń