Mały sprzęt elektroniczny. Zanim sprzedasz telefon, koniecznie usuń dane

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 10:30
Większość z nas ma na swoim koncie przynajmniej kilka zużytych smartfonów, laptopów czy tabletów. I o ile coraz lepiej radzimy sobie z ich recyklingiem, o tyle dalej zapominamy, że zanim pozbędziemy się takiego sprzętu, powinniśmy wyczyścić go z danych. 
Eksperci ds. bezpieczeństwa apelują: zanim pozbędziemy się starego sprzętu, powinniśmy wyczyścić go z danych. (zdj. ilustracyjne)
Eksperci ds. bezpieczeństwa apelują: zanim pozbędziemy się starego sprzętu, powinniśmy wyczyścić go z danych. (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/Me dia
  • Największa grupa Polaków wymienia telefony i laptopy w odstępach od roku do trzech lat.
  • Tylko 8 proc. z nas stary sprzęt trzyma w domu.
  • Coraz więcej wiemy o recyklingu, ale nagminnie zapominamy, żeby telefony i laptopy wyczyścić z danych. 
  • O tym, jak to robić skutecznie, opowiada Bartłomiej Drozd z serwisu ChronPESEL.pl. 

Zespół analityków firmy TME oszacował, że mały sprzęt elektroniczny największa grupa Polaków wymienia co 1-3 lata. To bardzo często. Na szczęście z czasem polepszyły się także nasze nawyki e-recyklingowe. Coraz rzadziej stare telefony zalegają w szufladach. Tak dzieje się w przypadku zaledwie 8 proc. Polaków. Ponad połowa z nas korzysta już z usług wywozu elektrośmieci.

"Nie wyrzucaj życia na śmietnik"

Tymczasem nawet ekologiczne pozbycie się zużytego sprzętu nie uchroni nas przed kradzieżą zawartych na nim danych. Jak wskazują eksperci, jeśli skutecznie ich nie usuniemy, przestępcy z łatwością mogą zrobić użytek z naszych danych do logowania, aktywnych aplikacji, notatek z prywatnymi informacjami czy zdjęć dokumentacji medycznej w galerii, pozostawionych w starej elektronice.

- Najczęściej jest tak, że odsprzedajemy laptopy czy telefony. Na przykład w specjalnym punkcie, który zajmuje się handlem takim towarem albo na platformie w internecie. Jeśli go nie wyczyścimy z danych, istnieje ryzyko, że ktoś je przejmie - podkreśla Bartłomiej Drozd z serwisu ChronPESEL.pl.

Zobacz także:

Jak wyczyścić stary sprzęt?

Nie wystarczy samo zamknięcie i usunięcie aplikacji. - To, na czym przede wszystkim powinniśmy się skupić, to przywrócenie ustawień fabrycznych - podkreśla ekspert. - Producenci dają taką możliwość i tylko w ten sposób możemy wyczyścić telefon do stanu "przed pierwszym użyciem". Instrukcję, jak to zrobić, znajdziemy na stronie producenta naszego sprzętu.

Posłuchaj
04:01 CZWÓRKA Pierwsze slysze - telefony 15.02.2024.mp3 Jak "wyczyścić" sprzęt elektroniczny przed utylizacją? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Komornik zamiast smartfona

- Jeśli tego nie zrobimy, powinniśmy się liczyć z konsekwencjami. Nie wiemy, kto nasz sprzęt kupi i co z nim zrobi. Jeśli przejmie nasze dane: adres, PESEL, maile czy zdjęcia, może zrobić z nich użytek i na przykład wziąć pożyczkę z banku albo drogie auto w leasing - ostrzega rozmówca Martyny Ogonek. - A my dowiemy się o tym dopiero wtedy, kiedy komornik zapuka do naszych drzwi.  

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowałaMartyna Ogonek

Data emisji: 15.02.2024 

Godzina emisji: 9.40

kul/wmkor

Czytaj także

Doxing - nowy rodzaj matrymonialnego oszustwa

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 14:00
Jeśli randkujesz w sieci, to zostawiasz po sobie ślad. A im więcej informacji osobowych ujawniasz w aplikacjach, tym bardziej narażasz się na poważne problemy w przyszłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urządzenia ubieralne - jaki mają wpływ na nasze życie?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 15:30
Wzbogacone o sztuczną inteligencję smartwatche, inteligentne opaski czy inteligentne słuchawki - stają się elementem wyposażenia wielu z nas. Co powinniśmy o nich wiedzieć?
rozwiń zwiń