Interstudent 2024. Znamy tegorocznych laureatów

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 16:40
W Polsce kształci się już ponad 105 tysięcy studentów z zagranicy - na przekroczenie tego pułapu nasze  uczelnie czekały kilkanaście lat. Jednym z nich jest Heybat Naghiyev z Azerbejdżanu - zdobywca tytułu Interstudent 2024 w kategorii studia magisterskie. 
Jak wygląda życie zagranicznych studentów na uczelniach w Polsce?
Jak wygląda życie zagranicznych studentów na uczelniach w Polsce?Foto: fongbeerredhot/Shutterstock.com
  • Heybat Naghiyev został Interstudentem 2024 roku kategorii studia magisterskie. 
  • Konkurs od wielu lat organizuje Fundacja Perspektywy.
  • Gość Czwórki pochodzi z Azerbejdżanu i studiuje na Uniwersytecie Warszawskim.
  • Chce motywować zagranicznych studentów do aktywnego uczestniczenia w życiu uczelni.   

Kto ma szansę otrzymać tytuł Interstudenta?

Konkurs na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce od już od wielu lat organizuje FundacjaEdykacyjna Perspektywy w ramach programu "Study in Poland". Poszukiwani w nim są nie tylko ambitni studenci osiągający wysokie wyniki w nauce, ale też ludzie zaangażowani w życie społeczne. Tacy, którzy będą najlepszymi ambasadorami polskich uczelni za granicą. Heybat Naghiyev otrzymał tytuł Interstudenta 2024 w kategorii studia magisterskie. Wybrano go spośród ponad 120 kandydatów.

- Studiuję na Wydziałe Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Naukę zaczynałem jeszcze w pandemii, więc pierwszy rok zaliczyłem zdalnie mieszkając w Azerbejdżanie, potem przyjechałem do Warszawy - opowiada gość Czwórki. - Na początku bałem się dołączyć samorządu, bo nie znałem języka. Ale szybko zacząłem się go uczyć.  

Obcokrajowiec w strukturach Samorządu Studenckiego UW

Pierwszym wydarzeniem, w którym wziął udział było Miasteczko na Styku Kultur - Cultural Hot Spot UW, czyli największe wydarzenie organizowane dla zagranicznych studentów. Zaprezentował na nim kulturę Azerbejdżanu - najpierw jako wolontariusz, rok później jako współorganizator z ramienia Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego. 

Zobacz także:

Teraz Heybat Naghiyev jest przewodniczącym Komisji do Współpracy Zagranicznej i pracuje na Uniwersytecie Warszawskim w Welcome Point - punkcie informacyjnym dla zagranicznych studentów, którzy przyjeżdżają na uczelnię.

Posłuchaj
08:47 CZWÓRKA Pierwsze slysze - interstudent 15.02.2024.mp3 Konkurs Interstudent - najlepsi ambasadorowie polskich uczelni za granicą (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Co Uniwersytet Warszawski proponuje zagranicznym studentom?

- Uniwersytet Warszawski ma wiele do zaproponowania takim studentom jak ja. I nie chodzi tu tylko o zajęcia i wykłady w języku angielskim, ale też o życie studenckie. Informacje o wszystkich wydarzeniach publikowane są w dwóch językach. A tego nie było, kiedy zaczynałem naukę - wspomina rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Te zmiany dzieją się szybko, bo szybko też przybywa zagranicznych studentów. Jako zdobywca tytułu Interstudent 2024 chciałbym motywować obcokrajowców do włączania się w życie uczelni i do aktywnego w nim uczestniczenia

W gronie tegorocznych laureatów znaleźli się także: Illia Podorov z Ukrainy, Waheed Adewale Rasaq z Nigerii, Esteban Ortiz Escobar z Kolumbii, Evelina Voloskova z Litwy, Alireza Tabrizikahou z Iranu oraz ponad kontynentalna grupa Clean Up Odra w składzie: Helena Gebarska z  Australii, Natalia Hiler z USA i Chidubem Odera Mba z Nigerii/Włoch.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Heybat Naghiyev (student Wydziału Nauk Ekonomicznych, zdobywca tytułu Interstudent 2024 w kategorii studia magisterskie) 

Data emisji: 15.02.2024 

Godzina emisji: 9.15

kul

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia magisterskie. Dlaczego spada ich popularność?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2023 12:00
W 2016 roku studia pierwszego stopnia ukończyło w Polsce około 213 tysięcy osób. W 2021 - tylko 164 tysiące. Dlaczego maleje liczba studentów na studiach magisterskich i czy mamy powody do obaw?
rozwiń zwiń