Inkubator UW. "Tutaj marzenia przekształcają się w realne biznesy"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 12:50
Pod skrzydłami Inkubatora UW młodzi ludzie mają szansę na inicjowanie przedsiębiorczości.  To miejsce, w którym studenci, doktoranci i pracownicy UW przekształcają swoje pomysły i marzenia w realne biznesy.
Jak wynika z raportu przygotowanego przez organizacje EA i World Wide, 53 proc. przedstawicieli pokolenia Z liczy na to, że za 10 lat będzie prowadzić własny biznes. (zdj. ilustracyjne)
Jak wynika z raportu przygotowanego przez organizacje EA i World Wide, 53 proc. przedstawicieli pokolenia Z liczy na to, że za 10 lat będzie prowadzić własny biznes. (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/GaudiLab
  • Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego został powołany 21 marca 2017 roku.
  • Jego celem jest wspierania studentów w rozwoju przedsiębiorczości.  
  • W ramach Inkubatora UW młodzi ludzie, we współpracy z doświadczonymi ekspertami, mogą przetestować swoje projekty.
  • Z badań wynika, że 53 proc. przedstawicieli pokolenia Z liczy na to, że za 10 lat będzie prowadzić własny biznes.

Inkubator UW - kiedy powstał i jak działa?

Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego został stworzony, żeby wspierać przedsiębiorczość młodych. Jego celem jest umożliwienie weryfikowania praktycznych pomysłów naukowych, technologicznych czy społecznych. 

- Inkubator powstał 7 lat temu i był odpowiedzią na potrzeby studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Mieli oni różne pomysły, a my postanowiliśmy ich wesprzeć w rozwoju i w realizacji tych projektów - mówi Ania Żmijewska, kierowniczka Inkubatora UW. - Chcieliśmy towarzyszyć im w tym procesie, ale nie zastanawialiśmy się, czy będzie z tego biznes, czy nie. Oczywiście, dokładamy wszelkich starań, żeby te pomysły przynosiły zyski, ale nie jesteśmy w tym niecierpliwi.

- To była nowość, takiej instytucji nie miała wcześniej żadna polska uczelnia. Śmiało można powiedzieć, że zaczynaliśmy jako start-up i też testowaliśmy różne rozwiązania, bo nie znaliśmy recepty na to, co odniesie sukces i co najbardziej pomoże studentom - wspomina Dorota Marszałek, specjalistka ds. wsparcia projektów studenckich.

W tej chwili najwięcej pomysłów dotyczy aplikacji, które mają ułatwiać codzienne życie. Pojawiają się także start-upy impaktowe, które mają zarabiać, ale też zmieniać świat na lepsze - na przykład w zakresie ekologii albo zmian społecznych.

Posłuchaj
16:06 CZWÓRKA Czwórka do piatej - inkubator 05.12.2023.mp3 Jak działa Inkubator UW? (Czwórka do piątej/Czwórka) 

Praktyczne rozwiązania zamiast "suchej teorii"

W ramach Inkubatora UW młodzi ludzie, we współpracy z doświadczonymi ekspertami i w bezpiecznych warunkach biznesowych, mogą przetestować swoje projekty. Studenci mogą liczyć także na dokształcanie z zakresu biznesu. Dla młodych przedsiębiorców, których projekty są jeszcze w początkowej fazie, prowadzone są warsztaty otwarte, między innymi z modelowania biznesowego, prezentowania, analizy i researchu.

- Zazwyczaj studenci, którzy do nas przychodzą i wydaje im się, że nic nie mają, mają bardzo dużo: pomysł i zaangażowane. Od nas dostają wiedzę i to sprofilowaną konkretnie pod nich - podkreślają rozmówczynie Weroniki Puszkar. - Eksperci i doradcy, którzy działają w Inkubatorze, nie przekazują suchych faktów, tylko podpowiadają praktyczne rozwiązania.

Zobacz też:

Zetki garną się do biznesu

Jak wynika z raportu przygotowanego przez organizacje EA i World Wide, 53 proc. przedstawicieli pokolenia Z liczy na to, że za 10 lat będzie prowadzić własny biznes. - Zetki ciągle się zmieniają i pod tym względem są chyba najbardziej dynamicznym pokoleniem - mówi Dorota Marszałek. - Dlatego nasza oferta też musi ewoluować, a naszym głównym zadaniem jest bycie elastycznym.  

- Nasza jednostka odpowiedzialna jest za to, żeby łączyć kształcenie akademickie z prawdziwym życiem. Pokazujemy studentom, jak wyglądają realne problemy, o których nie myśli się w murach uczelni - dodaje Ania Żmijewska.

Jak zgłosić się do Inkubatora UW?

Oferta Inkubatora UW skierowana jest do społeczności UW, czyli każdej osoby studiującej, doktoryzującej się lub pracującej na Uniwersytecie Warszawskim, która ma pomysł na biznes, ale nie wie, jak wcielić go w życie - szuka inspiracji lub chce rozwijać kompetencje: miękkie, przedsiębiorcze, technologiczne lub biznesowe.

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

ProwadziWeronika Puszkar

Goście: Ania Żmijewska (kierowniczka Inkubatora UW), Dorota Marszałek (specjalistka ds. wsparcia projektów studenckich)

Data emisji: 05.12.2023

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia za granicą. Kiedy o tym myśleć, kiedy wybierać i aplikować?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 15:51
Młodzi Polacy coraz częściej decydują się na zagraniczne wyjazdy. Wielu z nich pragnie się w ten sposób usamodzielnić. Inni marzą o karierze naukowej albo chcą zrealizować podróżnicze marzenia. 
rozwiń zwiń