Mars na Ziemi i testowanie robotów? To się dzieje w Kąkolewie

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 10:45
W Kąkolewie na terenie Kampusu Politechniki Poznańskiej zbudowano poligon doświadczalny dla łazików. Powierzchnia odwzorowuje tą znaną z Czerwonej Planety, a system czujników pozwala na testowanie robotów i monitorowanie sprawności łazików. Z przestrzeni będą korzystać również studenci.
W Kąkolewie stworzono poligon na którym możliwe jest testowanie robotów i łazików w warunkach zbliżonych do panujących na Marsie.
W Kąkolewie stworzono poligon na którym możliwe jest testowanie robotów i łazików w warunkach zbliżonych do panujących na Marsie. Foto: shutterstock
  • W Kąkolewie powstał Ośrodek Testowania Robotów Kosmicznych Politechniki Poznańskiej. 
  • To hala o powierzchni 700 metrów kwadratowych, która ma symulować warunki panujące na Marsie i Księżycu.  
  • Prowadzone tam eksperymenty mają za zadanie sprawdzenie łazików i robotów przed wysłaniem ich w przestrzeń kosmiczną. 

Na terenie Kampusu Politechniki Poznańskiej w Kąkolewie stanęła hala testowa o wielkości 700 metrów kwadratowych, kopuła hali posiada instalację projekcji 360° horyzontu planetarnego i sfery niebieskiej. Nawierzchnia wewnątrz ma symulować podłoże znane z Księżyca i Marsa, a jej przeznaczeniem jest testowanie robotów.

- Można powiedzieć, że jest to centrum testowania łazików, ale to nie wszystko. W naszych laboratoriach jesteśmy w stanie testować zarówno roboty jeżdżące, kroczące, jak i poruszające się na gąsienicach - mówi Krzysztof Walas z Instytutu Robotyki i Inteligencji Maszynowej Politechniki Poznańskiej. - Testujemy też ramiona robotyczne wykorzystywane w sytuacjach związanych z badaniami kosmosu.


Testowanie robotów - gdzie odbywa się w Polsce? 

Jak można przeczytać na stronie Politechniki Poznańskiej, poligon doświadczalny w Kąkolewie ma zapewnić kontrolowane warunki testowania robotów na polu symulacji powierzchni ciał niebieskich ze śledzeniem położenia i orientacji/samoorientacji. Dodatkowo w budynku towarzyszącym - połączonym przez śluzę z kopułą - są zlokalizowane specjalistyczne laboratoria środowiskowego testowania i walidacji prototypów oraz pomieszczenie kontroli wykonywanych misji kosmicznych.

W ramach projektu także zakupiono urządzenia i elementy aparatury badawczo-rozwojowej. Wśród nich można znaleźć system optycznego śledzenia robotów, instalację symulacji opóźnień komunikacyjnych dla sterowania robotami mobilnymi, system budowania map, instalację symulacji oświetlenia planetarnego oraz instalację projekcji układu gwiazd i horyzontu.

Zobacz także:


Jedyne takie miejsce 

To jedyne takie miejsce w Polsce i unikatowe na skalę europejską. Jak zapowiada rozmówca Szymona Majchrzaka, w Ośrodku Testowania Robotów Kosmicznych Politechniki Poznańskiej głównie będą prowadzone badania związane z symulowaniem misji księżycowych.

- Po sukcesie lądowania prywatnej misji na Księżycu widzimy, że to już nie tylko kwestia agencji kosmicznych i dużych, rządowych nakładów. Coraz częściej również biznes zaczyna widzieć możliwość eksploracji kosmosu - tłumaczy specjalista. - Może się okazać, że potrzeby testowania urządzeń będą się zwiększać. Mamy do tego odpowiednie warunki. Dzięki specjalnej instalacji za pomocą pilota możemy zmieniać oświetlenie. Mamy możliwość zmiany barwy światła, co może nam pomóc w symulowaniu misji na różnych ciałach niebieskich.


Posłuchaj
04:22 CZWORKA/Pierwsze słyszę - Mars na ziemi 29.02.2024.mp3 O Ośrodku Testowania Robotów Kosmicznych Politechniki Poznańskiej opowiada Krzysztof Walas (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Poligon już działa i trwają tam testy. - Niedługo Polak poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (dr Sławosz Uznański został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną do Rezerwy Astronautów). Jesteśmy zaangażowani w eksperyment z tym związany - opowiada Krzysztof Walas. - Ma on polegać na wysłaniu naszego oprogramowania wraz z komputerem na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Przed nami także wiele innych projektów. Jeżeli studenci będą chcieli się włączyć w nasze prace badawcze, to czekamy na nich w Kąkolewie.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Szymon Majchrzak

Data emisji: 29.02.2024 

Godzina emisji: 8.15

aw

wmkor


Czytaj także

Jazda po Księżycu, czyli plany General Motors

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 11:00
Giganci motoryzacyjni rywalizują ze sobą nie tylko na rynku samochodów osobowych. Celem tych największych jest stworzenie maszyn, które poradzą sobie w kosmicznie trudnych warunkach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe technologie. Co Polacy myślą o robotach?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 12:50
W Czwórce rozmawiamy o raporcie "Co Polacy myślą o robotach?". - Najchętniej roboty widzielibyśmy w roli usługowej, a nie w rolach, kiedy jest partnerem w dyskusji albo stoi ponad nami - mówi Krzysztof Walas z IDEAS NCBR. - Jednocześnie ponad 60 procent z nas spodziewa się, że w wyniku robotyzacji zmniejszy się liczba miejsc pracy.
rozwiń zwiń