Smaczny las. Zbieraj bezpieczne zioła - te, które znasz

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 11:30
Piotr Ciemny od lat zafascynowany jest skarbami lasu i ich kulinarnym wykorzystaniem - broni dobrego imienia chwastów, podpowiada, jak wykorzystać je w kuchni, żeby zyskała nowy smak.
Zbierając zioła i dzikie rośliny, należy wybierać tylko te, które znamy
Zbierając zioła i dzikie rośliny, należy wybierać tylko te, które znamyFoto: shutterstock/Tatevosian Yana
  • "Leśne gotowanie - chwasty od kuchni" to najnowsza publikacja Piotra Ciemnego. 
  • Autor zabiera nas do lasu i zdradza, jak jeść smacznie, wykorzystując jego skarby. 
  • Przestrzega przed zbieraniem ziół i dzikich roślin, których właściwości nie znamy.  

Najnowsza książka Piotra Ciemnego nosi tytuł "Leśne gotowanie - chwasty od kuchni". Dwie pierwsze publikacje Czwórkowego gościa dotyczyły dzikich ziół, w "Leśnym gotowaniu" autor zabiera nas w las i zdradza, jak sobie w nim poradzić, a przede wszystkim smacznie zjeść.

- Od kilku lat rośnie świadomość dotycząca dzikich roślin. Znów internet zwariował na punkcie czosnku niedźwiedziego. Tak jest co roku, a ja go bojkotuję. Czosnaczek pospolity jest lepszy, rośnie wszędzie i jest za darmo - mówi Piotr Ciemny. - Oczywiście obie te rośliny to dobry punkt wyjścia do rozpoczęcia przygody z ziołami. 

Czwórkowy gość przestrzega, by czosnku niedźwiedziego nie pomylić z konwalią majową, która jest silnie trująca. Wyjaśnia też, że roślina ta raczej nie jest spotykana w okolicach Warszawy, a w naszym kraju rośnie gównie na południu. - Lepiej kupić czosnek niedźwiedzi na targu, czasem miejsca do jego zbierania udostępniają też miejskie ogrody - podpowiada. - Ta roślina ma mocny aromat, ja wolę czosnaczek. 


Zbieranie dzikich ziół to doskonała okazja do obserwowania, jak natura budzi się do życia. Możemy też poznawać cykl życia roślin, a także dowiedzieć się, kiedy jest czas ich zbioru.  


Posłuchaj
18:06 czwórka pierwsze słyszę 15.04.2024 chwaty 8.07.mp3 O dzikich roślinach, skarbach lasu opowiada Piotr Ciemny (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Teraz, przez ocieplenie klimatu, wszystko dzieje się dużo wcześniej. Już jagody nabierają kształtów i kolorów, kwitną lilaki - zauważa. 

Pyłki - bomba zdrowia

W książce Piotra Ciemnego znajdziemy też dużo informacji o pyłkach kwiatowych, które są bombami zdrowia. Gość Kamila Jasieńskiego podpowiada, że możemy zbierać je sami. - W przyszłym miesiącu będziemy mogli już zbierać pyłek sosny. Dla alergików to wyzwanie, ale warto to robić - mówi. - Jest on sprzedawany w bardzo wysokich cenach, ale możemy zebrać go sami. Wystarczy włożyć kwiaty sosny do słoika i, trzepocząc nimi, zebrać pyłek - zdradza. - To doskonały dodatek do owsianek czy koktajli. 

Sprawdź też:

Dzikie rośliny - zbieraj tylko to, co znasz

Czwórkowy gość podkreśla, że z dzikimi roślinami jest tak jak z grzybami - żeby je zbierać, musimy mieć o nich wiedzę, umieć je rozpoznać. - Unikajmy tych roślin, których nie znamy. Obok wspomnianej konwalii majowej zaszkodzi nam też kokoryczka wonna czy wilczomlecz. Niektóre z nich wyglądają bardzo atrakcyjnie, pięknie pachną, ale nie nadają się do spożycia - przestrzega. Piotra Ciemnego znamy jako autora książek o ziołach, ale ma on też kucharskie doświadczenia. Przez jakiś czas pracował w jednej z kopenhaskich restauracji z dwiema gwiazdkami Michelin. - Tam też korzystaliśmy z leśnych ziół. Jeden ze zbieraczy dostarczał nam je w kubkach po jogurcie. Wykorzystywaliśmy je tego samego dnia - opowiada. - Taka praca dla takiego chłopaka jak ja to było coś wielkiego.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Piotr Ciemny 

Data emisji: 15.04.2024 

Godzina emisji: 8.07

pj/wmkor

Czytaj także

Owady na talerzu? "Nowy trend w gastronomii"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 13:41
Smażone, gotowane, a może suszone? Na świecie zjada się ponad 2000 gatunków i insektów. Czy wylądują także na polskich stołach?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróże ze smakiem. Kulinarne podróże po Polsce. Liczy się to co naj!

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 11:34
- W swojej działalności obrałem sobie cel, że Podróże ze smakiem będą kanałem z pozytywnym kontentem - przyznaje Adrian Nijak. - W sieci wiele filmików, rolek może się rozejść bardzo głośno. Ja nie chcę nikomu zaszkodzić. 
rozwiń zwiń