Nowy Jork walczy z koronawirusem. "Kina i kawiarnie wciąż zamknięte"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 10:10
W krajach europejskich trwa odmrażanie gospodarki, ale w USA to dopiero początek kłopotów - wciąż obowiązuje tam znaczna część obostrzeń. To sprawia, że Stany Zjednoczone mierzą się dziś z ogromnym kryzysem ekonomicznym.
Nowy Jork w czasie epidemii koronawirusa. Zdjęcie ilustracyjne
Nowy Jork w czasie epidemii koronawirusa. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Jennifer M. Mason/shutterstock

shutterstock działka rodzina 1200.jpg
Wakacje na ROD-os? Polacy ruszyli na działki

- Nadal nie działają żadne kina czy restauracje, kosmetyczki - to wszystko jest pozamykane. Oczywiście wszystko zależy od decyzji władz konkretnych hrabstw, na przykład w San Francisco zapowiedziano, że bary i siłownie otwarte zostaną dopiero w sierpniu - mówiły mieszkające w USA, Joanna i Klaudia z bloga "Polka w USA". - W Nowym Jorku władze starają się przywrócić normalność, ale był taki moment, że wyliczano, że wirusem może być zakażone nieświadomie nawet do 80 proc. populacji.

Posłuchaj
03:48 2020_06_17-07-17-29_Czwórka_Pierwszesłyszę.mp3 Koronawirus w USA - jak wygląda życie w Nowym Jorku? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Plaża wakacje wczasy urlop 1200.jpg
Wyjazdy na wakacje 2020. Polecimy do Hiszpanii?

Jak tłumaczyły, wielu pracodawców zwalnia czasowo swoich pracowników. - Po prostu nie stać ich na opłacanie składek, więc umawiają się z podwładnymi, że zatrudnią ich znowu po zakończeniu pandemii - mówiły blogerki.

ZOBACZ TAKŻE Jak radzi sobie nasz zegar biologiczny w czasie izolacji? >>>

Problem mają zarówno małe przedsiębiorstw, jak i duże firmy. - Na przykład w branży przewozowej oficjalnie zwalnia się do 15 proc. pracowników. Drogerie "pozbywają się" do 20 proc. ludzi, jedna z sieci kawiarni zamknęła się całkowicie - wyliczały. - Poupadało wiele azjatyckich restauracji i barów, bo do nich klienci szczególnie boją się przychodzić.

ZOBACZ TAKŻE Coviwertyzm - nowy styl życia utrzyma się po pandemii? >>>

Jak tłumaczyła zaś reporterka Czwórki Weronika Puszkar, amerykańskie społeczeństwo nie było przygotowane na kryzys i dziś ludzie ci muszą żyć dużo skromniej niż dotychczas. - Mówi się, że większość Amerykanów ma oszczędności mniejsze niż tysiąc dolarów. To oznacza, że ludzie ci żyli dotychczas z dnia na dzień i teraz będą mieli poważny problem - wyliczały Joanna i Klaudia w rozmowie z Czwórką. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 17.06.2020

Godzina emisji: 7.15

kd/pj

Czytaj także

Hotele, plaże, muzea - kolejne obostrzenia w związku z pandemią zniesione

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 14:03
Polska i kolejne państwa luzują obostrzenia związane z trwającą pandemią koronawirusa. Jak zmieniła się sytuacja po długim weekendzie majowym?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja pełna zakażeń. Koronawirus głównie w dużych miastach

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 09:39
Rosja bije rekordy w szybkości rozprzestrzeniania się koronawirusa w Europie. Jest też na niechlubnym 5. miejscu na świecie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Szwajcarii teoretycznie najbezpieczniej, a społeczność podzielona

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 07:27
W czasie pandemii koronawirusa powstaje wiele rankingów. Jeden z nich mówi, że to w Szwajcarii i Niemczech w czasie epidemii jest najbezpieczniej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zapiski z czasów pandemii" - cenne historie dla potomnych

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 13:09
Z okazji 13. Międzynarodowego Dnia Archiwów i akcji Archiwum Pandemii 2020 Polska Fundacja Narodowa wraz z Archiwami Państwowymi ogłosiła konkurs na nasze wspomnienia z czasów izolacji wywołanej pandemią koronawirusa. 
rozwiń zwiń