Zostań obserwatorem drzew - pomóż NASA i nauce

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 14:08
Majowe weekendy to świetny czas na spacery, wiosenne aktywności i obserwacje otaczającego nas świata. Te dni chcą tez wykorzystać organizatorzy akcji "Pomóż nauce - Zostań obserwatorem drzew. 
Majowe weekendy to doskonałe momenty na obserwację otaczającego nas świata.
Majowe weekendy to doskonałe momenty na obserwację otaczającego nas świata.Foto: iwciagr/Shutterstock

Kampania "Zostań obserwatorem drzew" zachęca by obserwować to, co jest naokoło nas. Możemy się do niej dołączyć i zbierać dane przez najbliższe dni, aż do 22 maja.

Centrum UNEP/GRID-Warszawa jest pomysłodawcą światowej akcji Programu GLOBE i koordynuje ją w Polsce. Naukowcy badający zmiany klimatyczne, m.in. z NASA, by szacować zdolność drzew do pochłaniania dwutlenku węgla, potrzebują kompleksowych danych o ich wysokości. W ramach kampanii dane te zbierają wolontariusze z ponad 120 krajów na świecie. Każdy z nas może się włączyć i pomóc w tworzeniu ogólnoświatowej mapy drzew, wspierając badania nad klimatem naszej planety. Wystarczy pobrać darmową aplikację (dostępna polska wersja językowa) i ruszyć w teren! O szczegółach tego projektu w Czwórce, tuż po 8.15 opowie Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska. 

We wcześniejszych godzinach poranka ruszymy do Gdańska. Tam studenci już przygotowują się do juwenaliów. Scena już jest w budowie. W tym roku wszyscy wyczekują na to wydarzenie z utęsknieniem. Przerwa spowodowana lockdownami i pandemią, sprawiła, że studenci zdążyli się porządnie stęsknić z tą imprezą. Studenckie święto w Gdańsku organizuje wspólnie sześć uczelni. A jak będą wyglądały juwenalia w i innych miastach? Co zaproponują lubelskie uczulenie, które z powodu wojny na Ukrainie zrezygnowały z koncertów? O Juwenaliach w Polsce opowie Weronika Puszkar. 

Sprawdzimy też co kryje się pod hasłem Coastal Grandmas, a ma być trendem tego lata. "Babcia z wybrzeża" to termin określający każdego, kto lubi filmy Nancy Myers, lniane koszule na guziki, przytulne wnętrza, obiady na świeżym powietrzu i długie spacery po plaż. Hasło to, wg Lex Nicolety, jego popularyzatorki, świetnie uosabia bohaterka grana przez Diane Keaton w filmie "Lepiej późno niż później".

W "Pierwsze słyszę" Oliwia Krettek uszy też pod szkoły średnie i sprawdzi jak ze stresem, tuż prze wejściem na egzamin dojrzałości z matematyki radzą sobie maturzyści. 

W audycji także:

  • serwis kulturalny
  • przegląd prasy
  • serwis sportowy
  • Gamingowy Flesz


Czytaj także: 

***

Na audycję Pierwsze słyszę zapraszamy w czwartek (05.05) po godz. 6.00. Program poprowadzi Kamil Jasieński.

pj

Czytaj także

Lasy zajmują dziś 30 proc. powierzchni Polski. Czy do 2050 roku będzie ich więcej?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 17:00
"Krajowy program zwiększania lesistości" zakładał, że do 2020 roku osiągniemy 30 procent zalesienia kraju. Kolejny cel to 33 procent do 2050 roku. Wydaje się, że to szmat czasu i wcale nieduży skok. Gdzie jednak kryją się problemy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dąb Dunin został Europejskim Drzewem Roku 2022

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 14:00
Ogłoszono wyniki głosowania na Europejskie Drzewo Roku 2022. Zwyciężył 400-letni dąb Dunin, który rośnie na skraju Puszczy Białowieskiej, w Przybudkach, w gminie Narew, w województwie podlaskim.
rozwiń zwiń