Aplikacje dla kibiców w Katarze. Czy są bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 11:48
Specjaliści do spraw ochrony danych z Unii Europejskiej ostrzegają przed niebezpiecznymi aplikacjami, które powiązane są z piłkarskimi Mistrzostwami Świata w Katarze. Do ich instalacji zachęcani są przede wszystkim kibice, którzy postanowili na żywo oglądać zmagania piłkarzy podczas mundialu.
Mistrzostwa Świata Katar 2022
Mistrzostwa Świata Katar 2022Foto: Shutterstock/kovop58

Mistrzostwa Świata w Katarze wzbudzają wiele kontrowersji, należy do nich obowiązek instalowania przez kibiców aplikacji. Według specjalistów od cyberbezpieczeństwa daje to duże pole do nadużyć.

- Początkowo były dwie aplikacje mobilne. Jedną z nich jest Ehtraz. Potrzebę jej instalacji organizatorzy tłumaczą względami bezpieczeństwa i koniecznością monitorowania zagrożeń związanych z koronawirusem - mówi Mateusz Chrobot - twórca internetowy, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa. - Aplikacja także sprawdza, gdzie poza stadionem są skupiska ludzi, żeby przeciwdziałać ewentualnym aktom terrorystycznym i zamieszkom.

Hayya - to drugą aplikacja, która budzi kontrowersje i obawy specjalistów. Ta oficjalna aplikacja rozgrywek umożliwia śledzenie wyników meczów, uprawnia także do korzystania z transportu. - Mundialowa aplikacja zbiera takie informacje jak nasza lokalizacja, sprawdza, kto jest w pobliżu, ma także dostęp do naszych kontaktów - wylicza rozmówca Mateusza Kulika.

Jak podkreślają specjaliści, w Katarze nie obowiązują prawa unijne, więc podejście do ochrony danych osobowych jest inne. Pojawia się pytanie, czy w przypadku tak dużych imprez jak mundial, tworzenie osobnych aplikacji jest konieczne.  

- Rozumiem to z perspektywy organizatorów - mają oni większą kontrolę. Sami chwalili się dobrze rozwiniętym monitoringiem, to, co się dzieje, pomagają kontrolować dziesiątki tysięcy kamer - opowiada specjalista. - Dodanie do tego aplikacji zwiększa możliwości informacyjne lokalnych służb. Trudno jednak stwierdzić, jak pozyskane z naszych urządzeń mobilnych dane będą wykorzystane. Dlatego, wybierając się na rozgrywki do Kataru, wziąłbym nowy telefon z nowym kontem i tam zainstalował aplikacje. Tak, żeby informacji w telefonie było jak najmniej.


Posłuchaj
04:34 Czwórka/Pierwsze Słyszę - Katar - aplikacje_dla kibiców 28.11.2022.mp3 W audycji mówimy o aplikacjach, do których instalacji zachęcani są kibice oglądający Mistrzostwa Świata Katar 2022 (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 28.11.2022 

Godzina emisji: 06.45

aw/kor

Czytaj także

Był spalony? Na mundialu w Katarze zadecyduje sztuczna inteligencja

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 11:10
W listopadzie rozpocznie się mundial w Katarze. Już teraz jednak FIFA ogłosiła, że sędziów będą wspierały nowe technologie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mundialowe hity: Shakira, Jennifer Lopez i Nicki Minaj

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 16:00
Mistrzostwa świata w piłce nożnej to nie tylko sportowe emocje, ale też specjalna oprawa muzyczna. Rozgrywkom w Katarze nie towarzyszy jedna piosenka. Każdy sponsor imprezy miał prawo przygotować własny hymn, są też artyści, którzy robią to z pasji do futbolu i… dla pieniędzy.
rozwiń zwiń