Sztuczna inteligencja na usługach hakerów. Jak się chronić?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2023 16:00
Oszuści mogą "podsłuchać" wpisywane hasło, a pomaga im w tym sztuczna inteligencja. Według brytyjskich naukowców, skuteczność stworzonych narzędzi jest bardzo wysoka. Można jednak się przed hakerskimi atakami uchronić.  Joanna Wziątek, specjalistka od cyberbezpieczeństwa, podpowiada, jak to zrobić.
Hakerzy nie ustają w wymyślaniu nowych narzędzi.
Hakerzy nie ustają w wymyślaniu nowych narzędzi. Foto: shutterstock/Maksim Shmeljov
  • Sztuczna inteligencja coraz częściej ma zastosowanie w codziennym życiu. 
  • Niestety także jest narzędziem w rękach oszustów.
  • Hakerzy wykorzystują sztuczną inteligencję do "podsłuchiwania" wpisywanych ważnych danych i haseł.

Sztuczna inteligencja nie od dziś jest pomocnym narzędziem, niestety jej zalety docenili także oszuści. Jak ostrzegają brytyjscy uczeni, sztuczna inteligencja może pomagać hakerom "podsłuchiwać" nasze hasła. Badacze, w ramach eksperymentu stworzyli algorytm umiejący odczytywać hasła dostępu na podstawie dźwięków, jakie wydaje klawiatura w trakcie pisania.

Jak sztuczna inteligencja przetwarza dane?

Jak informują dziennikarze serwisu Bleeping Computer, skuteczność narzędzia wynosi aż 95 proc. w przypadku nagrań telefonicznych, a w przypadku spotkań przez wybrane komunikatory - blisko 93 proc.

- Każdy z nas w innym sposób i z inną siłą naciska klawisze klawiatury komputerowej. Inne dla każdego są też interwały czasu między naciskaniem pojedynczych klawiszy - tłumaczy Joanna Wziątek. - Możemy to porównać niemalże do odcisków palców. Taka metoda jest wykorzystywana w bankach od dosyć dawna i służy do weryfikacji osoby wpisującej hasło do danego konta bankowego. Specjalnie stworzony algorytm może stwierdzić, czy hasło jest wpisywane przez właściciela, czy osobę postronną. Jeśli hasło np. zostało skradzione, bank może zablokować konto.

Zobacz także:

Jak sztuczna inteligencja nas podsłuchuje?  

Teraz wykorzystują ją hakerzy, a do tego potrzebują włączonego i sprawnie działającego mikrofonu. W dzisiejszych czasach dość często używamy go podczas uczestniczenia w różnego rodzaju spotkaniach i webinarach.

- Każde hakerskie narzędzie tego typu może nagrywać rozmowy. Jeśli coś pisaliśmy w tle - także zostanie to zarejestrowane - zaznacza rozmówczyni Martyny Ogonek. - Plik z dźwiękiem następnie wgrywany jest do innego programu, który może rozszyfrować, co pisaliśmy, jak pisaliśmy i co to było. Więc jeżeli np. rozmawiając z kimś, będziemy w tym samym czasie robili przelew do banku, to nie będzie dużego problemu, żeby odgadnąć hasło. Specjalny program będzie mógł je odczytać.

 

Posłuchaj
03:50 czwórkaPierwsze słyszę/ oszusci w sieci 23.08.2023.mp3 O nowych narzędziach hakerów w sieci opowiada Joanna Wziątek, specjalistka od cyberprzestępczości (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Jak zauważa Joanna Wziątek, dlatego ważne jest, żeby nie przeprowadzać transakcji bankowych w trakcie spotkań online. - Zastosujmy zasadę mindfulness, która mówi, że powinniśmy się skupić na jednej rzeczy w jednym czasie. Co w tym wypadku oznacza, że jeżeli rozmawiamy z kimś, to jednocześnie nie robimy przelewów i nie wpisujemy ważnych haseł - zaznacza. - W tym czasie skoncentrujmy się na rozmowie - wtedy nic się nie nagra i nic nie zostanie podsłuchane.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 23.08.2023

Godzina emisji: 09.45

aw


Czytaj także

Media społecznościowe - jak zbierają o nas informacje?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 15:50
Media społecznościowe wiedzą o nas więcej, niżbyśmy chcieli ujawnić. Jak ostrzegają eksperci, niektóre aplikacje śledzą i monitorują działania użytkowników w sieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podejrzana wiadomość? Policja szuka poszkodowanych

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 09:40
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) rozsyła do Polaków SMS-y oraz e-maile w związku z kampaniami informacyjnymi. Funkcjonariusze chcą w ten sposób ustalić wszystkie osoby pokrzywdzone w sprawie wyłudzeń.
rozwiń zwiń