Johnny Blade i Biesiad Strong: polski wrestling jest tutejszy i głośny

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 12:02
O walkach wrestlerów zrobiło się głośno dzięki filmowi "Bracia ze stali", opowiadającemu o rodzinie zawodowych zapaśników. W Polsce działa Polska Federacja Wrestlingu, która z roku na rok rośnie w siłę. Dziś polski wrestling jest "tutejszy" i głośny. 
Johnny Blade i Biesiad Strong
Johnny Blade i Biesiad StrongFoto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • W Polsce wrestling rośnie w siłę. Działa Polska Federacja Wrestlingu. 
  • Polska odsłona tego sportu jest bardzo oryginalna. Wrestlerzy nazywają ją tutejszą. 
  • Publiczność polskiego wrestlingu jest głośna i szalona. 
  • Mówi się, że w tym sporcie nie ma zasad, tymczasem ustalane są one przy każdej walce. Różnie bywa z ich przestrzeganiem. 

Johnny Blade i Biesiad Strong to wrestlerzy z Polskiej Federacji Wrestlingu PpW. W Czwórce przyznają, że obecnie polski wrestling rośnie w siłę, jednak nie przypomina tego, który pamiętamy z filmów z Hulkiem Hoganem. Wrestlingowe podziemie rośnie w siłę. 

- Jeśli miałbym powiedzieć, że kiedykolwiek coś działo się w polskim wrestlingu, tobym powiedział, że dzieje się właśnie teraz - mówi Johnny Blade. - Teraz mają miejsce najfajniejsze, ale i najciekawsze rzeczy. 

- Od kilku lat ta scena żyje, zaczęło się od ożywienia tego sportu w Europie. Polska jest na dobrej drodze - podkreśla Biesiad Strong. 

Polski wrestling jest tutejszy 

Wrestling kojarzymy ze Stanami Zjednoczonymi, latami 70., 80., 90. Czwórkowi goście podkreślają jednak, że ten sport był za oceanem popularny dużo dłużej. Nie ograniczał się jedynie do kariery Hulka Hogana. Dodatkowo warto wiedzieć, że w Meksyku wrestling jest niemal sportem narodowym. Podobny status ma w Japonii. - Polski wrestling na pewno jest tutejszy - ocenia Johnny Blade. - Słyszałem, że ostatnią naszą galę, która się odbywała w Teatrze Komuna, oglądali wojskowi amerykańscy, którzy stacjonują w Polsce. Podobno stwierdzili, że to, co my robimy, to jest to, czego brakuje we wrestlingu w Stanach, czyli oryginalności. 


Posłuchaj
15:27 czwórka pierwsze słyszę 28.02.2024 wrestling 9.14.mp3 Johnny Blade i Biesiad Strong opowiadają o polskim wrestlingu (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Dziś w kraju mamy aktywnych około 30 wrestlerów, którzy spotykają się na walkach, jeżdżą też po Europie. - Jak jesteś wrestlerem, to jesteś ruchomy. Większość z nas jeździ po różnych krajach, po różnych federacjach - przyznają goście Kamila Jasieńskiego. - Do nas też przyjeżdżają goście z Niemiec, Czech, USA, Szwecji. Bardzo im się u nas podoba, mówią, że publika jest totalnie szalona i że to uwielbiają. U nas jest gęsto i głośno. 

We wrestlingu zasad nie ma?

Mówi się, że we wrestlingu panuje wolna amerykanka, że zasad nie ma. Tymczasem jest ich dość dużo, w zależności od typu walki. 

- Różnie bywa z zasadami i z ich przestrzeganiem - mówi Biesiad Strong. - Cały wrestling nie ma od góry ustalonych zasad. Wszystko zależy od tego, co menadżer wymyśli. W naszej federacji dopuszczane są np. przedmioty - ja lubię ich używać. To może być krzesło, stół, drabina - wymienia. 

Zdarza się, że na polu walki pojawiają się też druty kolczaste, szkło, świetlówki czy kosze na śmieci. Niektórzy z zawodników sprzeciwiają się temu. 

Zobacz także:

Trening wrestlera

Wrestlerem może zostać niemal każdy. Goście Czwórki podpowiadają, że dobrze jest mieć doświadczenie w innym sporcie. - Najpierw trzeba się wielu rzeczy nauczyć, jak w każdym sporcie - podkreślają. - Przed samą walką zwykle decydujemy się na intensywniejszy trening. 

Zawodnicy trenują przede wszystkim swoją kondycję, w mniejszym stopniu siłę, bo tę czasem łatwo pokonać sprytem. Wysportowani mają większe szanse na pasy. - Ważna jest regularność treningów, trzeba w to włożyć dużo pracy. My ćwiczymy trzy razy w tygodniu - opowiadają. 

Dziś polski wrestling rośnie w siłę w undergroundzie. Zawodnicy nie są przekonani, czy chcieliby, żeby przeszedł do mainstreamu. 

Federacja PpW prowadzi szkolenia dla wrestlerów, mogą się na nie zapisać osoby pełnoletnie. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Johnny Blade i Biesiad Strong (wrestlerzy z federacji PpW)

Data emisji: 28.02.2024 

Godzina emisji: 9.14

pj/mpkor

Czytaj także

Deskorolkowa martyrologia. Skateboarding w Polsce i na świecie

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2023 11:00
- W historii deskorolki przecina się mnóstwo różnych wątków. Głównym ciężarem gatunkowym jest jazda na desce i tricki, ale nie mniej istotna jest ideologia kontrkulturowa, czyli wyzwolenie się z norm społecznych - mówi Mateusz Szlachtycz, znawca skateboardingu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Solvita Ketobułka: keto - to nie tylko dieta. To styl życia

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 18:00
Solvita znana jest w sieci jako Ketobułka. Propaguje dietę keto i jest jej dobrą wizytówką. Momentem granicznym dla niej była rezygnacja z pracy w korporacji i z niezdrowego stylu życia. Weszła w świat sztuki keto, schudła, utrzymuje nową wagę i dzieli się poradami, jak to zrobić. 
rozwiń zwiń