Solvita Ketobułka: keto - to nie tylko dieta. To styl życia

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 18:00
Solvita znana jest w sieci jako Ketobułka. Propaguje dietę keto i jest jej dobrą wizytówką. Momentem granicznym dla niej była rezygnacja z pracy w korporacji i z niezdrowego stylu życia. Weszła w świat sztuki keto, schudła, utrzymuje nową wagę i dzieli się poradami, jak to zrobić. 
KatoBułka w studiu Czwórki
KatoBułka w studiu CzwórkiFoto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • Solvita Kalugina-Bułka, to popularna w sieci ketoinfluencerka znana jako Ketobułka.
  • Cztery lata temu przestawiła swoje życie na styl keto. 
  • Gość Czwórki podkreśla znaczenie diety połączonej z ruchem, dobrym snem, regeneracją i pozytywnymi emocjami. 
  • Ketobułka opowiada o ketozie, zdrowym odżywianiu i ziemniakach w diecie keto. 

Solvita Kalugina-Bułka, to popularna w sieci ketoinfluencerka. Sama drogą keto podąża od czterech lat. Przeszła na dietę keto, wprowadziła do swojego życia ruch i ćwiczenia fizyczne, zadbała o dobry sen. Swoimi dietetycznymi przepisami dzieli się na Instagramie, gdzie zgromadziła ponad 100 tysięcy obserwatorów. Wśród prezentowanych przez nią przepisów są zapiekanki, sałatki, pizze, placki i faworki, a nawet sałatka ziemniaczana. 

Keto to styl życia

- Keto to nie jest tylko dieta, to styl życia - podkreśla Ketobułka w Czwórce. - Dieta to jest to czym się odżywiamy, czym karmimy nasze ciało, ale nie tylko. Włączam w to też dietę informacyjną, to czym karmimy nasz mózg jest równie ważne. Trzeba się otaczać pozytywnymi ludźmi, pozytywną energią. Ja moich książek nie piszę o diecie keto, a o sztuce keto. Na układankę zdrowia składa się dużo różnych elementów, wśród nich jest dieta, ale też:

  • nawodnienie
  • sen
  • regeneracja
  • aktywność fizyczna, ruch.

Czwórkowy gość ma na swoim koncie sukcesy nie tylko w odchudzaniu, ale przede wszystkim w utrzymaniu nowej wagi. - Jeżeli ciało żyło w większej masie wiele lat, już się przyzwyczaiło do tego, utworzyło sobie taki set point - normę. Próbując się wyrwać z tej normy osiągasz pierwszy sukces - zrzucasz 10, 20, potem 30 kg. Ale bardzo trudno jest nową wagę utrzymać. Nasze ciało potrzebuje około 4 lat, żeby zrozumieć, że to jest moja nowa waga - wyjaśnia influencerka. 

Droga do keto

Wielu ludziom dieta keto kojarzy się z wyrzeczeniami, radykalną zmianą nawyków. W życiu Solvity musiało dość do trudnego momentu, by postanowiła coś zmienić. - Moje ciało wysyłało mi wiele sygnałów, które totalnie ignorowałam - przyznaje gość Kamila Jasieńskiego. - Ja jestem pracoholikiem. W tamtym momencie rzuciłam się w wir pracy, byłam mocno sfokusowana na budowaniu kariery. Zablokowałam potrzeby własnego ciała. Zazdrościłam sobie, że mam wspaniałe życie, ale zdrowie oddałam. Miałam stan przedzawałowy. Wcześniej podświadomie zaczęłam kupować buty wsuwane, a nie sznurowane. Dostrzegałam, że nie mogę podbiec do metra. 


Posłuchaj
18:16 czwórka pierwsze słyszę 23.11.2023 ketobułka.mp3 Solvita Kalugina-Bułka opowiada o sztuce keto - diecie keto, ruchu, śnie i pozytywnych emocjach (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Te wydarzenia doprowadziły do zmian w życiu Solvity. Dziś zauważa, że współcześnie każdy chce być piękny, ale dla niej największą motywacją jest bycie sprawnym. Influencerka marzy o długowieczności, chce dożyć 80, a nawet 100 lat i jeździć po zakupy na rowerze. 

Ketoza - wyzwanie dla organizmu?

Gdy Solvita Ketobułka zdecydowała się na dietę keto, musiała poznać jej zasady, a przede wszystkim przebadać się, sprawdzić stan swojego organizmu. Dziś podkreśla, że jest to niezbędny punkt dla każdej osoby, która chce wprowadzić zmiany w swoim życiu. Przechodząc na dietę keto wprowadzamy nasz organizm w stan ketozy. 

Ketoza jest stanem, gdy nasz organizm czerpie energię w pierwszej kolejności z tłuszczy. One stają się pierwszym paliwem dla naszego organizmu. W standardowej diecie tym głównym paliwem są cukry czyli węglowodany - wyjaśnia specjalistka. - Dla wielu wydaje się, że to trudne i mozolne, żeby wywrócić tę piramidę żywieniową do góry nogami. W keto głównym paliwem będą tłuszcze, potem białko w mniejszej ilości, a energia z węglowodanów będzie wyrażona jedynie w 5 procentach tego, co w ciągu dnia musimy sobie dostarczyć. 


Dieta ketogeniczna polega na zwiększeniu udziału tłuszczu w diecie, ograniczeniu węglowodanów i umiarkowanym spożyciu białka. Fot. Shutterstock/nadianb Dieta ketogeniczna polega na zwiększeniu udziału tłuszczu w diecie, ograniczeniu węglowodanów i umiarkowanym spożyciu białka. Fot. Shutterstock/nadianb

Przez pierwszy miesiąc adaptujemy się do ketozy. To czas, gdy przestawiamy nasz organizm z trybu węglowodanowego na tłuszczowy. - To nie musi być trudne, ale warto unikać błędów. Jednym z nich jest picie zbyt małej ilości wody. Węglowodany mają taką moc, że pomagają utrzymywać wodę w organizmie, tłuszcze nie. Gdy glikogen zaczyna opuszczać nasze ciało, to wytracamy też wodę - tłumaczy Solvita. - Trzeba zadbać o elektrolity: sód, magnez, potas w odpowiednich ilościach. 

Czwórkowy gość podkreśla, że zdrowe odżywianie jest dla każdego, ale niestety ketoza już nie. Tu niezbędna jest decyzja lekarza. - To, czego ja się nauczyłam dzięki ketogenicznemu stylowi życia, to to, żeby wybierać jedzenie bez kodu kreskowego - stawiać na żywność nieprzetworzoną. Stawiam na jedzenie wysokoodżywcze, dobre jakościowo, na zdrowe tłuszcze. 

Dieta, ruch, sen - keto sztuka

Solvita Kalugina-Bułka dużo uwagi przywiązuje do tego co je i jak je, poleca liczenie kalorii, ale przede wszystkim patrzy na organizm holistycznie. Podkreśla potrzebę snu, ruchu, pozytywnych emocji. 

W ogólnych założeniach dieta keto wyklucza jedzenie pieczywa, makaronu, ziemniaków. Solvita nie jest tak kategoryczna. - Zdarza mi się zjeść ziemniaki, lubię placki ziemniaczane - zdradza. - Pizzę wolę ketogeniczną, a pierogi wolę w moim cieście. Jeden posiłek pełen węglowodanów jest w stanie wybić z ketozy, ale jeśli organizm jest zaadaptowany, to szybko wróci na tę ścieżkę. Są też triki na zjedzenie węglowodanów. 

Gość Kamila Jasieńskiego podkreśla, że można też być na diecie wegeketo, bo mamy mnóstwo wspaniałych źródeł tłuszczu roślinnego. Ostrzega jednak, że taka dieta jest trudniejsza do zbilansowania. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Solvita Kalugina-Bułka znana jako Ketobułka  

Data emisji: 23.11.2023

Godzina emisji: 9.15

pj/kc

Czytaj także

Centrum Dietetyczne Online - darmowe e-wizyty

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2023 10:34
Nasz styl życia wpływa bezpośrednio na nasze zdrowie. Aktywność fizyczna, spokojny sen, prawidłowa dieta to sekret dobrego samopoczucia. Pracownicy Centrum Dietetycznego Online i ich darmowe porady pomogą sprawnie wdrożyć to w życie. Zapisz się na darmową wizytę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otyłość i nadwaga. W czym może pomóc psychodietetyk?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 14:30
Osoby, które borykają się z nadwagą czy otyłością doskonale wiedzą czym jest efekt jojo. Mając za sobą takie doświadczenia, warto sięgnąć po bezpłatną pomoc psychodietetyka w Centrum Dietetycznym Online. 
rozwiń zwiń