Branża IT. Jak się zmienia ta część rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 10:06
Świat nie stoi w miejscu, wraz z nim zmienia się także branża IT. Dziś rozpoczynając swoją przygodę z tym segmentem powinniśmy postawić na wszechstronność, ale też kierować się swoją pasją. 
dd
ddFoto: shutterstock/Gorodenkoff
  • Branża IT to szerokie pojęcie. Liczy się tu podział na profesje i seniority. 
  • Osoby z najmniejszym doświadczeniem to juniorzy. Dziś ci mogą napotkać na trudności z wejściem na ten rynek pracy. 
  • W branży IT liczy się pasja. 
  • Obok programistów w IT pracują także: testerzy, analitycy, graficy, projekt menadżerowie, produkt ownerzy. 

Z ostatnio publikowanych raportów wynika, że branża IT przeżywa załamanie - rośnie zadłużenie firm technologicznych i liczba zwalnianych pracowników. Na polskim rynku nie jest jednak tak źle, choć branża się zmienia. Mateusz Radecki, senior menager Awareson, w swojej pracy łączy świat biznesu i świat technologii. Jego zadaniem jest rozbudowa działów IT jego klientów - dopasowuje najlepszych kandydatów do projektów. 

- Branża IT szerokie pojęcie. Mamy tu podział na wiele profesji, ale też podział ze względu na seniority. Są tzw. juniorzy, czyli osoby wchodzą na rynek pracy, są też midzi (osoby z czteroletnim lub dłuższym doświadczeniem w branży) i seniorzy - wymienia ekspert. - W przypadku pracowników z większym doświadczeniem widzimy jedynie troszeczkę gorszą sytuację z projektami, bo jest ich mniej. 

Większy problem dotyczy najmłodszych pracowników branży IT. Dziś juniorom dużo trudniej jest wejść na rynek. - Na przestrzeni ostatnich kilku lat widzimy zmianę. Kiedyś na rynek wchodziły osoby z mniejszymi kwalifikacjami - tłumaczy gość Kamila Jasieńskiego. Natomiast dziś nawet na stanowiska juniorskie nasi klienci dostają kilkaset CV. Dziś nie liczy się umiejętność poznania jednej technologii, a liczy się wszechstronność - za to klienci płacą i tego oczekują. 


Posłuchaj
09:31 czwórka pierwsze słyszę 23.04.20224 it 7.15.mp3 Jak zmienia się branża IT? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Jak dostać pierwszą pracę w branży IT?

Każdy z nas kiedyś stawiał lub postawi pierwsze kroki na rynku pracy. - Jeśli chodzi o branżę IT to tu liczy się pasja. Tu nie wchodzi się dla pieniędzy. Jeśli zarobki będą naszym głównym celem to szybko nam się to znudzi, praca będzie dla nas utrapieniem - ocenia Mateusz Radecki. - Praca w IT to nie tylko klepanie w klawiaturę, to pasja, tworzenie i ciągła nauka. 

Niedawno mówiło się, że na rynku brakuje kilkudziesięciu tysięcy programistów w naszym kraju. Dziś mówi się o kryzysie w branży. Gość Czwórki uspokaja i zdradza, że przewidywany na ten rok wzrost PKB wynosi ponad 3 procent, co pozwala przypuszczać, że nastąpi ożywienie gospodarcze. - Mam nadzieję, że zapotrzebowanie na pracowników i specjalistów będzie większe - podkreśla. 

Czytaj także:

Branża IT - czyli kto?

Często mówimy o branży IT. Używając tego pojęcia powinniśmy pamiętać, że jest ono bardzo szerokie, a obok programistów w tej grupie są też inne specjalizacje. 

- Już samych programistów możemy podzieli ze względu na języki programowania, a których się specjalizują, a jest ich wiele - przypomina gość Czwórki. - W tej branży pracują również: testerzy, analitycy, graficy, projekt menadżerowie, produkt ownerzy. 

AI i branża IT

Sztuczna inteligencja, o której jest bardzo głośno, obecna jest też w świecie informatyków. - Ona wiele zmieniła, ale trzeba podkreślić, że AI to narzędzie. Możemy nim zrobić świetne rzeczy, tylko trzeba pamiętać, że na ten moment ono człowieka nie zastąpi - jeszcze nie - zaznacza ekspert. - AI może wiele ułatwić, sprawdzić, napisać fragment kodu, ale nie możemy jej do końca ufać. Zawsze trzeba sprawdzić. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Mateusz Radecki (senior menager Awareson)

Data emisji: 23.04.2024 

Godzina emisji: 7.16

pj

Czytaj także

Rynek pracy. Czy kryzys dotyka branżę IT?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 12:45
Wielu uważa, że dziś najpewniejszą pracą jest ta w branży IT. Okazuje się, że ten rynek też dosięgnął kryzys - wymagania rosną, a młodym nie jest łatwo się przebić. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Programisty! Jak postawić pierwsze kroki w tym zawodzie?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2023 10:47
13 września obchodzimy Dzień Programisty. To zawód, którego można nauczyć się samemu, ale ta droga wymaga intensywnych ćwiczeń. Kamil Brzeziński, programista, zdradza, jakich błędów nie popełniać. 
rozwiń zwiń