Dzień Programisty! Jak postawić pierwsze kroki w tym zawodzie?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2023 10:47
13 września obchodzimy Dzień Programisty. To zawód, którego można nauczyć się samemu, ale ta droga wymaga intensywnych ćwiczeń. Kamil Brzeziński, programista, zdradza, jakich błędów nie popełniać. 
W zawodzie programisty liczy się doświadczenie.
W zawodzie programisty liczy się doświadczenie.Foto: Shutterstock/PW Photograph
 • Dzień Programisty obchodzimy zawsze 256 dnia roku. 
 • Praca programisty może być pasją i zawodem, co udowadnia Kamil Brzeziński, autor kanału "Jak nauczyć się programowania".
 • W tym zawodzie najbardziej istotna jest praktyka. Bez samodzielnego pisania kodów nigdy programistą nie zostaniemy. 
 • Wśród najpopularniejszych języków programowania są Java, Python, JavaScript czy C Sharp. Warto przetestować każdy z nich. 
 • W CV programisty najbardziej istotnym elementem jest doświadczenie. 
 • Zarobki programisty na początku nie są wcale duże, ale rosną wraz ze zdobywanym doświadczeniem. 
 • Zdaniem naszego gościa AI nie jest zagrożeniem dla tego zawodu.  


Dzień Programisty obchodzony jest w 256 dniu roku, czyli jest to albo 13 września, albo 12 w przypadku roku przestępnego. 256 to dwa do potęgi ósmej, czyli liczba wszystkich możliwych wartości jednego bajtu informacji w jego najpopularniejszej, 8-bitowej postaci.

Programistów nazywamy też koderami, developerami albo inżynierami oprogramowania. Wielu uważa, że to zawód marzeń - daje niezłe pieniądze i możliwości rozwoju. Kamil Brzeziński, programista i autor kanału "Jak nauczyć się programowania", opowiada o swojej drodze w tym zawodzie. 

Jak zostać programistą?

- W moim przypadku wszystko zaczęło się, gdy byłem dzieckiem. Miałem 11-12 lat i zacząłem od tworzenia stron internetowych. To było fajne - od razu widziałem efekt - mówi gość Kamila Jasieńskiego. - Później potrzebowałem więcej. W tamtych czasach nauka programowania polegała na tym, że trzeba było szukać wiedzy, nie było mnóstwa kanałów i stron pokazujących, jak to robić. Ja korzystałem więc z czasopisma "CD Action". Tam był kurs języka Pascal. W tym języku napisałem swój pierwszy program do wyliczania średniej ważonej w szkole. Od tej pory liczył to za mnie komputer. W programowaniu najfajniejsze jest to, że pewne rzeczy możemy uprościć, zautomatyzować.

Kolejnym, już zawodowym, krokiem do zastania programistą w przypadku Kamila Brzezińskiego była praca w internetowym magazynie muzycznym, którego stronę tworzył. Potem przyszedł czas na studia i wejście na rynek. - W tym wszystkim jednak najważniejsza była samodzielna praca - podkreśla. - W tym zawodzie dokumenty, papiery, studia nie są często wymagane, a najważniejsze jest doświadczenie. Czwórkowy gość podkreśla, że przyszły programista nie może iść na skróty. Żaden kurs, nawet ten za ogromne pieniądze, nie zrobi z nas programisty, jeśli nie będziemy sami pisać kodów. - To intensywna nauka - podkreśla. - Tu niezbędny jest czas. Kursy, szkoły programowania, studia bardzo pomagają, ale najważniejsze to samodzielnie usiąść i tworzyć kody. 

Co trzeba umieć, by zostać programistą?

Programowanie to rozwiązywanie problemów, a można je rozwiązywać w różnych językach. Na początku możemy mieć problem z wyborem, w którym języku chcemy programować. Kamil Brzeziński poleca przetestować je. - Zachęcam, by spróbować kilku języków programowania. Rozwiązać te same, bardzo proste problemy w każdym z nich. Pobawić się nimi przez kilka, kilkanaście tygodni - poleca. - To daje nam szerszą perspektywę. Języków programowania nie uczymy się na pamięć, a poznajemy je, rozwiązując problem.


Posłuchaj
18:28 czwórka pierwsze słyszę 13.09.2023 programista 8.14.mp3 O pracy programisty opowiada Kamil Brzeziński (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 


Kamil Brzeziński wyjaśnia, że zwykle w każdym z języków wydamy te same polecenia, a jedynie użyjemy innych słów, by je opisać.

Kluczowymi językami programowania są:

 • Java 
 • Python
 • JavaScript
 • C Sharp 

- Są to języki, które od dawna istnieją. Ich pozycja jest mocna i nie znikną w ciągu najbliższych 10-15 lat. Projekty dalej będą w nich tworzone - podkreśla programista. - Są też trudniejsze języki jak C++. Na początek polecam sięgnąć po Javę, JavaScript czy Pythona.


Czego, kiedy i dlaczego się uczyć, żeby zostać programistą?/Jak nauczyć się programowania


Czym zajmuje się programista?

W tym zawodzie liczy się praktyka. - Podkreślam, że nawet gdy oglądamy filmiki z nauką programowania, musimy ćwiczyć sami. Proponuję w takich sytuacjach: zatrzymać film, samemu napisać kod, który widzieliśmy na ekranie, a potem dodawać do niego coś od siebie - wyjaśnia gość Czwórki. - Po samym oglądaniu sukcesu nie będzie.

Decydując się na bycie programistą samoukiem, wchodząc na rynek pracy, musimy zadbać o swoje CV. W takiej sytuacji nacisk kładziemy nie na rubrykę "wykształcenie", ale na "doświadczenie". - To właśnie trzeba uwypuklić. Należy dokładnie opisać swoje projekty, same linki do nich to za mało - mówi programista. - Studia z pewnością będą tu atutem, ale nie zawsze są konieczne. Może się zdarzyć, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej zostaniemy poproszeni, by napisać kod w jakimś języku. 

Pieniądze - ile zarabia programista?

Można powiedzieć, że o zarobkach programistów krążą już legendy. Mówi się, że to kwoty wysokości 10-20 tysięcy złotych. - W tym kontekście, gdy dopiero startujemy w tym zawodzie, możemy się nieco zawieść, gdy otrzymamy jedynie 4 tysiące zł na rękę - wyjaśnia Kamil Brzeziński. - Należy pamiętać, że taki młody programista to dla pracodawcy też inwestycja, duże koszty. Nie należy się też tym zrażać, bo później zarobki rosną znacznie. 

Gość Kamila Jasieńskiego podkreśla, że w tym zawodzie jest też dużo dróg rozwoju i nawet AI nie jest dla niego zagrożeniem.

AI i programowanie

O sztucznej inteligencji słyszymy coraz więcej, sami chętnie sięgamy po dostępne rozwiązania. Pojawiły się głosy, że AI zabierze prace programistom. - Zwróćmy uwagę, że AI rozwiązuje te problemy, które już zostały rozwiązane, a w programowaniu cały czas pojawiają się nowe wyzwania - mówi Kamil Brzeziński. - AI będzie się rozwijać, ale i będą się pojawiać coraz to nowsze problemy. Ona będzie nam pomagała, a my będziemy mogli się skupić na problemach istotnych, a nie tych, które zostały rozwiązane setki razy.

Zauważmy też, że programiści są również potrzebni do pracy przy sztucznej inteligencji. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Kamil Brzeziński (programista)

Data emisji: 13.09.2023

Godzina emisji: 08.14

pj

Czytaj także

"Na zdalny pulpit". Tak przestępcy kradną twoje pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 13:30
Tak zwana metoda "na zdalny pulpit" to nowy sposób złodziei na wyłudzanie pieniędzy. - Przestępcy mają w tym przypadku na celu uzyskanie zdalnego dostępu do naszych komputerów, a my - nieświadomie - im w tym pomagamy - mówił Piotr Kupczyk z Kaspersky Lab Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rynek pracy. Czy kryzys dotyka branżę IT?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 12:45
Wielu uważa, że dziś najpewniejszą pracą jest ta w branży IT. Okazuje się, że ten rynek też dosięgnął kryzys - wymagania rosną, a młodym nie jest łatwo się przebić. 
rozwiń zwiń