Branża IT. Czy studia kierunkowe są niezbędne do rozpoczęcia pracy?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2024 20:00
Istnieją zawody, do których wykonywania niezbędne jest ukończenie dedykowanych studiów. Przykładem takich profesji są prawnicy czy lekarze. W Czwórce sprawdzamy, jak pod tym względem wygląda branża IT i czy potrzebne są studia kierunkowe w pracy związanej z informatyką.
Branża IT daje wiele możliwości nie tylko programistom.
Branża IT daje wiele możliwości nie tylko programistom. Foto: shutterstock/Roman Samborskyi
  • W Czwórce rozmawiamy o nowych technologiach i sprawdzamy, czy żeby pracować w branży IT, potrzebne są studia kierunkowe.
  • Naszym przewodnikiem jest dr inż. Krzysztof Rychlicki-Kicior, konsultant ds. AI, Partner w Makimo, Adiunkt w Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, Ekspert SoDA ds. Edukacji i Public Advocacy. 

W odróżnieniu od wielu prestiżowych, ale regulowanych zawodów związanych np. z prawem lub medycyną, w których jedyną opcją zrobienia kariery jest ukończenie studiów, IT daje wiele możliwości osiągnięcia sukcesu. - Możemy powiedzieć, że chociaż te ostatnie półtora roku, ze względu na rozwój nowych technologii, wydaje się być rewolucyjnym, to taka zmiana następuje już od dziesiątków lat - tłumaczy gość Czwórki. - Kiedyś, żeby obsługiwać komputery, nie mówiąc już o programowaniu, trzeba było mieć wykształcenie techniczne. Później to się zmieniło, i zmienia w dalszym ciągu.

Branża IT czy tylko dla informatyków?

Jak zaznacza rozmówca Piotra Firana, w branży informatycznej zatrudnienie mogą znaleźć osoby, które niekoniecznie mają kierunkowe wykształcenie. - Nie muszą mieć wiedzy technicznej i nie muszą programować. Jednak są to osoby, które są w stanie zapewnić naprawdę ważne elementy z punktu widzenia funkcjonowania projektów informatycznych i dla dobra ogółu - zauważa specjalista. - To są także humaniści. Obecnie już mamy przecież w projektach informatycznych kierowników projektów, mamy specjalistów do spraw doświadczenia użytkownika, mamy także tzw. scrum masterów, czy osoby, które doglądają realizacji poszczególnych procesów.

Czytaj także:

 

Jak można zdobywać wiedzę z zakresu IT?

Krzysztof Rychlicki-Kicior zauważa, że czasem wystarczy przeszkolenie lub studia podyplomowe. Dostęp do wiedzy związanej z branżą informatyczną jest dość szeroki. - Nie da się ukryć, że w internecie jest ogrom form edukacji. Również uczelnie wyższe na tyle, na ile mogą, otwierają się na formy kształcenia online - tłumaczy. - Mamy też różnego rodzaju krótsze formy, takie jak bootcampy (kursy, które pozwalają w krótkim czasie zdobyć wiedzę potrzebną do rozpoczęcia pracy jako programista). Są kursy, czy wręcz usługi mentoringu, gdzie konkretna osoba, doświadczony programista, może np. opiekować się takimi osobami, które dopiero zaczynają.

Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem w branży IT?

Czy taka forma edukacji zapewni zatrudnienie? Na to pytanie trudno odpowiedzieć - zmiennych jest zbyt wiele. Osoby, które myślą o uzyskiwaniu kwalifikacji w IT, powinny śledzić trendy i rozwój technologii.

- ChatGPT i podobne usługi oparte o zaawansowane modele sztucznej inteligencji mogą troszkę namieszać. W tym momencie jesteśmy na takim etapie, że postępuje automatyzacja i coraz więcej prostych zadań można rozwiązać za pomocą AI - zauważa gość Czwórki. - Natomiast jesteśmy jeszcze bardzo daleko od wprowadzenia czegoś, co można nazwać wirtualnym programistą.


Posłuchaj
14:34 CZWORKA/Reset - branża IT 08.04. 2024.mp3 O pracy w branży IT opowiada dr inż. Krzysztof Rychlicki-Kicior, konsultant ds. AI (Reset/Czwórka)

 

Jak przyznaje ekspert, wszystko zależy od tego, gdzie widzielibyśmy swoją rolę w branży IT. - Pewne fragmenty kodu, fragmenty zadań, które są do zrealizowania, można zautomatyzować. Natomiast wciąż kluczowym elementem tworzenia oprogramowania jest praca z człowiekiem - podkreśla. - I nie mam tu tylko na myśli pracy w zespole, ale też prawidłowe zrozumienie potrzeb użytkowników, klientów, firm czy konsumentów. Myślę, że jeszcze dużo czasu minie, zanim AI będzie się w stanie z nimi sensownie dogadać.

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: dr inż. Krzysztof Rychlicki-Kicior (konsultant ds. AI, Partner w Makimo, Adiunkt w Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, Ekspert SoDA ds. Edukacji i Public Advocacy)

Data emisji: 8.04.2024

Godzina emisji: 18.15

aw/pj/wmkor

Czytaj także

Studia magisterskie. Dlaczego spada ich popularność?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2023 12:00
W 2016 roku studia pierwszego stopnia ukończyło w Polsce około 213 tysięcy osób. W 2021 - tylko 164 tysiące. Dlaczego maleje liczba studentów na studiach magisterskich i czy mamy powody do obaw?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antyplagiat. Jak działają systemy sprawdzania prac dyplomowych?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 14:20
Dostęp do różnego rodzaju danych niesie ryzyko powielania treści. Już praktycznie wszystkie uczelnie w Polsce i coraz więcej szkół średnich pozwala na szybkie sprawdzanie, czy ktoś sobie czegoś nie ściągnął. Jak działają systemy antyplagiatowe? 
rozwiń zwiń