Pac-Man ma 44 lata. Jaka jest historia kultowej gry?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2024 18:25
44 lata temu w Japonii pojawiła się gra zręcznościowa Pac-Man. Szybko zdobyła popularność na całym świecie i do dzisiaj ma wiernych fanów. W Czwórce Piotr "Micz" Mańkowski opowiada o historii tej gry, a także o ryku gier lat 80. i 90.
- PacMan i jego fenomen trwają do dziś - mówi Piotr Micz Mańkowski z Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych
- PacMan i jego fenomen trwają do dziś - mówi Piotr "Micz" Mańkowski z Centrum Rozwoju Przemysłów KreatywnychFoto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • 22 maja 1980 roku w Japonii firma Namco wydała kultową grę Pac-Man. 
  • Tōru Iwatani, jej twórca, na pomysł gry wpadł podczas jedzenia pizzy. 
  • Od momentu ukazania się gra zaczęła zyskiwać na popularności i szybko trafiła na światowe rynki.
  • Mimo upływu lat Pac-Man w dalszym ciągu ma rzesze wiernych fanów. 

22 maja obchodzimy Dzień Pac-Mana. To właśnie tego dnia w 1980 roku ta kultowa gra została wydana przez firmę Namco na automatach do gier. Początkowo gra pojawiła się w Japonii, po to, żeby kilka miesięcy potem rozpocząć swój triumfalny pochód. Pac-Man trafił do Stanów Zjednoczonych, gdzie szybko stał się jedną z najpopularniejszych gier tamtego okresu, a nawet ikoną popkultury.

Pac-Man - na czym polega fenomen gry?

Mimo upływu lat Pac-Mana ma w dalszym ciągu zagorzałych wielbicieli. - Po 44 latach cały czas mówimy o tej grze, dlatego, że poszła ona troszeczkę pod prąd tego, co tworzono w tamtym czasie. Wówczas już zaczynały się wyłaniać takie gry jak strzelaniny kosmiczne, to był przeważający gatunek. Nie było jeszcze na arenie Mario Bros i w zasadzie nie było czegoś takiego jak bohaterowie, czyli w grze było się stateczkiem kosmicznym, było się jakimś punkcikiem - tłumaczy gość Czwórki. - A tu nagle pojawia się autonomiczny kawałek pizzy, który żyje i który zjada kuleczki, i pojawiają się słynne cztery duszki.

Źr. Youtube/Arcade Game: Pac-Man (1980 Namco (Midway License for US release)


Pac-Man i jego popularność

Jak mówi Piotr "Micz" Mańkowski, twórca gry Tōru Iwatani, na jej pomysł wpadł, właśnie jedząc pizzę. Tak powstała jedna z najpopularniejszych gier na świecie. Czym zaskarbiła sobie popularność wśród graczy? - Ta gra poprzez swoją kolorystykę, poprzez swoją wesołość i pozbawienie jej przemocy była czymś wyjątkowym - zaznacza rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Uważa się, że ten tytuł w niespotykanym wcześniej stopniu przyciągnął kobiety do salonów gier i spowodował, że ta mania wzrosła, stała się takim zjawiskiem, o którym zaczęła pisać prasa.


Posłuchaj
22:14 CZWORKA/Pierwsze słyszę - Pac- Man 22.05.2024.mp3 O fenomenie gry Pac-Man opowiada Piotr "Micz" Mańkowski, historyk gier z Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Pac-Man stał się więc bohaterem opisywanym przez takie magazyny jak Time czy Newsweek, które wcześniej w ogóle nie zajmowały elektroniczną rozrywką. - Fenomen Pac-Mana rósł, do tego stopnia, że nawet Ronald Reagan w jednym ze swoich wystąpień o nim wspomniał. Mówił mianowicie, że w Stanach Zjednoczonych więcej się wrzuca ćwierćdolarówek do automatów, wówczas wyszło mu ok. 5 miliardów, niż wynosił budżet wojny w Nikaragui, z którą wtedy walczono - podkreśla Piotr "Micz" Mańkowski. - I to było coś symptomatycznego. Potem Pac-Man trafił pod strzechy za pomocą Atari. Dzisiaj absolutnie możemy uznać, że Pac-Man jest symbolem, elementem oraz ikoną popkultury.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Piotr Micz Mańkowski (historyk gier z Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych, autor książki "Twórcy Światów") 

Data emisji: 22.05.2024

Godzina emisji: 8.15

aw/wmkor

Czytaj także

Warmia i Mazury. Kulinarne podróże przez wszystkie pory roku

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2023 09:05
W audycji m.in. tematem będą Warmia i Mazury. W kulinarną podróż - przez wszystkie pory roku, wśród dzikich terenów, łąk, rzek, jezior i lasów, tropem kuchni i tradycji regionu zabierze nas Ewa Michalska - szefowa kuchni i autorka książki "Dzikie historie. Kuchnia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak smakują wyspy greckie? "Tradycją i ciastem z arbuza"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2024 12:30
Słowo "kefi" nie ma polskiego odpowiednika i nie ma jednej definicji. Grecy w ten sposób opisują stan radości płynącej ze spotkana i z zabawy. - Biesiadowanie przy jedzeniu to ich sposób na codzienne życie - mówi Dionisios Sturis, autor książki "Kefi. Greckie wyspy - smaki i opowieści".
rozwiń zwiń