"Wystarczająco grecki Grek". Problemy współczesnej Hellady

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 12:00
Słowo "gościnność" pochodzi z Grecji. Legendarna filoksenia to nic innego jak otwartość Greków na innych ludzi. Tymczasem ostatnio w tym kraju pytanie "apo pu ise?", czyli "skąd jesteś?", coraz częściej pada w kontekście, który z otwartością ma niewiele wspólnego.
Ulica greckiego miasta Mykonos.
Ulica greckiego miasta Mykonos.Foto: Shutterstock.com

- Często było to ostatnie pytanie, jakie słyszały ofiary przemocy - imigranci i uchodźcy, ale też niewystarczająco "greccy" Grecy - wyjaśnia pisarz Dionisios Sturis. - Bo jednym z najpoważniejszych współczesnej Grecji jest szerząca się ksenofobia. 

Posłuchaj
22:01 CZWÓRKA Faktofonia - 13.06.2021.mp3 Jaka jest współczesna Grecja? (Faktofonia/Czwórka)   

Spełniam warunki, żeby posiadać grecki paszort, bo urodziłem się w Salonikach i mój ociec był Grekiem. Natomiast mama pochodziła z Polski i tutaj też się wychowałem Dionisios Sturis

W książce "Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji" autor wplata osobiste wątki w historie zasłyszane od swoich rozmówców. - Grecję odkrywałem dla siebie, kiedy już dorosłem i to był dla mnie trudny proces, tak jak i trudna była odpowiedź na pytanie "skąd jesteś?" - wspomina gość Czwórki. - Zwłaszcza w kontekście haseł głoszonych przez Złoty Świt - partię Nikolaosa Michaloliakosa, która w tej chwili jest już uznana za organizację przestępczą.

Zobacz także:

Posłuchaj także
Szwecja zatoka Skandynawia 1200.jpg
"Samotny jak Szwed?" - jak żyją ludzie Północy?

Członkowie Złotego Świtu sami postanowili nauczyć społeczeństwo, czym jest "prawdziwa grecka tożsamość". - Definiowali greckość przez pryzmat historii. Trzeba było być białym chrześcijaninem i pochodzić z wielopokoleniowej greckiej rodziny - wyjaśnia rozmówca Agaty Nowotnik. - To bardzo wąskie rozumienie greckości przyświecało tej partii przez wiele lat, a kiedy weszła ona do politycznego mainstreamu, znalazło wielu zwolenników w społeczeństwie. Sytuacja zmieniła się, kiedy nacjonaliści w 2013 roku zabili greckiego rapera Pawlosa Fisasa. Wtedy Grecy wyszli na ulice i rozpoczęły się masowe protesty.

Jak podkreśla Dionisios Sturis proces, w którym sąd ostatecznie uznał przywódcę skrajnie prawicowego ugrupowania Nikolaosa Michaloliakosa oraz siedmiu byłych posłów za winnych kierowania grupą przestępczą, był sprawdzianem na wydolność greckiej demokracji. - Wydaje mi się, że ten egzamin i Grecja, i Grecy zdali - podsumowuje gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Agata Nowotnik

Gość: Dionisios Sturis (autor książki "Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji")

Data emisji: 13.06.2021

Godzina emisji: 16.15

kul

Czytaj także

Lato 2021. Dokąd pojedziemy na wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 16:20
Podróżowanie w pandemii to trudne wyzwanie, do którego należy się bardzo dobrze przygotować. - Zapewniam, że to wszystko jest do zrobienia. I z biurem podróży, i na własną rękę, i samolotem, i samochodem - mówi podróżniczka Małgorzata Szumska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czar Podlasia - magia ziół i natury

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 12:09
By zbliżyć się do natury, poznać dawne drewniane budowle, setki ziół wykorzystywanych w czarach i lecznictwie, warto wybrać się na Podlasie. Podlaski Ogród Botaniczny i jego sąsiedztwo odkrywa przed nami wiele dawnych tajemnic. 
rozwiń zwiń