Sztuka improwizacji niezwykłego teatru

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 12:46
Zaczęli improwizować już w przedszkolu. Studia w Akademii Teatralnej tylko pomogły im rozwinąć swój talent. Gośćmi audycji "Na cztery ręce" byli aktorzy z Teatru Improwizowanego Klancyk.
Audio

Sztuka improwizacji ma swoją kilkudziesięcioletnią tradycję. Prawdopodobnie pojawiła się w latach 50. lub 60. równolegle w Stanach Zjednoczonych i Anglii. Teatr Improwizowany Klancyk, którego przedstawiciele odwiedzili Czwórkę, działa od około sześciu lat.

– Nasz kolega, który widział, że mówimy dużo i szybko na siebie reagujemy, złapał nas na korytarzu za ręce i powiedział: "Byłem w Holandii i tam na festiwalu zrobili taką fajną rzecz", po czym dodał: "Musicie to zobaczyć". Najpierw chcieliśmy o tym napisać pracę, ale później pomyśleliśmy, że nie możemy pisać o czymś, czego nie robiliśmy. Tak się zawiązało Międzywydziałowe Koło Improwizacji – opowiada Michał Sufin.

Przedstawienia, które przygotowuje Klancyk, nie mają scenariusza, a wszystko dzieje się spontanicznie. Artyści proponują nam dwie formy spektaklu: krótsze i dłuższe.

– Jest 50-70 bohaterów i każdy losuje sobie jednego z nich. Proponujemy publiczności krótki monolog na temat tej postaci i to ona wybiera, o kim będzie dany spektakl – wyjaśnia Michał.

Podczas występów bardzo dużo zależy od publiczności.

– Przychodzą tacy, którzy są bardzo odważni i chcą wejść na scenę albo wręcz udzielają się z publiczności i współtworzą to przedstawienie – cały czas coś tam dorzucają. Ale to jest raczej mniejszość. Przeważnie jest tak, że trzeba ich siłą wyciągać za ręce – opowiada Magda Staroszczyk.

Aktorzy, nauczeni doświadczeniem, wiedzą jednak, że nie każdemu należy pozwalać zaistnieć na scenie.

– Najciężej, jeśli ludzie przychodzą głównie po to, żeby być częścią wieczoru. Mamy zasadę, że nie bierzemy tych, którzy są ochotnikami – wyjaśnia Michał.


UWAGA: Teraz Klancyk szykuje się na podbój kosmosu! I to nie są żarty!

Jeśli więc chcecie posłuchać, co dzieje się podczas spektakli, a także dowiedzieć się, gdzie na żywo można obejrzeć Teatr Improwizowany Klancyk, posłuchajcie fragmentu audycji "Na cztery ręce". Dźwięk znajdziecie w ramce z prawej strony.

KaW

Czytaj także

Prywatne teatry rosną w siłę

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 10:31
Powstaje coraz więcej prywatnych teatrów. Działają one zarówno stacjonarnie, jak i objazdowo – zauważa aktorka, a zarazem właścicielka teatru Capitol - Anna Gornostaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspetyment w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2011 10:00
W Polsce wciąż powraca się do dyskusji na temat podziału teatru na alternatywny i zawodowy. Niepotrzebnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kabaretowa PrzeWAŁka

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 12:44
Gwiazdą najbliższej Giełdy Kabaretowej w Wałbrzychu będzie Grupa Rafała Kmity oraz Kabaret Paranienormalni. Imprezę poleca Czwórka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fascynujący i bulwersujący spektakl Lupy

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 10:36
We francuskiej prasie ukazały się entuzjastyczne recenzje przedstawienia Krystiana Lupy "Persona, Marilyn".
rozwiń zwiń