Kwiczoł - ptak, który stosuje... broń chemiczną

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 16:01
- Kwiczoły należą do rodziny drozdów, które przecież pięknie śpiewają. Tymczasem te ptaki wydają z siebie odgłosy, które przypominają skrzeczenie - mówiła Magda Dziadosz. - Ciekawy jest też ich sposób obrony przezd drapieżnikami.
Audio
  • Życie według kwiczołów – tajemnice drozda, który nie śpiewa (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
Kwiczoł
KwiczołFoto: Shutterstock/Bildagentur Zoonar GmbH

shutterstock szczygieł ptak ptaki 1200.jpg
Szczygieł - jak go rozpoznać po... masce?

Jak tłumaczyła ekspertka, kwiczoły bywają hałaśliwe, zwłaszcza zimą. Na pierwszy rzut oka pomylić je można z drozdem, są mało kolorowe, wielkości kosa. Spotkać na krzakach, drzewach, na których jeszcze są owoce. - Są towarzyskie, ale to, że wolą przebywać w grupach jest też kwestią bezpieczeństwa. Swoich gniazd i piskląt bronią, stosując broń chemiczną, która stanowi też zagrożenie nie tylko dla ich naturalnych wrogów, ale też dla miłośników tego gatunku i fotografów, którzy podejdą za blisko - tłumaczyła Magda Dziadosz z Miastoiptaki.pl.

ZOBACZ TAKŻE Sokół wędrowny - wielki powrót do miast i lasów >>>

O jaką broń chemiczną chodzi i kto powinien bać się kwiczołów? Kiedy w Polsce ptaki te były przysmakiem i jakimi owocami każdy z nas może je karmić? Jak kwiczoły pobierają "haracz" od sikorek? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotowała Anna Hardej. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Kamila Dębczak

Data emisji: 1.02.2018

Godzina emisji: 6.25, 7.25

6.25

Czytaj także

Życie bez pieniędzy, w zgodzie z naturą. Własny prąd i pożywienie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 12:00
- Po szkole poszedłem do pracy, lubiłem to, co robię, ale czegoś brakowało - mówi Marcin Krzeszewski, który swoje miejsce do życia odnalazł na Pogórzu Dynowskim. - Niszczyłem zdrowie i konsumowałem sporo, trochę na tej Ziemi nabrudziłem. Zacząłem szukać, jak żyć bez pieniędzy, chciałem odnaleźć coś, co wciągnie mnie na całego - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depresja papug. "Zwierzęta cierpią na samotność"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 16:11
Papugi często zapadają na choroby psychiczne, m.in. depresję. Powodem może być stres związany z codziennym wychodzeniem właścicela do pracy czy szkoły. Jak postępować z chorym ptakiem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie tajemnice myszołowa. Czego o nim nie wiesz?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 15:12
Są silne, zwinne i bardzo drapieżne. Spotkać je można także w Polsce, a najlepszym okresem do fotografowania ich jest właśnie zima. Sprawdzamy, jak żyją myszołowy.
rozwiń zwiń