Wróbel w wielkim mieście - dlaczego tych ptaków jest coraz mniej?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 08:48
Wróble to bardzo ruchliwe ptaki, które jednak szybko się męczą. Nie mogą więc latać na długie dystanse. - Są szybkie, płochliwe. Zawsze dokądś się spieszą, by przeżyć, bo w miastach mają trudne warunki: są ludzie, samochody, koty i inne drapieżniki - wymieniała Magdalena Dziadosz z Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

jerzyk ptak lot 1200.jpg
Jerzyk - ptak, który nigdy nie ląduje

Niestety, tych urokliwych niewielkich ptaków jest coraz mniej. - W ciągu ostatnich piętnastu lat ta zmiana zaczyna być widoczna w miastach - tłumaczy Magda Dziadosz. - Zawsze krążyło ich mnóstwo, dziś praktycznie ich nie widać na ulicach tłumaczyła. Jak podkreślała, przyczyn jest wiele. - Nowy sposób budowania budynków, drapieżniki, kolejny powód to brak pokarmu. Wróble żywią się przede wszystkim nasionami i ziarenkami - chleb nie jest dla nich zdrowym jedzeniem - a tych zaczyna brakować.

ZOBACZ Dlaczego nie należy karmić ptaków chlebem? >>>

Posłuchaj
06:13 2020_07_03-07-23-30_CZWÓRKA_NDT_Ptaki.mp3 Życie wróbli w miastach - wielkie problemy małych ptaszków (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
 

pixabay czyżyk 1200.jpg
W małym czyżyku waleczne serce. Sekrety ptaków

Ponieważ wróble mają dość kiepską kondycję, nie wytrzymują w powietrzu tak długo jak inne ptaki. - W latach 50. ubiegłego stulecia Chiny wypowiedziały wojnę wróblom. Jedną z metod walki z tymi ptakami było właśnie płoszenie ich tak, by nie dać im odpocząć. Wówczas wróble padały z wycieńczenia - tłumaczyła ekspert w Czwórce.

Czytaj także:


ptak miasto jerzyk 1200.jpg
Szklane pułapki - co zabija ptaki w miastach?

Jedną z metod walki o przetrwanie wróbla są jego kolory. - Szaro-brązowy, niewielki ptaszek idealnie wtapia się w otoczenie - mówiła Magda Dziadosz. - Z drugiej strony śpiew wróbli jest tak charakterystyczny, że nie sposób go nie rozpoznać.

Wróble żyją w miastach głównie w załamaniach budynków i tam budują gniazda. Łatwo jednak pomylić je z mazurkami, które również są niewielkie i mają bardzo podobne upierzenie. Różnica to "maleńka czapeczka" na główce ptaków i charakterystyczna plamka na policzku - tych cech wróble nie mają. - Mazurki wygrywają, jest ich więcej, bo zajmują skrzynki lęgowe i dziuple. W parkach częściej zobaczymy mazurki niż wróble - mówi Magda Dziadosz. 

Jak podkreślała, mimo swojej niewielkiej postury, wróble potrafią jednak także być bardzo dzielne i walczyć o swoje. Zwłaszcza, jeśli bronią najbliższych. - Głównie to samce bronią gniazda. Donośnym, nieco agresywnym śpiewem odciągają wrogów od swoich samic - mówiła Magda Dziadosz. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 03.07.2019

Godzina emisji: 7.27, 8.27

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Słyszysz pierwiosnka? To znak, że wiosna tuż tuż!  

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 12:23
Dzięki ich śpiewom wiemy, że wiosna zbliża się wielkimi krokami. Nasza reporterka wyruszyła na poszukiwania pierwiosnków. - Niemal wszyscy znamy ich głos, ale niewielu wie, jak wyglądają. Pierwiosnki znacznie łatwiej jest usłyszeć niż dostrzec - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką Katarzyna Dytrych, przyrodnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kukułka - "pasożyt" i "wyrodna matka"? Ekspert: to metoda przetrwania

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 12:33
Może się wydawać, że kukułki to wyrodne matki, ponieważ podrzucają innym ptakom swoje jaja. Ale to jest ich bardzo skuteczna metoda na przetrwanie. - Kukułki są prawdziwymi mistrzami w swoim fachu - mówiła Katarzyna Dytrych, przyrodnik. 
rozwiń zwiń