Zachwyt i pogarda. Jaka jest historia szminki?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2022 10:10
Czerwień wzbudza autorytet, jest wyrazem kobiecej siły i odwagi. Wszystkie najsławniejsze usta umalowane są czerwoną szminką - przekonuje Magdalena Pruszkiewicz, autorka książki "Szminka. O stylu, pięknie i moralności". - Żeby udźwignąć czerwoną szminkę, trzeba mieć charakter. 
W makijażu ust też obowiązują trendy, ale nie należy ślepo za nimi podążać - mówią wizażyści.
W makijażu ust też obowiązują trendy, ale nie należy ślepo za nimi podążać - mówią wizażyści.Foto: koshkin stock/Shutterstock.com

Szminka wyprzedziła koło?

Szminka - równie ceniona w Europie epoki baroku i na początku XXI wieku, co w starożytnym Rzymie czy przedrewolucyjnej Francji - jest niemym świadkiem rzeczywistości, niebanalnym wyznacznikiem mód i obyczajów, przedmiotem, który wywołuje emocje, wzbudza pożądanie i dostarcza inspiracji. - Wiele wskazuje na to, że wynalazek szminki poprzedza pojawienie się koła i pisma. Natomiast pierwsza szminka, jaką znamy dziś, pojawiła się 3500 lat p.n.e., kiedy to jedna z sumeryjskich bogiń zaczęła malować usta barwnikiem na bazie esencji różanej, oleju sezamowego i rozdrobnionych kamieni półszlachetnych. Kosmetyk zamknięty w złotym puzderku nakładano na usta przy pomocy pędzelka - opowiada gość Czwórki. - Wybór kolorów był niewielki i kobiety - zwłaszcza te bardziej majętne - robiły je w domu, w komnatach przypominających pracownię alchemików. 

Raz zachwyt, raz pogarda

Podejście do szminki wielokrotnie zmieniało się na przestrzeni dekad. Raz kobiety z umalowanymi ustami wzbudzały zachwyt i pożądanie, innym razem srogo je ganiono za próżność i nieobyczajność. - To zmieniało się pod wpływem instytucji religijnych i państwowych, bo szminka interesowała władze na najwyższym szczeblu. To zależało też od obowiązującej koncepcji piękna i prądów artystycznych - tłumaczy rozmówczyni Gosi Jakubowskiej. - Losy szminki są niezwykle burzliwe.

Posłuchaj
11:48 CZWÓRKA NDT - szminka 11.11.2022.mp3 Burzliwa historia szminki (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

Tajne lekcje malowania

W XIX wieku szminka była na cenzurowanym i obowiązywał zakaz malowania ust. Ale kobiety nie poddawały się i organizowały sekretne spotkania, na których wymieniały się recepturami pomad, albo kupowały już gotowe produkty, a następnie, po kryjomu, zanosiły je do domu. - O ile malowanie się dla samej siebie w domu albo w gronie przyjaciółek było akceptowane, o tyle makijaż, który miał służyć uwiedzeniu mężczyzny, był niedozwolony - wyjaśnia Magdalena Pruszkiewicz. - Wszystko zmieniło się za sprawą sufrażystek, ale chyba jeszcze większa w tym zasługa aktorek kina niemego. Wpatrzone w duży ekran kobiety zapragnęły naśladować gwiazdy filmu, a z pomocą im przyszły czasopisma dla kobiet, które zamieszczały wskazówki, jak odtworzyć taki makijaż. Panie wyposażone w taką wiedzę zamawiały kosmetyki korespondencyjnie.  

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Magda (@magda_pruszkiewicz)

Sprawdź także:

Szminkowanie magicznymi zaklęciami

- Historia szminki przypomina scenariusz dobrego filmu sensacyjnego. Jest tu wartka fabuła i dużo zwrotów akcji. Poza tym w tę historię wpisane są losy wielu kobiet i mężczyzn malujących usta szminką wraz z całym ich bagażem życiowym i upodobaniami - opowiada autorka książki. - Najbardziej zafascynował mnie sposób promowania kosmetyku przez renesansowych alchemików, którzy w celu zwiększenia sprzedaży zaczęli przypisywać swoim produktom niezwykłe właściwości i w trakcie nakładania kosmetyku na usta wypowiadali zaklęcia.

How Red Lipstick Shaped History | History

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Małgorzata Jakubowska

Gość: Magdalena Pruszkiewicz (autorka książki "Szminka. O stylu, pięknie i moralności")

Data emisji: 11.11.2022

Godzina emisji: 8.15

kul/kor

Czytaj także

Skóropozytywność. Celebracja niedoskonałości

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 12:45
Media społecznościowe redefiniują standardy piękna i mobilizują do zmian nawet wielki koncerny kosmetyczne. Co kryje się za popularnymi ostatnio w sieci hasztagami #bodypositive, #skóropozytywność, czy #freethepimple (z ang. "uwolnij pryszcza")?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmetyki bez okrucieństwa: testy, certyfikaty, gwarancje

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 19:30
- Dziś łatwiej znaleźć na półkach sklepowych kosmetyki wegańskie, które nie mają produktów odzwierzęcych, niż dojść do tego, czy firma, która je wyprodukowała, ma powiązania z testami na zwierzętach - mówi Katarzyna Konopa, prezes Stowarzyszenia Kosmetyki Bez Okrucieństwa.
rozwiń zwiń