Maja Hirsch i Fundacja Viva!: walczymy o zakaz przeprowadzania testów na zwierzętach

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 17:00
- Gdyby ludzie zobaczyli, jak w rzeczywistości wygląda testowanie kosmetyków na zwierzętach, chyba każdy byłby przeciwny temu procederowi - mówiła w Czwórce aktorka Maja Hirsch.
Maja Hirsch jest jedną z osób, zaangażowanych w zbieranie podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską Za kosmetykami bez okrucieństwa wobec zwierząt i Europą bez testów na zwierzętach
Maja Hirsch jest jedną z osób, zaangażowanych w zbieranie podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską "Za kosmetykami bez okrucieństwa wobec zwierząt i Europą bez testów na zwierzętach"Foto: FOTON/PAP

W 2004 roku, po latach kampanii prowadzonych przez konsumentów i organizacje ochrony zwierząt, Unia Europejska zakazała testowania gotowych produktów kosmetycznych na zwierzętach. W 2009 roku dodatkowo zakazano testowania składników kosmetyków, a wreszcie w 2013 roku zabroniono sprzedaży kosmetyków testowanych na zwierzętach. Podejście UE stało się wzorcem zmian przepisów na całym świecie.

- Jednak wskutek pojawienia się nowych wymagań, zakazy te zaczęły być ignorowane, wzywa się wręcz do ponownego testowania na zwierzętach składników, które od lat były już bezpiecznie używane - mówiła dziennikarka Czwórki Marta Hoppe. - Próbujemy temu zapobiec, chcemy umacniać zakaz niezależnie od celu testowania - mówił Cezary Wyszyński z Fundacji Viva!. - Ponadto wzywamy do całkowitego zakazu testowania na zwierzętach, nie tylko kosmetyków, ale każdej chemii. Obawiam się, że "obchodzenie tego zakazu" to przepisy pozbawione logicznych podstaw i wprowadzane "dla zasady" - przekonywał ekspert. 

Aktorka Maja Hirsch w ostatnim czasie dołączyła do akcji fundacji i zbiera podpisy pod Europejską Inicjatywą Obywatelską "Za kosmetykami bez okrucieństwa wobec zwierząt i Europą bez testów na zwierzętach". Aktorka zgodziła się obejrzeć bardzo drastyczne wideo z testów i nagrać swoją reakcję. Jak mówi, zrobiła to wszystko, aby "ochronić kosmetyki cruelty free w związku z zagrożeniem obowiązującego w Europie od dawna zakazu testowania ich na zwierzętach". - Gdyby większość ludzi zobaczyła, czym tak naprawdę jest testowanie kosmetyków na zwierzętach i na czym to polega, każdy chyba chciałby, by zakaz testowania został utrzymany - podkreślała gość Czwórki. 

Dlatego dziś każdy mieszkaniec kraju UE może przez strony Fundacji Viva! podpisać inicjatywę - podając m.in. nazwisko i numer pesel - i pokazać Komisji, że nie akceptuje przepisów, które dla zwierząt oznaczają cierpienie i śmierć. - Polska ma obecnie niecałe 86 procent wymaganych podpisów, ale liczymy na to, że zbierzemy przynajmniej 200 procent. Na razie wyprzedzają nas w liczbie tych podpisów m.in. Czesi i Bułgarzy - tłumaczy Cezary Wyszyński. - Chodzi o to, by przyspieszyć proces testowania na zwierzętach. To realny postulat, bo te zmiany i tak już są, to się już odbywa, z roku na rok tych testów przeprowadza się ok. 2 proc. mniej - podkreślał gość Czwórki. 

Posłuchaj
14:49 czwórka zwierzęta 2022_05_06-15-15-12.mp3 Aktorka Maja Hirsch i Cezary Wyszyński z Fundacji Viva! o tym dlaczego należy wprowadzić zakaz testowania chemii na zwierzętach (Ratujemy świat/Czwórka) 

Czytaj także:

Jak tłumaczyli goście Czwórki - wbrew obawom niektórych - kosmetyki wcale nie muszą być testowane na zwierzętach. - W XXI wieku są inne metody, by sprawdzić, czy substancje, które kupujemy są dla nas zdrowe. Mamy m.in. modelowanie komputerowe, albo sztuczne tkanki, których reakcje odpowiadają reakcjom tych prawdziwych. Dzięki temu konsumentom nie dzieje się krzywda, a europejski rynek kosmetyków świetnie się rozwija - mówił Cezary Wyszyński. 

***

Tytuł audycji: Ratujemy świat

Prowadzi: Marta Hoppe

Goście: aktorka Maja Hirsch i Cezary Wyszyński z Fundacji Viva!

Data emisji: 05.05.2022

Godzina emisji: 15.15

kd

Czytaj także

Dokąd idą wiosną ropuchy? "Wracają do domu"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 14:34
- W tym roku ropuchy mają siłę na wędrowanie. Są duże, sprawne i bardzo aktywne, więc mogą przebyć spore odległości - mówił Mikołaj Kaczmarek z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ptasi móżdżek to stereotyp. "Krukowate to wybitni specjaliści w swoich dziedzinach"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 16:34
Sójki są w stanie zapamiętać położenie nawet kilku tysięcy skrytek z pożywieniem, a gawrony wyszukują pokarm - dosłownie - pod ziemią. - Te ptaki są niezwykle inteligentne i bardzo potrzebne w miastach - mówił ekolog behawioralny Piotr Piliczewski.
rozwiń zwiń