Gooral i Paprodziad. "Cały ten świat" podpowiada, jak żyć w realu

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 15:00
Teledysk do piosenki "Cały ten świat" zabiera nas w świat natury. Powstał z przypadkowych, wyjątkowych, ulotnych chwil złapanych kamerą. 
- Zdarza się, że gdy wychodzę na wędrówki, wyłączam telefon lub w ogóle go nie biorę. Szukam równowagi i dbam o to - podkreśla Włodek Paprodziad Dembowski
- Zdarza się, że gdy wychodzę na wędrówki, wyłączam telefon lub w ogóle go nie biorę. Szukam równowagi i dbam o to - podkreśla Włodek "Paprodziad" DembowskiFoto: Martyna Ogonek/Czwórka

Piosenka "Cały ten świat" to utwór ze wspólnego krążka Mateusza Górnego, czyli Goorala, i Włodzimierza "Paprodziada" Dembowskiego, znanego m.in. z formacji Łąki Łan. Obaj artyści nawiązali współpracę, której pokłosiem jest "Naturalna generacja". Album światło dzienne ujrzał 19 listopada. - Tą płytą chcemy wzmacniać w ludziach duchową świadomość - mówił wówczas w rozmowie z Czwórką Paprodziad. 

W tę koncepcję wpisuje się też klip do "Całego tego świata". Widzimy niby zwykły obraz rodziny na łonie natury, na łące, w ogrodzie, w lesie, nad wodą, a jednak odnajdujemy w tym wiele symboliki. 

Równoległy świat

- To miejsce to jest równoległa rzeczywistość na Dolnym Śląsku, Przedgórze Karkonoskie, okolice Rudaw Janowickich, Karkonoszy, Gór Kamiennych - zdradza Paprodziad w rozmowie z Oliwią Krettek. - Ten obraz to urywki zdjęć z całego poprzedniego roku, z różnych etapów i warunków atmosferycznych. To nie było filmowane pod teledysk, a pod filmiki promocyjne. Jednak pozbieraliśmy je do teledysku - dodaje. 

Krótkie filmiki rodziny obcującej z przyrodą były nagrywane, by pokazać, jak można żyć w zgodzie z naturą, żeby zachęcić do takiego trybu życia. - Zwłaszcza jak się żyje w mieście, to trudniejsze jest, żeby się zbliżyć do tej natury - mówi Włodek Dembowski. - Czasem jednak zdarza się tak, że właśnie w mieście ta presja, żeby zaznać przyrody, natury jest bardzo mocna. W klipie chodziło o to, żeby spróbować jak najbardziej zwrócić uwagę na piękno przyrody i to, co ona do nas mówi. Położyć akcent na przesłanie natury: szukanie harmonii, prawdy, która z niej wypływa i nas uzdrawia, pozwala nam żyć zdrowiej i być lepszymi ludźmi - wyjaśnia. 

Ludzie - część natury

Jednak w teledysku, w tej naturze są też ludzie. - Pojawiają się ludzie, którzy są częścią jednego organizmu, częścią przyrody, jak każdy z nas. To jedna z głównych wartości, którą chcieliśmy tym teledyskiem przekazać.


Posłuchaj
10:54 czwórka ndt 07.01.2022.mp3 Jak powstał teledysk do piosenki "Cały ten świat" (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

Na planie widzimy Paprodziada i jego rodzinę. To bardzo osobisty obraz. Jest artysta, jego żona, siostra żony, szwagier, teść, dzieci i pies muzyka, Krysia. Nasz wzrok skupia na sobie mała długowłosa dziewczynka, "złapana" w momentach spontanicznego obcowania z naturą. - Ona nie gra, to są ujęcia złapane z chwil, momentów życia - zdradza artysta. - Trzeba być czujnym, by takie ujęcia wyłapać, wielu się nie da, bo są bardzo spontaniczne i też nie zawsze mamy ochotę obcować z kamerą. To, co się udało złapać, wystarczyło na ten piękny teledysk - podkreśla. 

źr. GOORAL x PAPRODZIAD - Cały ten świat (feat. ShataQS) [OFFICIAL VIDEO]/S.P.RECORDS

Za realizację tego teledysku odpowiadają Laura i Jarek Całko, ekipa z Trawiaste. Paprodziad całkowicie im zaufał. - Ja wiedziałem, że jak Laura już poczuje, że ma wizję, to będzie dobrze. Ze swoim mężem Jarkiem kiedyś robili teledyski m.in. do utworów Łąki Łan, do utworu "Paprokwiat" czy mojego covera "Żono mojah" - wymienia muzyk. - Wiedziałem, że jak Laura postanowi wyrwać się ze swego trybu pracy przy kosmetykach i dzieciach, to wyjdzie coś fajnego - dodaje.

Włodek Dembowski poleca wpatrywać się w ten klip, ale przede wszystkim pamiętać, że to, co tam widać, istnieje w realu i poza ekranem jest jeszcze fajniejsze i jeszcze bardziej cenne. Zdradza też, że on sam jest uzależniony od "momentów odcięcia", gdy jest poza zasięgiem telefonu, internetu. - Zdarza się, że gdy wychodzę na wędrówki, wyłączam telefon lub w ogóle go nie biorę. Szukam równowagi i dbam o to - zdradza. 


Oliwia Krettek, Paprodziad i jego pies Krysia Oliwia Krettek, Paprodziad i jego pies Krysia

Na krążku "Naturalna generacja" znalazło się 11 utworów, czyli w sumie koło 50 minut muzyki. Całość utrzymana jest w spokojniejszych - niż dotychczasowe numery od Goorala czy formacji Łąki Łan - bitach.

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Małgorzata Jakubowska Szymon Jaworski

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 07.01.2022

Godzina emisji: 6.22

pj

 


Czytaj także

Kulinarny hit z TikToka: jajka typu "pesto eggs"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 13:40
Amy Wilichowski jest dietetyczką i blogerką z Bostonu oraz kulinarną gwiazdą TikToka. Wszystko za sprawą "pesto egg", czyli przepisu na smaczne śniadanie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobrze nakręcony: "Last Christmas" - hit z zimnego domku

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 08:38
Są takie przeboje, których już nikt nie ma sił słuchać, a mimo to w okresie świątecznym zawsze nam towarzyszą. Takim hitem jest "Last Christmas" zespołu Wham! - mało kto wie, jak wygląda teledysk do tej piosenki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspaniały pokaz siły i odwagi. "Firework" Katy Perry to nie sylwestrowa piosenka

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 11:40
W klipie "Firework" Katy Perry fajerwerków nie brakuje, choć ten teledysk nie ma zbyt wiele wspólnego z sylwestrem. Mimo to jest gwarantem świetnej zabawy. 
rozwiń zwiń