Nietypowe kierunki studiów. Papiernictwo, fotonika, a może arborystyka?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 12:30
Polonistyka, prawo, medycyna to popularne i znane kierunki studiów. Uczelnie wyższe jednak idą z duchem czasu i kuszą kandydatów nowymi propozycjami. 
Oferta kierunków na uczelniach wyższych jest bardzo bogata, nie brakuje wśród nich nietypowych propozycji
Oferta kierunków na uczelniach wyższych jest bardzo bogata, nie brakuje wśród nich nietypowych propozycjiFoto: pixabay.com

Wczytując się w uczelniane propozycje dla kandydatów na studia, coraz częściej możemy natknąć się na kierunki nietypowe, jak budowa jachtów, zielarstwo i fitoprodukty czy technologia drewna. 

Wybierając coś oryginalnego, na pewno zabłyśniemy przed znajomymi, a i będziemy mieli szansę wyspecjalizować się w nowej lub mało znanej dziedzinie, co pomoże umocnić naszą pozycję na rynku pracy. 

Papier nie odchodzi do lamusa


- Często się dziś słyszy, że papier to jest przeżytek. Jednak dla nas, studentów papiernictwa i poligrafii, jest ważny, jak i sama poligrafia - mówi Tomasz Murawski, student Politechniki Warszawskiej, inżynier poligrafii. - Współcześnie drukuje się niemal na wszystkim. Nie chodzi tylko o książki, ale przede wszystkim opakowania. Rynek opakowań bardzo dynamicznie się rozwija - z półek uśmiechają się do nas sreberka i złotka pełne napisów - dodaje. 

To, z czym mają do czynienia studenci tego kierunku, może zainteresować tych, którzy lubią przedmioty ścisłe, ale są też kreatywni. - W programie mamy takie przedmioty jak projektowanie opakowań, teoria barwy, która jest taką fizyką dotyczącą barwy i osobiście ją uwielbiam. Jest też matematyka, fizyka i chemia, chemia barw. Dla mnie najciekawsza, a jednocześnie najtrudniejsza, jest teoria barw, gdzie z perspektywy psychofizycznej możemy się dowiedzieć, jak działają ludzkie oczy, ludzki mózg - podkreśla student. - Nie brakuje zajęć z typografii czy projektowania książek. Mamy zajęcia laboratoryjne, gdzie projektujemy opakowania, badamy farby i ich właściwości - dodaje. 


Posłuchaj
06:09 czwórka ndt 30.09.2022.mp3 Nietypowe kierunki studiów na polskich uczelniach - czemu warto je wybrać? (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

 

Uczelnie techniczne coraz częściej oferują kierunki, których nazwy jeszcze kilka lat temu brzmiały jak z filmu SF: inżynieria internetu rzeczy, fotonika, inżynieria nanostruktur czy zielone technologie. Uniwersytety humanistyczne też nie pozostają w tyle i starają się iść z postępem. W Bydgoszczy znajdziemy Humanistykę 2.0, w Warszawie Psychologię transportu, a w Katowicach Muzykę, którą tworzy się w multimediach. Niezwykle ciekawą propozycją jest arborystyka. 

Miejska zieleń od arborystów

 - Zieleń w mieście to inwestycja dla nas i przyszłych pokoleń - mówi Paulina Sztajerowska, starościna na kierunku ogrodnictwo miejskie i arborystyka. - Każdy człowiek chce otaczać się zielenią i żyć w zieleni. Dbanie o istniejącą szatę roślinną i tworzenie nowych terenów biologicznie czynnych jest bardzo ważne. To inwestycja. Na naszej uczelni wszystkie zajęcia prowadzone są w ciekawy sposób. Mamy dużo zajęć praktycznych, wyjść w teren, by oglądać realizacje, np. na terenie Warszawy przy nowych nasadzeniach - dodaje. 

Po ukończeniu studiów warto starać się o prace miejskich ogrodników. Rozmówczyni Oliwii Krettek podkreśla, że każda gmina, miasto, dzielnica powinny mieć takie stanowisko, człowieka, który potrafi porozumieć się i z architektem krajobrazu, i z urbanistami czy innymi jednostkami samorządu. 

Przyszłość w drewnie

Niezwykle ciekawym kierunkiem, który w Polsce można studiować tylko w Warszawie i Poznaniu, jest technologia drewna. Iwona Eikszta, studentka ostatniego roku tego kierunku na SGGW, przyznaje, że często musi tłumaczyć, czym zajmuje się na uczelni. - Zajmujemy się m.in. badaniami nad wytrzymałością tworzyw drewnopochodnych, które sami wytwarzamy w specjalnych pracowniach, czy projektowaniem 3D - zdradza. - Wszystkie firmy, fabryki, zakłady związane z drewnem, jego obróbką, produkcją mebli, budownictwem stoją dla nas otworem - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 30.09.2022

Godzina emisji: 07.24

pj/kor

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Influencer. Gdzie nauczyć się tego "fachu"?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 12:20
Dla wielu młodych ludzi bycie influencerem to spełnienie marzeń. Kiedyś liczba lajków i followersów zależała od pomysłowości właściciela danego konta w mediach społecznościowych, ale także od szczęścia. Dziś tego, jak zostać influencerem, można nauczyć się w szkole albo na studiach. 
rozwiń zwiń