X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tomasz Grzywaczewski: tych państw w teorii nie ma, choć w praktyce są jak najbardziej namacalne

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 13:54
- Myślę, że na mapie świata jest obecnie dziesięć, a może nawet więcej państw nieuznawanych. Ja natomiast zajmowałem się tymi geograficznie niezbyt odległymi od Polski, bo leżącymi na obszarze postsowieckim - mówił w Czwórce Tomasz Grzywaczewski, autor książki "Granice marzeń. O państwach nieuznawanych".
Audio
  • Tomasz Grzywaczewski o książce "Granice marzeń. O państwach nieuznawanych (Faktofonia/Czwórka)
2015 rok - Abchazja. Państwo nieuznawane ze stolicą w Suchumi, położone nad Morzem Czarnym i na zachodnim Kaukazie
2015 rok - Abchazja. Państwo nieuznawane ze stolicą w Suchumi, położone nad Morzem Czarnym i na zachodnim KaukazieFoto: your story by Mikhailova/Shuttersock.com/dom. publiczna

Tomasz Grzywaczewski wyruszył w podróż po Nadniestrzu, Abchazja, Osetii Południowej, Górskim Karabachu oraz Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej. - To jest niezwykłe, że formalnie te państwa nie istnieją, nie znajdziemy ich na oficjalnych mapach, nie uznaje ich nasza dyplomacja, natomiast one jak najbardziej istnieją. Jak Państwo np. przyjadą na granicę z Nadniestrzem, to okaże się, że tam stoją posterunki graniczne, są pogranicznicy, a po wjeździe do tego państwa okaże się, że oni mają własną policję, własny parlament i prezydenta, a nawet własna walutę – rubla naddniestrzańskiego, którym można płacić tylko w Nadniestrzu, czyli skrawku terytorium o długości dwustu kilkudziesięciu kilometrów i szerokości kilkudziesięciu km - opowiadał gość Czwórki. 

W swojej książce opisał on procesy historyczne i wielką politykę. "Granice marzeń. O państwach nieuznawanych" to osobiste historie tych, którzy ćwierć wieku po upadku sowieckiego imperium marzą o normalności, o posiadaniu paszportów, które pozwolą im swobodnie podróżować, o walucie, która ma jakąś wartość i o reprezentacjach startujących w mistrzostwach i igrzyskach na takich samych prawach jak inni - pod własnymi barwami. A przede wszystkim marzą o pokoju.

Czy w postsowieckich państwach nieuznawanych funkcjonuje turystyka? O tym w nagraniu audycji. W jej trakcie mówiliśmy również o feministce i pisarce Irenie Krzywickiej oraz o jej reportażowej twórczości.​ Zapraszamy do wysłuchania zapisu całości

***

Tytuł audycji: Faktofonia

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Tomasz Grzywaczewski (reporter, podróżnik, pisarz i prawnik)

Data emisji: 26.02.2018

Godzina emisji: 19.05

pg/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Smaki, podróże i taksówki w jednej zabawnej powieści

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 22:43
- Layne Mosler twierdzi, że taksówkarze najlepiej znają życie metropolii i to ich prosiła o rekomendacje, gdzie w danym mieście warto zjeść - mówi znawczyni literatury, Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Człowiek w przystępnej cenie". Inne reportaże z Tajlandii

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 10:39
Tajlandia to kraj, znany Polakom głównie ze zdjęć w folderach turystycznych. Tymczasem, jak przekonywała w Czwórce Urszula Jabłońska, to także kraj przepełniony strachem. - Ludzie żyją tam w różnych formach współczesnego niewolnictwa - opowiadała autorka książki "Człowiek w przystępnej cenie".
rozwiń zwiń