X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Turcja to miejsce, które stanowi jednocześnie koniec i początek Europy"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2018 14:42
Witold Szabłowski to specjalista od Turcji. Pisze o niej z punktu widzenia przyjezdnego, Europejczyka, który przygląda się tureckiemu życiu - społeczeństwu, kulturze i polityce.
Audio
  • Tulipan, pizza i pierwszy człowiek w kosmosie to zasługa Turcji? Witold Szabłowski o reportażach z cyklu "Merhaba" (Faktofonia/Czwórka)
Istambuł, Turcja
Istambuł, Turcja Foto: falco/Pixabay

Lubię opowiadać o swoich bohaterach w nietypowy sposób. Piszę o sprawach trudnych, ale staram się wpuścić do tych opowieści trochę światła Witold Szabłowski

Pojechał tam na studia, zamieszkał w akademiku i... po pewnym czasie zaczął pisać o tym, co widział dookoła siebie. Dziś jest jednym z najbardziej znanych reportażystów opowiadających o tamtej części świata. - Kiedy wyjechałem do Turcji miałem 21 lat, żadnego pomysłu na przyszłość i ani jednego reportażu na swoim koncie. Nie planowałem wtedy, że będę pisał. Nie przypuszczałem, że wrócę do Turcji w charakterze korespondenta - mówił autor "Zabójcy z miasta moreli"

Turcy idą przez świat z bardzo podobną do polskiej mieszanką dumy i kompleksów. Mają potrzebę udowadniania, że ich kraj jest super, nieustanne poczucie, że na świecie za mało się o tym mówi Witold Szabłowski

- W Turcji miałem już wtedy znajomych, ale nie byłem przygotowany na to, co zostanę na miejscu. Już choćby akademik był ogromnym kompleksem przepełnionym ludźmi, z pokojami bez klamek - usuniętymi przez administrację, żeby studenci, którzy w latach 70. buntowali się przeciw rządowi nie barykadowali się w swoich pokojach. Zobaczyłem wtedy Turcję, której jako dziennikarz nie miałbym szansy zobaczyć - opowiadał. 

Kim są Ujgurzy i w jaki sposób łączą historię Chin i Turcji? O czym opowiada "Merhaba" - najnowsza książka Witolda Szabłowskiego? Czym zdaniem autora jest "tureckość"? Skąd pochodzą tulipan i pizza? I co dalej z porewolucyjną spuścizną Mustafy Kemala Atatürka? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Witold Szabłowski, dziennikarz, reporter. Autor książki "Merhaba"

Data emisji: 2.07.2018

Godzina emisji: 19.15

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Thomas Orchowski: w Turcji wszystko jest "bardziej"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 10:00
- Turcja jest o tyle fascynująca, że tam wszystkie podziały w społeczeństwie są bardziej widoczne. Walka o władzę polityczną jest bardziej zaciekła - mówi Thomas Orchowski, reporter. - To mi się najbardziej spodobało, ta wyrazistość, melancholia z tym pomieszana, wiele bardzo różnych wątków - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ota Pavel. Czeski pisarz musi zmyślać

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 10:00
- Wcześniej napisałem dwie biografie czeskich pisarzy, Vaclava Havla i Bohumila Hrabala, wtedy większość czasu spędziłem w bibliotece, nad książkami - mówi Aleksander Kaczorowski, autor biografii "Ota Pavel. Pod powierzchnią". - W przypadku Pavla było inaczej. Znacznie więcej czasu zajęła mi wędrówka śladami pisarza - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miedzianka Fest. "Czytanie reportażu na potrzeby krajobrazu"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 13:00
Miedzianka to miasteczko, którego nie ma. Pewnego dnia zaczęło się zapadać, a potem znikło. W 2011 roku reporter Filip Springer opisał jego losy, dzięki czemu miasteczko żyje nie tylko na kartach książki - w ostatni weekend sierpnia odbywa się tam festiwal reportażu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Interesuje mnie zwyczajność, bo to w niej są te niezwyczajne cechy"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 09:45
- Projekt "Twarze Polaków" będzie trwał rok - mówi Wojciech Grzędziński, fotograf. - Pragnę stworzyć obraz tego, jak wyglądamy, jacy jesteśmy, jak się ubieramy, jakie są nasze twarze i jak się zmieniamy. Interesują mnie wszystkie twarze - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Janiszewski: Antarktyda brzmi zaskakująco

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 10:33
- Dźwięki opisanego przeze mnie świata są zupełnie nieprzystające do tego, co możemy sobie wyobrazić jako naturalny odgłos - mówi Mateusz Janiszewski, autor książki "Ortodroma". - Dużo tych dźwięków nie mieściło mi się w głowie - dodaje
rozwiń zwiń