Gawrony są jak małe dzieci. "Warto docenić te ptaki"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 10:00
- Są bardzo inteligentne, a ich sposób poznawania świata porównuje się do sposobu postrzegania go przez małe dzieci. Gawrony potrafią rozmawiać, współpracować, wykorzystują podstawowe narzędzia - tłumaczyła Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/meineresterampe

Zobacz
gil ptak zima 1200 free
Gil jest z nami cały rok. To nie tylko zimowy ptaszek

Choć gawron na pierwszy rzut oka jest czarny, w rzeczywistości jego pióra mienią się ferią barw. - Ma metaliczny kolor i w zależności od tego, pod jakim kątem na niego spojrzymy, dostrzeżemy odcienie zieleni bądź szarości - mówiła Monika Klimowicz. Jak podkreślała, gawrona łatwo odróżnić od podobnych ptaków, które spotkać możemy na osiedlach. - Jest dość masywny, znacznie większy od kawki, choć nieco mniejszy od wrony siwej. Najłatwiej go odróżnić po jasnym dziobie, który z czasem "przeciera się", zmniejsza i nie ma wokół niego piór - podkreślała ekspert.

Zobacz także Sekretne życie kawki - ten ptak nie zna mezaliansu

Posłuchaj
09:09 Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka Gawron 29.01.2021.mp3 Dlaczego warto docenić gawrony? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka) 

Gawrony opracowały skuteczne metody m.in. rozłupywania orzechów. Potrafią rzucać je z dużej wysokości, na przykład latarni, albo uderzać nimi o dachy aut Monika Klimowicz

Gawrony można spotkać niemal w całej Europie i dużej części Azji. Te, które obserwujemy w Polsce, w zdecydowanej większości odlatują wraz z nadejściem zimy. - Jeśli przy niższych temperaturach dostrzeżemy w naszym kraju gawrony, najprawdopodobniej będą to przybysze z dalekiej Północy - mówiła Monika Klimowicz. Ptaki te przemieszczają się z reguły w dużych grupach. - Mieszkają także w ogromnych koloniach, nawet do kilku tysięcy osobników. Nocują razem, dużo się komunikują - wieczorem wymieniają się ploteczkami, co dla ludzi brzmi dość nieprzyjemnie i bardzo głośno, a rano opuszczają lokal w poszukiwaniu pożywienia - mówiła Monika Klimowicz. 

shutterstock_żurawie 1200.jpg
Żurawie - ptaki romantyczne i rodzinne

Czytaj także:

Gawrony, jak przekonywała, są niezwykle pożyteczne, bowiem - dosłownie - oczyszczają miasto z odpadków. - Warto docenić te ptaki i nie uprzykrzać im życia. Potrafią zrobić wokół siebie niezły bałagan, ale skutecznie sprzątają osiedlowe śmietniki i chodniki z pozostawionych przez ludzi resztek jedzenia - mówiła ekspert. I choć gawrony "nie kradną", zabierają przeróżne przedmioty. - Chodzi im wyłącznie o to, by je zbadać i sprawdzić, czy im się nie przydadzą - podkreślała ekspert. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Data emisji: 29.01.2021

Godzina emisji: 6.19, 7.23, 8.25

kd

Czytaj także

Zupa z pokrzyw i mleko z szyszek - jadalne rośliny

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 19:44
- Najdziwniejszym miejscem, w którym znalazłyśmy bardzo popularną ostatnio roślinę, jaką jest portulaka, było pobliże jednej za stacji warszawskiego metra - mówiła Kaja Nowakowska, współautorka książki "Dzikie smaki. Kuchnia zwariowanego zbieracza roślin". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim jest supertaster i dlaczego nie lubi warzyw?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 18:00
Smak mamy w kubkach, a im więcej kubków, tym więcej doznań, nie zawsze jednak przyjemnych dla podniebienia. Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu twierdzą nawet, że supertasterzy, czyli supersmakosze mają podświadomą awersję do warzyw. 
rozwiń zwiń