Moralne wybory w grach komputerowych

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 17:00
Mimo rosnącej popularności e-sportu nadal nie brakuje zwolenników grania w pojedynkę. Nawet wielu e-sportowców wspomina, że czasem warto odpocząć od rywalizacji na rzecz wciągającej i relaksującej rozgrywki. Wielu deweloperów tworząc swoje produkcje bardzo często stawia na mechanikę dokonywania moralnych wyborów, których konsekwencje poznajemy dopiero w późniejszym etapie gry.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Gorodenkoff

Cyberpunk 2077 free 1200.jpg
"Cyberpunk 2077" i inne kampanie w gamingu. Jak to się robi?

Takie produkcje jak "The Last of Us", "Wiedźmin 3" lub "The Walking Dead" nie raz potrafiły nie tylko zaskoczyć graczy konsekwencjami podjętych decyzji ale także wywoływały u nas uczucie wzruszenia. Przyglądamy się lepiej moralnym wyborom w grach oraz przybliżamy jak działa ta mechanika.


Posłuchaj
18:00 Czwórka/ Strefa gamingu Moralne wybory w grach komputerowych 21.03.2021.mp3 W audycji rozmawiamy o moralne wyborach w grach komputerowych (Strefa gamingu/Czwórka)

 

Co jest istotne emocje pomagają budować atmosferę i wzmacniać grę. - Ja uważam, że wybory moralne są solą ziemi gier, można. Gry w przeciwieństwie do filmu i książki w zdecydowanej większości są interaktywne i pozwalają na wybieranie, a jeżeli jeszcze wybór jest podszyty ciężarem gatunkowym, ciężarem tego, że mamy wpływ na te postaci, czy na świat, który nas otacza, to ta decyzja jest dodatkowo emocjonalnie nacechowana i istotna - mówi Michał Gembicki CEO Klabatera. - Według mojej opinii jest to jeden z kluczowych elementów budowania fabuły w grach.

Jak mówi gość audycji są gatunki gier, w których nie ma wyborów moralnych, a tylko logiczne. Jednak te, które najbardziej zapadają w pamięć dostarczają dodatkowych emocji i pozostawiają nam decyzje. W grach możemy decydować, który z bohaterów ma przeżyć, który umrzeć, kto ma zjeść, a kto chodzić głodny. - Są też tytuły, gdzie wybory decydują faktycznie o życiu i śmierci, chociaż ja uważam, że decydowanie o życiu i śmierci jest najprostszym wyborem moralnym. Ja najbardziej lubię takie, których konsekwencje okazują się na końcu rozgrywki - dodaje.

Źr. YouTube/ cdp/ Wiedźmin 3 Dziki Gon - zwiastun E3 2014 - Miecz przeznaczenia 


shutterstock Anton27 dziewczyna gracz konsola gaming 1200.jpg
Jasne i ciemne strony gamingu. Jak wyłączyć złe emocje?

- Stanowczo potrzebujemy wyborów w grach. Mamy tutaj analogię do seriali, bo jeżeli serial może nas zaangażować, to będziemy go oglądać. W grach możliwość zastosowania tych mechanizmów jest dużo większa - mówi Michał Kaczmarek, CEO Live Motion Games. - Upraszczając, możemy powiedzieć, że to jest takie 2D, a w grach mamy możliwość zastosowania tego w 3D. Czyli możemy znacząco wpływać na innersję gracza w grze, dając mu odpowiednie decyzje fałszywe i prawdziwe. Gry bez żadnych decyzji nie mają sensu, im jest więcej decyzji moralnych, tym jest fajniej.

ZOBACZ WIĘCEJ Ciekawostki, relacje, wywiady - audycja "Strefa gamingu"

Jak dodaje Michał Gembicki szczególnie w komputerowych grach fabularnych wybory moralne muszą być podszyte konsekwencjami moralnymi i muszą budować poczucie ważności. - Nic tak właśnie nie buduje ważności jak fakt, że za decyzją idzie jakaś emocja, strata, czy pozyskanie czegoś. Nierzadko chodzi o rzeczy niematerialne. Więc mając grę i budując jej scenaiusz starałbym się takich wyborów jak najwięcej zaszyć - tłumaczy.

Jak również zauważa inną kwestią jest sama moralność w grach komputerowych. - Jest to według mnie temat na oddzielną audycję, bo pamiętajmy, że w grach ogólnie przyjętą normą społeczną jest ograbianie zwłok, nie jest to w żaden sposób uznawane za niepoprawne - dodaje.


***

Tytuł audycji: Strefa gamingu

Prowadzi: Łukasz "JeffreJ" Chmiel

Goście: Michał Gembicki (CEO Klabatera), Michał Kaczmarek (CEO Live Motion Games)

Data emisji: 21.03.2021

Godzina emisji: 12.05

aw

Czytaj także

Doradca merytoryczny w tworzeniu gier - na czym polega jego rola?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 15:20
Wyobraźcie sobie, że chcecie stworzyć grę. Macie już wszystko, co potrzebne, od pomysłu zaczynając, a na pracownikach kończąc. Nagle okazuje się, że nie do końca "czujecie klimat" oraz świat, w jakim ma rozgrywać się Wasza produkcja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gaming to sport, nie tylko rozrywka. Najważniejsze turnieje i zawody

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 17:00
E-sport to dziedzina, która rozwija się bardzo dynamicznie, a turnieje, konkursy czy zawody e-sportowe i rywalizacja graczy na najwyższym poziomie wpisują się coraz częściej w kalendarze ważnych wydarzeń na całym świecie.
rozwiń zwiń