Podatek od częstego latania - nowa propozycja ekologów

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 09:58
Z usług linii lotniczych najczęściej korzysta niewielka grupa osób, często najbogatsza. Zdaniem ekologów z Wielkie Brytanii, to oni są w największym stopniu odpowiedzialni za emisję CO2 do atmosfery, dlatego proponują ich opodatkowanie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock/motive56
morze bałtyk ekologia shutterstock Juris Teivans 1200.jpg
Ocal Bałtyk, nim zatęsknisz. "Nim morze przestanie oddychać"

Przez ostatnie lata osoby, które często latają mogły brać udział w programach lojalnościowych linii lotniczych, korzystać ze specjalnych, tańszych ofert. Dziś brytyjscy ekolodzy chcą by ponosili oni koszty ogromnych emisji dwutlenku węgla i ocieplenia klimatu, do których przyczyniają się swoimi podróżami. 


Posłuchaj
03:22 czwórka pierwsze słyszę 21.04.2021.mp3 Częste podróże samolotem zostaną opodatkowane? - propozycja brytyjskich ekologów (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 


Brytyjscy ekolodzy domagają się kar dla często latających i likwidacji programów lojalnościowych, które tylko zachęcają do częstego latania. Zdaniem aktywistów proponowane przez nich rozwiązanie dotknęłoby wyłącznie bogatych pasażerów. Jak tłumaczą działacze Green Peace niewielka grupa osób, o najwyższym statusie we wspomnianych programach jest odpowiedzialna za drastyczne zwiększenie emisji CO2. 

- Jest to bardzo ciekawa dyskusja zwłaszcza dlatego, że w poprzednich latach linie lotnicze starały się nagrodzić tych podróżujących, którzy najczęściej korzystali z ich usług - mówi Weronika Michalak z Heal Polska, organizacji badającej wpływ środowiska na zdrowie obywateli Unii Europejskiej. - Stąd wzięły się karty rabatowe, lojalnościowe, specjalne oferty dla osób które często latają. Teraz mamy do czynienia z zupełnie innym podejściem. Idea jest taka, żeby te osoby, które najczęściej korzystają z usług linii lotniczych niejako "karać" za to, że latają tak często - dodaje. 

ekologia bohater 1200.jpg
Nowinki technologiczne, które pomogą dbać o planetę

Posłuchaj także:

Według wyliczeń firmy badawczej Possible w Wielkiej Brytanii aż 70 procent wszystkich sprzedawanych biletów lotniczych kupuje jedynie 15 procent pasażerów, a 57 procent obywateli nie lata wcale. Podobne dysproporcje występują w wielu innych krajach. - Mamy ciekawa statystykę dla Holandii, gdzie 8 procent osób zagospodarowuje ponad 40 procent wszystkich lotów. Indie to ekstremalny przykład 1 procent wykupuje ponad 45 procent wszystkich lotów - wymienia specjalistka. - Mała grupa osób najbardziej zamożnych korzysta z usług w największym stopniu, te usługi często są "szyte" pod nich - dodaje. 


Szkoła Shutterstock 1200.jpg
Edukacja klimatyczna w Polsce. "Mamy wciąż spore braki"

Problem ocieplenia klimatu związany z emisją CO2, za którą odpowiada w dużej mierze ruch lotniczy, dotyczy wszystkich, ale w przede wszystkich tych gorzej sytuowanych, niepodróżujących samolotami. - Kwestia kryzysu klimatycznego - bardzo podkreśla nierówności, bardzo wyraźnie pokazuje jak te grupy nieuprzywilejowane cierpią z jego powodu - mówi Katarzyna Guzek, Green Peace Polska. - Na naszej szerokości geograficznej przejawia się to tym, że będziemy ponosić konsekwencje np. drożejącej żywności, a osoby majętne uprzywilejowane, 15 procent społeczeństwa, będą generowały emisje gazów cieplarnianych, a nie będą tak mocno dotknięte konsekwencjami tego  - dodaje. 

W Wielkiej Brytanii konsultacje w sprawie nowych podatków na podróże lotnicze mają zakończyć się 14 czerwca.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 21.04.2021

Godzina emisji: 06.14

pj

Czytaj także

Gdy ocieplenie klimatu rani Ziemię i Ciebie

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 12:43
Coraz więcej ludzi cierpi z powodu lęku przed zmianami klimatycznymi – alarmują psychologowie. W Polsce, aż 90 procent z nas uważa, że kryzys klimatyczny to problem i zagrożenie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat czeka susza? "To właściwie nieuniknione"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 12:37
Do 2050 roku blisko połowa ludzkości pozostanie bez wody pitnej - wynika z raportu "Raport United in Science". Pandemia zatrzymała nasze życie, ale nie powstrzymała globalnego wzrostu temperatur i podnoszenia się poziomu mórz i oceanów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bill Gates i naukowcy z Harvardu: osłabienie promieni słonecznych uratuje Ziemię?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 12:26
Naukowcy z Harvardu chcą zablokować dostęp promieni słonecznych do Ziemi, czyli "przyciemnić Słońce" tak, by sprawdzić, czy w ten sposób uda się powstrzymać ocieplenie klimatu i uratować naszą planetę. 
rozwiń zwiń