"Kultura dla Klimatu" - ekologia w kulturze

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 21:30
Zamiast wydruków - wersje cyfrowe, informacje o właściwej segregacji odpadów czy kranówka zamiast wody z plastikowej butli. To tylko niektóre z porad przewodnika "Kultura dla Klimatu" - dla praktyków w różnych instytucjach kulturalnych. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Luma creative

fast fashion moda ekologia strajk 1200.jpg
Fashion Revolution Week. Zapytaj kto robi twoje ubrania?


Porady w przewodniku pisane są z perspektywy instytucji kultury, czyli najbardziej rozbudowanych form organizacji. - Poruszamy się tu zarówno po tzw. obszarach "miękkich", jak i tych "twardych", kreatywnych i relacyjnych, administracyjnych i budżetowych - starając się jak najpełniej objąć działania prowadzone w kulturze. Mamy nadzieję, że dzięki przyjęciu wielopoziomowej perspektywy i uwzględnieniu różnych pól aktywności z łatwością odnajdą tu ważne dla siebie wskazówki nie tylko pracownicy instytucji, lecz także działacze nieformalnych organizacji kulturalnych czy niezależni twórcy - opisują akcję jej inicjatorzy z Kolektywu Kultura dla klimatu. 


Posłuchaj
16:51 Czwórka/ Ratujemy świat - kultura dla klimatu 21.05.2021.mp3 Z Ewą Chomicką rozmawiamy o poradniku "Kultura dla klimatu" (Ratujemy Świat/Czwórka)

Przewodnik kierowany jest do instytucji kulturalnych, a zawarte w nim działania proekologiczne można wprowadzać stopniowo - małymi krokami. - Cała filozofia, którą staramy się podzielić i zarazić pracowników kultury opiera się na myśleniu wsparciowym. Zależy nam bardzo na tym, żeby osoby, którym bliskie są tematy klimatyczne i związane z ochroną środowiska, znalazły w naszym przewodniku punkty, które mogą zrealizować szybko, niedużym nakładem czasu i pracy - mówi Ewa Chomicka członkini Kolektywu. - Czasami wystarczy sobie uświadomić to, jak nasze codzienne praktyki wpływają na ślad węglowy. Do takiego uważnego przyjrzenia się swoim praktykom zachęcamy, ale nie ukrywamy, że naszym celem jest zmiana systemowa kultury, ponieważ kryzys klimatyczny jest faktem i wymaga pilnych zmian.

Zobacz
Klimat 1200.jpg
Klimat XXI wieku. Polska bez śnieżnych zim, gorących lat


Jak mówi gość Czwórki, swoim przewodnikiem, jego autorzy starają się wzmocnić jednostki, które już działają na tym polu, ale nie mają jeszcze wsparcia w swoich instytucjach. - Jednocześnie chcemy zwracać uwagę na wartość wzajemnego sieciowania i wspierania się instytucji, czy organizacji oraz wartość całościowych strategii ekologicznych - wyjaśnia. - Oprócz praktyk codziennych, w katalogu wyodrębniono 17 obszarów takich jak budynek i infrastruktura, techniki informacyjno-komunikacyjne, aspekty związane z produkcją wydarzeń, czy materiałów, których się używa przy wystroju wystaw i różnego rodzaju scenografii. Namawiamy do tego, żeby do wszystkich tych aspektów podejść ze świadomością ekologiczną.

Autorzy publikacji patrzą nie tylko w stronę środowiska, ale również zwracają uwagę na pracowników, którzy tworzą zespoły. Podkreślają, jak ważne jest, żeby po drodze nikogo nie wykluczać i nie eksploatować. Tworzyć takie warunki, w których współpraca będzie odbywała się w szacunku i z troską o innych.

  

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Program prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Ewa Chomicka (członkini Kolektywu Kultura dla klimatu) 

Data emisji: 21.05.2021

Godzina emisji: 15.08

aw


Czytaj także

Świat czeka susza? "To właściwie nieuniknione"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 12:37
Do 2050 roku blisko połowa ludzkości pozostanie bez wody pitnej - wynika z raportu "Raport United in Science". Pandemia zatrzymała nasze życie, ale nie powstrzymała globalnego wzrostu temperatur i podnoszenia się poziomu mórz i oceanów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie wyrzucaj obierek - zrób z nich resztkowy bulion

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 18:28
- Wprowadź zasadę "zero waste" do swojego życia, a im szybciej, tym lepiej - nasza planeta już nie może czekać. Rozpoczyna się sprint w ratowaniu Ziemi, a on zaczyna się od nas - mówi Daria Rogowska.
rozwiń zwiń