Migracje klimatyczne - czy to nas czeka w przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 09:40
Bank Światowy, w swoim najnowszym raporcie, prognozuje, że do 2050 roku, zmiana klimatu może zmusić do migracji wewnętrznych aż 216 mln osób. Według doniesień naukowców, migracja klimatyczna już się zaczyna. W najbliższym wydaniu audycji, wraz z ekspertami porozmawiamy o raporcie i tym zjawisku.
Zmiany klimatu już wkrótce mogą być przyczyną migracji
Zmiany klimatu już wkrótce mogą być przyczyną migracjiFoto: Sepp photography/Shutterstock

Jak zapowiadają analitycy Banku Światowego, zjawisko migracji klimatycznej, może się nasilić już za niecałe 10 lat. Ich wcześniejsza analiza, sprzed trzech lat, wskazywała, że do opuszczenia miejsca zamieszkania, może być zmuszonych nawet 140 mln. osób. 

W piątkowe popołudnie gośćmi audycji będą Magdalena Kuśka, pracowniczka misji PAH w Sudanie Południowym, która połączy się z nami prosto z Dżuby, oraz Marta Palińska z Greenpeace. 

Zobacz
sadzić sadzenie drzewa drzewo las Shutterstock 1200.jpg
Karta Praw Drzew. Co się zmieni w Warszawie?

Posłuchaj także:

W audycji również Szymon Jaworski opowie o badaniu "Czy jesteśmy w stanie zmienić styl życia dla klimatu?". Wynika z niego, że aż 78 proc. ankietowanych obawia się zmian klimatycznych, a 76 proc. deklaruje, że zaakceptuje bardziej rygorystyczne zmiany i przepisy dotyczące ochrony środowiska. Póki co raczej nie przekłada się to jednak na działania, bo tylko 36 proc. ankietowanych zadeklarowało, że angażuje się w ochronę środowiska i planety. I tylko 51 proc. powiedziało, że podjęłoby indywidualne działania na rzecz klimatu. 14 proc. stwierdziło, że zdecydowanie by tego nie zrobiło, a 35 proc. się waha.

***

Na audycję "Ratujemy świat" zapraszamy w piątek (19.11) po godz. 15.05. Program poprowadzi Kasia Dydo.

aw

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elektrośmieci - nie wyrzucaj ich do kosza!

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 18:50
Z wyliczeń wynika, że w 2021 roku wyprodukujemy aż 57 milionów ton elektrośmieci. - To więcej niż waży Wielki Mur Chiński - przekonuje Anna Podsiadło z organizacji ElektroEko. Niestety zaledwie 17 procent takich odpadów zostanie poddanych recyclingowi.
rozwiń zwiń