O pszczołach i o ludziach w książce Lotte Möller

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2022 10:30
W jakim rodzaju miodu gustował James Bond i dlaczego święty Ambroży został patronem pszczelarzy? Odpowiedź znajdziecie w książce "O pszczołach i ludziach". 
Lektura książki O pszczołach i ludziach pozwala rozsmakować się w słodkiej wędrówce przez wieki, kontynenty i różne odmiany miodów
Lektura książki "O pszczołach i ludziach" pozwala rozsmakować się w słodkiej wędrówce przez wieki, kontynenty i różne odmiany miodówFoto: pixabay

"Propolis", "miodobranie", "pyłek kwiatowy", "podkurzanie", "pszczoła miodna" - słowa związane z hodowlą pszczół wprost ociekają słodyczą. Nic dziwnego, że pszczelarstwo nieustannie znajduje nowych zwolenników. Lektura książki "O pszczołach i ludziach" pozwala rozsmakować się w słodkiej wędrówce przez wieki, kontynenty i różne odmiany miodów. Lipowy, akacjowy lub wielokwiatowy to dopiero początek wędrówki.


Pszczoły to nie tylko miód

Lotte Möller, szwedzka miłośniczka pszczelarstwa i historyczka ogrodów, zabiera czytelników w fascynującą i wielowątkową podróż przez wieki: szuka pszczelich śladów na kartach historii i literatury, wertuje podręczniki pszczelarstwa, metafizyczne traktaty, tropi brzęczące ślady we współczesnej kulturze masowej. Wszystko po to, by prześledzić nie zawsze oczywiste współistnienie pszczół i ludzi.

- Pszczoły dają dużo ukojenia, wewnętrznego spokoju, potrafią sprawić, że człowiek może się zatrzymać, przestać myśleć o swoich problemach i tym, co go trapi, a po prostu skupić się na pięknie natury - mówi Piotr Piłasiewicz, założyciel Bractwa Bartnego. - Ja się zajmuję bartnictwem. To jest bardzo specyficzny rodzaj kontaktu z pszczołami i jest to pierwotna forma pszczelarstwa. Polega ona na tym, że zakładamy dziuple w drzewach czy w pniach, następnie wciągamy je na drzewo i przygotowujemy do zasiedlenia przez pszczoły. Pani Lotte Möller kontaktowała się z nami, żeby wymienić uwagi i poznać nasze spojrzenie na pszczołę miodną, wynikające z tej tradycyjnej formy współpracy z pszczołami dziko żyjącymi.

Posłuchaj również:


Pszczoła - nieodłączny element ekosystemu

Jak mówi gość audycji, według systemu prawnego pszczoła w dalszym ciągu jest określana jako zwierzę gospodarcze i czyjaś własność. Tymczasem jest ona nieodłącznym elementem ekosystemu i ma z nim nieustanną interakcję. - Jest głównym zapylaczem roślin, nie tylko tych, które uprawiamy na polach, ale też dzikich - tłumaczy bartnik. - Pszczoły nie da się udomowić, można się co najwyżej do niej dostosować lub postarać się ją dostosować do naszych potrzeb. Ludzkość się zagalopowała i ważne jest przemyślenie naszego podejścia do pszczół. Dobrze to zostało przedstawione w tej książce. Pokazany jest szeroki pogląd na to, jak powinniśmy funkcjonować w interakcji z tymi owadami.

Źr. YouTube/ Bartnictwo - "Prosto z Lasu", odcinek 10/2014


Posłuchaj
19:49 Czwórka/Ratujemy świat - pszczółki 26.03.2022.mp3 Piotr Piłasiewicz, założyciel Bractwa Bartnego, opowiada o życiu pszczół (Ratujemy świat/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Ratujemy świat

Prowadzi: Kasia Dydo 

Gość: Piotr Piłasiewicz (założyciel Bractwa Bartnego)

Data emisji: 26.03.2022

Godzina emisji: 15.15


aw/kul/mat.pras.

Czytaj także

Jak zostać pszczelarzem. Krótki poradnik

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 10:37
W Wielki Ogólnopolski Dzień Pszczół zachęcamy do zostania pszczelarzem. Dzielą nas od tego tylko 4 kroki, a pszczoły zamówimy kurierem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zima w ulu. Co robią pszczoły kiedy pada śnieg?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 16:40
- Pszczoły nie zapadają w sen zimowy, tylko w stan hibernacji. Ale to nie znaczy, że robią sobie wolne, bo one dalej ciężko pracują - opowiada pszczelarz Jakub Jabłoński z Sierpca, gdzie powstaje miód kasztelański.
rozwiń zwiń