Wielkanoc bez resztek. Jak nie marnować żywności?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2022 19:00
Obfitość żywności na świątecznym stole to część tradycji, której ciemną stroną bywa marnowanie jedzenia. Mimo że świadomość idei zero waste jest coraz bardziej powszechna, wciąż nie potrafimy oprzeć się świątecznej gorączce. 
Wielkanoc 2022 - życzymy Wam wszystkiego niezmarnowanego
Wielkanoc 2022 - życzymy Wam wszystkiego niezmarnowanego!Foto: Shutterstock.com/domena publiczna/agsandrew

Wyrzucamy pisanki i cukrowe baranki

Ten scenariusz powtarza się od lat. Zbliżają się święta, ruszamy do sklepów i do pełna ładujemy koszyki. Z różnych badań wynika, że w okresach świątecznych marnujemy 30 proc. przygotowanego jedzenia. Najczęściej wyrzucamy sałatkę jarzynową, pieczywo i wędliny. - Ale wyrzucamy także produkty, które są dużo trwalsze. Po Wielkiej Nocy pozbywamy się na przykład cukrowego baranka oraz pisanek, które spokojnie moglibyśmy zjeść w trakcie świąt - mówi Anna Kurnatowska, menadżerka Too Good To Go: Ratuj jedzenie. Dlaczego tak się dzieje? Bo nie chce nam się zaplanować menu, do sklepu idziemy bez listy zakupów i często zakupy robimy oczami, a nie głową. - Zastanówmy się, ile będziemy mieć gości, i oszacujmy, jaką ilość jedzenia potrzebujemy, żeby ich nakarmić - podpowiada Ada Janiszewska. - Potem przejrzyjmy szafy i lodówki i wtedy zróbmy listę sprawunków.

Marchewki trzymaj w wodzie, do ziemniaków dorzuć jabłko

Z badań wynika, że w sumie każdego roku na świecie marnuje się 1,3 mld ton żywności. Powody są różne: nieodpowiedni wygląd, złe przechowywanie czy krótki termin przydatności do spożycia. Są sposoby, by temu zapobiec. - Przede wszystkim chodzi o odpowiednie przechowywanie - zaznacza Anna Kurnatowska. - Posegregujmy rzeczy, które trzeba trzymać w lodówce, a które można w szafkach. Korzystajmy ze sprawdzonych metod, które pozwalają zachować owocom i warzywom świeżość. Na przykład trzymajmy marchewki w wodzie, a świeże ziemniaki przechowujmy z jednym jabłkiem, to nie będą kiełkować. A jeśli już wiemy, że coś nam zostanie - dzielmy się. - Obdarujmy naszych gości, odwiedźmy jadłodzielnię, podzielmy się posiłkiem z potrzebującymi - zachęca gość Czwórki.  

Posłuchaj
04:50 CZWÓRKA Ratujemy swiat - zywnosc 15.04.2022.mp3 Po pierwsze: nie marnuj. Jak przygotować się do świąt? (Ratujemy Świat/Czwórka)

Zmarnowana żywność marnuje planetę

Z marnowaniem żywności wiążą się przeróżne problemy, utrata różnorodności biologicznej to jeden z większych, ale też jest tylko wierzchołkiem góry lodowej. Marnowanie jedzenia to również marnowanie surowców. Niestety to właśnie w gospodarstwach domowych do śmieci trafia aż 60 procent z całości wyrzucanego jedzenia. Produkty trafiają do koszy na śmieci, potem na wysypiska, a tam, jeśli ta żywność nie jest przetwarzana, tylko zalega, to się psuje i wytwarza gazy cieplarniane. Czyli przyczynia się do ocieplenia klimatu, do zanieczyszczenia środowiska. Jeśli wyrzucamy 1/3 wytworzonej żywności, to pamiętajmy, że marnujemy wszystkie te zasoby, które były potrzebne do jej wytworzenia: wodę, ropę naftową, ale też życie zwierząt. 

***

Tytuł audycji: Ratujemy świat

Prowadzi: Kasia Dydo 

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska

Gość: Anna Kurnatowska (menadżerka platformy Too Good To Go: Ratuj jedzenie)

Data emisji: 15.04.2022

Godzina emisji: 15.45

kul


Czytaj także

Żywność ekologiczna - nowe nawyki żywieniowe Polaków

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 11:40
Zwrot ku temu, co przyjazne naturze, jest czymś trwale obecnym we współczesnym świecie. Co więcej - w pandemii ten trend przybrał na sile, bo dbanie o zdrowie i życie - swoje i najbliższych - stało się priorytetem. Czym zatem jest żywność ekologiczna i jak zmieniają się nawyki żywieniowe Polaków? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trendy w zwyczajach żywieniowych Polaków - co się zmieniło?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 07:45
W ostatnich latach świadomość dotycząca zdrowego odżywiania sukcesywnie rośnie, tak wynika z opublikowanego niedawno przez IPSOS raportu "Trendy w zwyczajach żywieniowych Polaków".
rozwiń zwiń